REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od przyszłego roku paczka papierosów droższa o 16 groszy

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Akcyza na papierosy od przyszłego roku wzrośnie z obecnych 138,50 zł do 142, 67 zł za 1 tys. sztuk. Oznacza to wzrost ceny paczki papierosów o 16 groszy.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian do ustawy o podatku akcyzowym. Zakłada on podwyżkę akcyzy na papierosy, oleje opałowe i paliwa. Według resortu podwyżka wynika z konieczności dostosowania naszych stawek akcyzy do minimum unijnego.

W projekcie ustawy zaproponowano od 2010 roku zmianę stawek akcyzy m.in. na niektóre oleje opałowe niepodlegające obowiązkowi barwienia i znakowania oraz pozostałe paliwa opałowe z 60 zł/1000 kg do 63 zł/1000 kg. Minimum unijne w tym przypadku wynosi 15 euro na 1000 kg. Ministerstwo przyjęło do przeliczenia z euro na złote kurs 4,18 zł.

REKLAMA

Wrośnie też stawka podatku akcyzowego na węgiel i koks z 1,18 zł/1 gigadżul do 1,26 zł/1 gigadżul. Minimum unijne to 0,3 euro/1 gigadżul. Jednak trzeba tu podkreślić, że węgiel i koks do celów opałowych do 1 stycznia 2012 r. są zwolnione z akcyzy.

Podwyżka nie ominie papierosów. Akcyza w tym przypadku wzrośnie z obecnych 138,50 zł/1000 sztuk do 142,67 zł/1000 sztuk przy zachowaniu obecnej stawki procentowej w wysokości 31,41 proc. Minimum unijne w wyrażeniu kwotowo-procentowym to 57 proc. ceny sprzedaży detalicznej (włączając wszystkie podatki) i nie mniej niż 64 euro/1000 sztuk dla papierosów należących do kategorii cenowej o największym popycie. Przy założeniu pełnego przeniesienia wzrostu obciążenia podatkowego w 2010 roku przewidywana średnia cena detaliczna papierosów wyniesie 7,92 zł/20 sztuk, co oznacza wzrost o ok. 16 groszy na paczce w stosunku do 2009 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

300 mln zł to szacowane dodatkowe wpływy budżetowe z podwyżki akcyzy na papierosy

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA