| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca nie zapłaci za mammografię i cytologię

Pracodawca nie zapłaci za mammografię i cytologię

Nowelizacja umożliwiająca Narodowemu Funduszowi Zdrowia finansowanie mammografii i cytologii wykonywanych obowiązkowo w ramach badań okresowych będzie prawdopodobnie gotowa w przyszłym tygodniu - dowiedziała się w piątek PAP w Ministerstwie Zdrowia.

Chodzi o nowelę ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. W tej chwili za badania okresowe płaci wyłącznie pracodawca. Będzie to robił także NFZ, ale tylko w przypadku mammografii i cytologii, które zostaną dopisane do wykazu badań obowiązkowych dla pracujących kobiet.

"Jest już wstępna decyzja kierownictwa resortu zdrowia w sprawie rozporządzenia, które to umożliwi. Konieczna jest także nowelizacja ustawy. NFZ będzie finansował wyłącznie mammografię i cytologię. Będą one obligatoryjne przy badaniach okresowych, ale nie przy wstępnych. O częstotliwości ich wykonywania będzie decydował lekarz medycyny pracy" - powiedział PAP rzecznik MZ Piotr Olechno.

"Środki na finansowanie badań będą pochodzić z programów profilaktycznych raka szyjki macicy i raka piersi" - dodał.

Prace nad wprowadzeniem obowiązkowej mammografii i cytologii trwają w MZ od 2008 r. Początkowo miały one być wykonywane także przy badaniach wstępnych przed rozpoczęciem pracy. Resort zdrowia wycofał się z tej propozycji.

Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników umieralności na raka szyjki macicy. Co roku umiera na niego 2 tys. kobiet. Wykrycie zmian grożących rakiem szyjki lub wczesnych zmian nowotworowych w szyjce jest możliwe dzięki regularnym badaniom cytologicznym.

Z danych NFZ wynika, że zdecydowana większość Polek nie korzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. W 2007 roku NFZ wysłał ponad 2,7 mln zaproszeń na badania wykrywające raka piersi (mammografia) oraz ponad 6 mln na badania dotyczące raka szyjki macicy (cytologia). Na pierwsze z tych badań zgłosiło się tylko 23,5 proc. zaproszonych, a na drugie - jedynie 7,5 proc.

Tymczasem specjaliści podkreślają, że nowotwory szyjki macicy oraz piersi, wykryte we wczesnych stadiach, są łatwo wyleczalne - w ponad 90 proc. przypadków.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »