REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy nie chcą rozliczać pracowników

REKLAMA

Pracodawcy są przeciwni wprowadzeniu obowiązku rocznego rozliczania podatku za pracownika, gdyż spowoduje to radykalne podniesienie kosztów działalności gospodarczej.

Na ostatnim posiedzeniu Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy wprowadzający obowiązek rozliczania przez pracodawców rocznego PIT za pracowników. Dlatego PKPP Lewiatan, która jest nieprzychylna tym zmianom apeluje, by w ramach dalszej procedury legislacyjnej parlament przyjął poprawki, dzięki którym ten niekorzystny dla firm projekt stanie się akceptowalny.

REKLAMA


PKPP Lewiatan już na etapie prac rządowych stanowczo protestowała przeciwko proponowanym zmianom wskazując na radykalne podniesienie kosztów działalności gospodarczej związanych m.in. z:


• dostosowaniem systemów informatyczno-księgowych,

• zebraniem odpowiednich informacji od pracowników,

• wprowadzeniem nowych danych do systemów informatyczno-księgowych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przeszkoleniem pracowników zajmujących się rocznymi rozliczeniami z tytułu podatków dochodowych w zakresie przepisów podatkowych,

• zatrudnieniem dodatkowych pracowników,

• obsługą relacji płatnika z urzędem skarbowym (korekty, postępowania podatkowe) oraz

• ryzykiem podatkowym związanym z popełnieniem błędów i pomyłek w rozliczeniach podatników.

REKLAMA


Zdaniem pracodawców rząd chce przeprowadzić zmianę w zasadach rozliczania podatku PIT kosztem 1 mln obywateli prowadzących działalność gospodarczą i zatrudniających pracowników. Przy czym czyni to kierując się wyłącznie potrzebami marketingowo-politycznymi oraz celami związanymi z uwolnieniem konkretnych zasobów w administracji skarbowej.


Lewiatan opracował poprawki, które mogłyby zminimalizować koszty stosowania nowych przepisów przez pracodawców. Zaproponował m.in. aby zastosowanie nowej regulacji dotyczyło dopiero dochodów uzyskanych w 2010 r. Dzięki temu pracodawcy uzyskaliby czas na dostosowanie swoich systemów informatycznych oraz przystosowanie struktur organizacyjnych do nowych wymogów.


PKPP Lewiatan sugerowała również wprowadzenie wymogu składania przez pracownika oświadczenia warunkującego powstanie po stronie pracodawcy obowiązku sporządzenia rocznego obliczenia podatku zamiast „negatywnego oświadczenia” przewidzianego w projekcie rządowym. Niestety przygotowane poprawki nie znalazły akceptacji wśród większości członków Komisji Finansów Publicznych, stąd apel Lewiatana by parlament uwzględnił je w toku dalszej procedury legislacyjnej.


Zdaniem Pracodawców najlepiej byłoby jednak, gdyby obowiązek rocznego rozliczenia PIT za pracowników wykonywały urzędy skarbowe posiadające niezbędne do tego dane i zaplecze.

oprac. Alicja Fal

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA