REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Alicja Fal

REKLAMA

W ubiegłym roku wprowadzono szereg działań mających na celu wspieranie polskiej przedsiębiorczości, m.in. uproszczono zasady podejmowania działalności, złagodzono kontrole w przedsiębiorstwach, wprowadzono możliwość zawieszenia prowadzenia firmy.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało raport „Przedsiębiorczość w Polsce” przedstawiający sytuację ekonomiczno-finansową polskich przedsiębiorstw oraz warunki ich funkcjonowania na tle warunków makroekonomicznych w kraju. Informacje zawarte w raporcie dotyczą przede wszystkim 2008 roku.

REKLAMA


W poprzednim roku wprowadzono wiele korzystnych zmian mających na celu wspieranie przedsiębiorczości. Resort gospodarki przygotował „Pakiet na rzecz przedsiębiorczości”, który m.in. umożliwił zawieszenie działalności gospodarczej, wprowadził zasadę „jednego okienka” oraz ograniczył kontrole w firmach.


Pakiet uprościł formułę partnerstwa publiczno-prywatnego oraz przepisy w zakresie podatku VAT. Pojawiła się także zasada domniemania uczciwości podatnika. Rozszerzono też przepisy dotyczące wiążącej interpretacji prawa.

REKLAMA


Raport uwzględnia również działania antykryzysowe podejmowane przez rząd. Są to m.in. rozwiązania służące elastycznemu organizowaniu czasu pracy dostosowanemu do sytuacji przedsiębiorcy. Wprowadzono wyższe ulgi inwestycyjne dla małych podatników oraz nowo zakładanych firm. Umożliwiono zaliczanie do kosztów podatkowych wydatków na prace badawcze. Wzmocniono również system gwarancji i poręczeń dla MSP oraz zwiększono dostępność kredytów dla przedsiębiorców.


Z treści raportu wynika, że w ubiegłym roku w systemie REGON zarejestrowanych zostało ponad 317 tys. podmiotów gospodarki narodowej, czyli o 8 proc. więcej niż rok wcześniej. W strukturze podmiotów aktywnych dominują mikroprzedsiębiorstwa, a więc firmy zatrudniające od 0 do 9 osób. Wszelkie ułatwienia w prowadzeniu działalności z pewnością sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości w Polsce. Przybywa osób zakładających własne firmy, a tym samym miejsc pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Nadal jedną z głównych barier dla przedsiębiorców jest jednak rozbudowane prawo i częste zmiany w przepisach. Obowiązujące regulacje gospodarcze generują liczne obciążenia administracyjne, związane m.in. z obowiązkami informacyjnymi. Przedsiębiorcy w dalszym ciągu zwracają uwagę na takie problemy, jak skomplikowane przepisy podatkowe, długotrwałość postępowań sądowych w sprawach gospodarczych czy sztywne prawo pracy. Dlatego niezbędne są kolejne działania mające na celu wspieranie firm oraz osób podejmujących działalność gospodarczą.

mojafirmainfor.pl/mg.gov.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Mojafirma.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA