| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ponad milion podpisów popierających przywrócenie wolnego w święto Trzech Króli

Ponad milion podpisów popierających przywrócenie wolnego w święto Trzech Króli

Ponad milion podpisów zebrano pod inicjatywą przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli. W piątek większość z nich zostanie zawieziona do Warszawy i złożona w Sejmie.

Jak poinformował w piątek w Łodzi pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Jerzy Kropiwnicki, do czwartku do komitetu napłynęło 1 milion 36 tysięcy podpisów osób popierających tę inicjatywę.

"Jestem bardzo zadowolony. To ponad 10-krotnie więcej niż ustawa od nas wymaga. Chcieliśmy tutaj dokonać takiej silnej demonstracji, że Polacy tego rzeczywiście chcą, że im na tym święcie bardzo zależy i że chcą mieć dzień wolny w święto Trzech Króli" - powiedział Kropiwnicki.

Dodał, że do tej pory sprawdzono i zweryfikowano 840 tys. podpisów. Kolejnych 90 tys. przejrzano, a pocztą napływają kolejne.

Kropiwnicki zapowiedział, że w piątek do Sejmu zostaną zawiezione listy tylko ze zweryfikowanymi podpisami. W południe przedstawiciele Komitetu przejdą z Placu Zamkowego do Sejmu; kolejne podpisy mają zostać dowiezione do stolicy w poniedziałek.

Prezydent Łodzi liczy, że tym razem ponad milion podpisów przekona posłów do przegłosowania tej ustawy. "Myślę, że jak jest taka liczba potencjalnych wyborców, to warto się z tym liczyć, bo mogą się obrazić" - zaznaczył.

Po raz pierwszy o projekcie ustawy było głośno na początku ub. roku. W Łodzi zawiązał się komitet inicjatywy ustawodawczej, a jego pełnomocnikiem został Kropiwnicki. Przez kilka miesięcy zbierano podpisy. Pod projektem podpisało się ponad pół miliona osób.

W połowie października ub. roku Sejm w głosowaniu odrzucił ten projekt. Za przyjęciem wniosku PO o jego odrzucenie opowiedziało się wówczas 207 posłów, przeciw było 186, od głosu wstrzymało się dwóch.

Zaraz po głosowaniu Kropiwnicki zapowiedział ponowienie inicjatywy i oświadczył, że tym razem inicjatorzy chcą zebrać milion podpisów poparcia.

Na początku stycznia w Sejmie złożono ponownie projekt ustawy wraz z uzasadnieniem; później przez trzy miesiące trwało zbieranie podpisów osób popierających inicjatywę; wymaganych jest ich 100 tysięcy.

W zbieraniu podpisów uczestniczyły m.in. NSZZ "Solidarność", Chrześcijański Ruch Samorządowy, Łódzkie Porozumienie Obywatelskie, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Liga Krajowa. Na początku marca z apelem do wiernych o jeszcze większe zaangażowanie w akcję zbierania podpisów zwrócił się metropolita łódzki abp Władysław Ziółek.

Inicjatorzy projektu podkreślają, że Święto Trzech Króli - 6 stycznia - jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich, a katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa we mszy tak jak w niedzielę. Obecnie jako dzień wolny od pracy obchodzone jest w dziewięciu krajach UE m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

Przypominają także, że w Polsce do 1960 roku dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy. Argumentowali, że Polska nie przoduje wśród krajów UE co do liczby dni wolnych od pracy w ciągu roku, lecz znajduje się pod tym względem na 12. miejscu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

- przygotuj się na coś innego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »