| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ponad milion podpisów popierających przywrócenie wolnego w święto Trzech Króli

Ponad milion podpisów popierających przywrócenie wolnego w święto Trzech Króli

Ponad milion podpisów zebrano pod inicjatywą przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli. W piątek większość z nich zostanie zawieziona do Warszawy i złożona w Sejmie.

Jak poinformował w piątek w Łodzi pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Jerzy Kropiwnicki, do czwartku do komitetu napłynęło 1 milion 36 tysięcy podpisów osób popierających tę inicjatywę.

"Jestem bardzo zadowolony. To ponad 10-krotnie więcej niż ustawa od nas wymaga. Chcieliśmy tutaj dokonać takiej silnej demonstracji, że Polacy tego rzeczywiście chcą, że im na tym święcie bardzo zależy i że chcą mieć dzień wolny w święto Trzech Króli" - powiedział Kropiwnicki.

Dodał, że do tej pory sprawdzono i zweryfikowano 840 tys. podpisów. Kolejnych 90 tys. przejrzano, a pocztą napływają kolejne.

Kropiwnicki zapowiedział, że w piątek do Sejmu zostaną zawiezione listy tylko ze zweryfikowanymi podpisami. W południe przedstawiciele Komitetu przejdą z Placu Zamkowego do Sejmu; kolejne podpisy mają zostać dowiezione do stolicy w poniedziałek.

Prezydent Łodzi liczy, że tym razem ponad milion podpisów przekona posłów do przegłosowania tej ustawy. "Myślę, że jak jest taka liczba potencjalnych wyborców, to warto się z tym liczyć, bo mogą się obrazić" - zaznaczył.

Po raz pierwszy o projekcie ustawy było głośno na początku ub. roku. W Łodzi zawiązał się komitet inicjatywy ustawodawczej, a jego pełnomocnikiem został Kropiwnicki. Przez kilka miesięcy zbierano podpisy. Pod projektem podpisało się ponad pół miliona osób.

W połowie października ub. roku Sejm w głosowaniu odrzucił ten projekt. Za przyjęciem wniosku PO o jego odrzucenie opowiedziało się wówczas 207 posłów, przeciw było 186, od głosu wstrzymało się dwóch.

Zaraz po głosowaniu Kropiwnicki zapowiedział ponowienie inicjatywy i oświadczył, że tym razem inicjatorzy chcą zebrać milion podpisów poparcia.

Na początku stycznia w Sejmie złożono ponownie projekt ustawy wraz z uzasadnieniem; później przez trzy miesiące trwało zbieranie podpisów osób popierających inicjatywę; wymaganych jest ich 100 tysięcy.

W zbieraniu podpisów uczestniczyły m.in. NSZZ "Solidarność", Chrześcijański Ruch Samorządowy, Łódzkie Porozumienie Obywatelskie, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Liga Krajowa. Na początku marca z apelem do wiernych o jeszcze większe zaangażowanie w akcję zbierania podpisów zwrócił się metropolita łódzki abp Władysław Ziółek.

Inicjatorzy projektu podkreślają, że Święto Trzech Króli - 6 stycznia - jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich, a katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa we mszy tak jak w niedzielę. Obecnie jako dzień wolny od pracy obchodzone jest w dziewięciu krajach UE m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

Przypominają także, że w Polsce do 1960 roku dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy. Argumentowali, że Polska nie przoduje wśród krajów UE co do liczby dni wolnych od pracy w ciągu roku, lecz znajduje się pod tym względem na 12. miejscu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »