REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz wypłaci pensje za znikające firmy

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Pracownicy zatrudnieni przez pracodawców, którzy faktycznie zaprzestali działalności, otrzymają wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

ZMIANA PRAWA 

REKLAMA

Od początku stycznia tego roku pracownicy firmy Hanpol Electronics z Łodzi, którą porzucił zagraniczny właściciel, nie otrzymują wynagrodzeń. Nie ma podstawy prawnej do rozwiązania ich umów o pracę oraz do wydania świadectw pracy.

REKLAMA

Posłowie Komisji Przyjazne Państwo chcą, aby w takich sytuacjach pracownicy mogli otrzymywać wynagrodzenia i inne świadczenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Pracownicy firmy Hanpol nie mogą liczyć na taką pomoc, bo obecnie FGŚP wypłaca zaległe świadczenia tylko za niewypłacalne firmy, które np. ogłosiły upadłość.

Zgodnie z komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy FGŚP będzie wypłacał zaliczkę (na poczet niewypłaconych świadczeń) pracownikom zatrudnionym w firmach, które faktycznie zaprzestały działalności przez co najmniej miesiąc. Pomoc nie mogłaby przekroczyć kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (w tym roku 1276 zł).

- Projekt był konsultowany z rządem i uzyskał akceptację resortu pracy - mówi Hanna Zdanowska, poseł reprezentujący Komisję przy pracach nad tą ustawą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreśla, że pomoc będzie wypłacana przez maksymalnie trzy miesiące. W tym czasie pracownicy będą mogli np. starać się o świadectwo pracy, szukać nowego zatrudnienia lub zarejestrować się jako bezrobotni.

- Na pewno dookreślimy jeszcze, kiedy dokładnie dochodzi do faktycznego zaprzestania prowadzenia działalności - mówi Hanna Zdanowska.

Tłumaczy, że sytuacja taka mogłaby nastąpić, np. gdy przez miesiąc pracownicy nie mają kontaktu z pracodawcą. O tym, czy dana firma przestała działać, na pewno nie będzie decydował FGŚP, gdyż zbytnio uzależniałoby to pomoc dla pracowników od decyzji administracyjnej.

Dzięki zmianom z zaliczek na poczet niewypłaconych świadczeń będzie można skorzystać także w przypadku śmierci pracodawcy (gdy nie ma on następców prawnych).

Aby uzyskać zaliczkę na poczet zaległych świadczeń, pracownik będzie musiał złożyć wniosek do kierownika Biura Terenowego FGŚP. Będzie musiał uprawdopodobnić w nim fakt pozostawania w stosunku pracy z danym pracodawcą, wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub udowodnić fakt złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz złożyć oświadczenie o rodzaju niezaspokojonych roszczeń pracowniczych i ich wysokości.

Uproszczenie mechanizmu wypłat środków z FGŚP popierają partnerzy społeczni.

- Obecnie, aby otrzymać pomoc z funduszu, sąd musi ogłosić upadłość firmy. Tak rygorystyczna procedura w praktyce pozbawia wsparcia wielu pracowników - mówi Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Pomoc dla pracowników firm porzuconych przez pracodawcę

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  REKLAMA

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  REKLAMA

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  REKLAMA