REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz wypłaci pensje za znikające firmy

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Pracownicy zatrudnieni przez pracodawców, którzy faktycznie zaprzestali działalności, otrzymają wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

ZMIANA PRAWA 

REKLAMA

Od początku stycznia tego roku pracownicy firmy Hanpol Electronics z Łodzi, którą porzucił zagraniczny właściciel, nie otrzymują wynagrodzeń. Nie ma podstawy prawnej do rozwiązania ich umów o pracę oraz do wydania świadectw pracy.

REKLAMA

Posłowie Komisji Przyjazne Państwo chcą, aby w takich sytuacjach pracownicy mogli otrzymywać wynagrodzenia i inne świadczenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Pracownicy firmy Hanpol nie mogą liczyć na taką pomoc, bo obecnie FGŚP wypłaca zaległe świadczenia tylko za niewypłacalne firmy, które np. ogłosiły upadłość.

Zgodnie z komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy FGŚP będzie wypłacał zaliczkę (na poczet niewypłaconych świadczeń) pracownikom zatrudnionym w firmach, które faktycznie zaprzestały działalności przez co najmniej miesiąc. Pomoc nie mogłaby przekroczyć kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (w tym roku 1276 zł).

- Projekt był konsultowany z rządem i uzyskał akceptację resortu pracy - mówi Hanna Zdanowska, poseł reprezentujący Komisję przy pracach nad tą ustawą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreśla, że pomoc będzie wypłacana przez maksymalnie trzy miesiące. W tym czasie pracownicy będą mogli np. starać się o świadectwo pracy, szukać nowego zatrudnienia lub zarejestrować się jako bezrobotni.

- Na pewno dookreślimy jeszcze, kiedy dokładnie dochodzi do faktycznego zaprzestania prowadzenia działalności - mówi Hanna Zdanowska.

Tłumaczy, że sytuacja taka mogłaby nastąpić, np. gdy przez miesiąc pracownicy nie mają kontaktu z pracodawcą. O tym, czy dana firma przestała działać, na pewno nie będzie decydował FGŚP, gdyż zbytnio uzależniałoby to pomoc dla pracowników od decyzji administracyjnej.

Dzięki zmianom z zaliczek na poczet niewypłaconych świadczeń będzie można skorzystać także w przypadku śmierci pracodawcy (gdy nie ma on następców prawnych).

Aby uzyskać zaliczkę na poczet zaległych świadczeń, pracownik będzie musiał złożyć wniosek do kierownika Biura Terenowego FGŚP. Będzie musiał uprawdopodobnić w nim fakt pozostawania w stosunku pracy z danym pracodawcą, wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub udowodnić fakt złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz złożyć oświadczenie o rodzaju niezaspokojonych roszczeń pracowniczych i ich wysokości.

Uproszczenie mechanizmu wypłat środków z FGŚP popierają partnerzy społeczni.

- Obecnie, aby otrzymać pomoc z funduszu, sąd musi ogłosić upadłość firmy. Tak rygorystyczna procedura w praktyce pozbawia wsparcia wielu pracowników - mówi Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Pomoc dla pracowników firm porzuconych przez pracodawcę

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

Trendy wyborcze w USA a giełda

Tradycyjnie, rok wyborczy uważa się za znaczący dla rynków giełdowych. To dlatego, że rządy często stosują polityki mające na celu poprawę sytuacji gospodarczej przed wyborami, aby zwiększyć szanse na reelekcję. Za kandydatury Joe Bidena w 2024 roku były to obniżki podatków, zwiększenie wydatków publicznych, wprowadzanie programów stymulacyjnych czy inne inicjatywy, które bezpośrednio wpływają na gospodarkę. Takie działania mogą prowadzić do zwiększenia dochodów firm, co z kolei sprzyja wzrostowi cen akcji i funduszy ETF. 

REKLAMA