reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Moment zapłaty decyduje o podatku od zleceń

Moment zapłaty decyduje o podatku od zleceń

Umowy zlecenia wykonane w 2008 roku, ale opłacone w 2009 roku, będą rozliczane dopiero w przyszłym roku.


Jednym ze źródeł przychodów, które podlegają opodatkowaniu PIT, stanowią umowy zlecenia i o dzieło, które określa się jako działalność wykonywaną osobiście. Oznacza to obowiązek ich rozliczenia w zeznaniu rocznym wraz z innymi dochodami.

Zlecenie na rzecz firm

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

- osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

- właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością.

Do przychodów tych nie zalicza się przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

Rozliczenie dochodów

Podstawowe znaczenie dla rozliczenia dochodów z umów zlecenia i o dzieło ma moment uzyskania przychodu. Przychodami w takim przypadku są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Oznacza to, że umowy zlecenia i o dzieło wykonane w 2008 roku, ale opłacone w 2009 roku, będą stanowiły dochody roku 2009. W konsekwencji będą rozliczane nie w zeznaniu podatkowym składanym za 2008 rok, ale dopiero w zeznaniu za 2009 rok.

Informacja PIT-11

W przypadku takich umów zlecenia i o dzieło płatnikami, którzy pobierają zaliczki na podatek, są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu wykonania tych umów. Pobierają one zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki emerytalno-rentowe najniższą stawkę podatkową, czyli w 2009 roku 18 proc. Zaliczkę od dochodów zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej ze środków podatnika przez płatnika.

Płatnicy są również zobowiązani do wystawienia zleceniobiorcom informacji PIT-11, która będzie podstawą rozliczenia rocznego.

Ważne!

Płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułu umów zleceń i dzieło, gdy podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama