REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o PPP ułatwi współpracę wielu firmom

Krzysztof Polak

REKLAMA

Tylko wysoki profesjonalizm stron decydujących się na współpracę publiczno-prywatną może zagwarantować sprawną realizację planowanej inwestycji.

• Czy nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym pozwoli skutecznie realizować projekty w formule PPP?

REKLAMA

REKLAMA

- Pozytywnie należy ocenić zmianę podejścia do definiowania przedmiotu partnerstwa publiczno-prywatnego. Ustawodawca rezygnuje z określania rodzaju przedsięwzięć, które można realizować w formie PPP. Jedynie spełnienie wymogów sposobu wynagrodzenia partnera prywatnego i podziału ryzyka będzie definiowało partnerstwo. Ustawa pozostawia partnerom więcej swobody w kształtowaniu wzajemnych praw i obowiązków.

Ustawodawca zrezygnował z wyszczególniania niezbędnych elementów umowy o partnerstwie, nadając jej ramowy charakter. Jej cechą szczególną jest to, że partner prywatny zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięcia za wynagrodzeniem oraz poniesienia w całości lub w części wydatków na jego realizację. Partner publiczny zobowiązuje się zaś do współdziałania w osiągnięciu celu przedsięwzięcia, w szczególności przez wniesienie wkładu. Realizacja inwestycji PPP może się opierać wyłącznie na umowie partnerstwa lub wykorzystywać specjalnie utworzoną spółkę.

• Jak ustawa określa sposoby wybierania partnera prywatnego?

- W zakresie wyboru partnera prywatnego ustawa odsyła do prawa zamówień publicznych i ustawy o koncesjach na roboty budowlane i usługi. Zastosowanie jednej z ustawowych procedur uzależnione jest od pochodzenia wynagrodzenia dla partnera prywatnego. Jeśli pochodzi ono od partnera publicznego, zastosowanie znajdzie prawo zamówień publicznych. Przy czym najwłaściwszym trybem wyboru partnera powinien być dialog konkurencyjny. W pozostałych przypadkach stawać trzeba ustawę o koncesjach. Chodzi o te przypadki, gdy wynagrodzeniem partnera prywatnego będzie - przynajmniej w części - prawo do pobierania pożytków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• A jakie są ustawowe normy dla tworzenia umów będących podstawą partnerstwa?

- Ustawowa zasada swobody kształtowania wzajemnych relacji między partnerami umowy przez określenie m.in. sposobu ponoszenia ryzyk i obciążeń jest słuszna. Może się ona przyczynić do wzrostu zainteresowania formułą PPP. Dlatego ważne jest prawidłowe sformułowanie postanowień umowy partnerskiej. Jej strony powinny się podzielić ryzykiem, nie obciążając nim jedynie podmiotu prywatnego. Na etapie realizacji umowy strona publiczna powinna zarządzać realizowanym projektem m.in. przez efektywny system kontroli zadań wykonywanych przez partnera prywatnego. Niewątpliwie te i inne reguły, a zwłaszcza wysoki profesjonalizm stron umowy będą warunkować sprawną realizację inwestycji.

• Czy podpisaną umowę PPP będzie można renegocjować?

- Po zawarciu umowy jej zmiana będzie możliwa jedynie po zaistnieniu okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili jej zawarcia. Przy założeniu profesjonalizmu inwestycyjnego partnerów do jej zmiany dojdzie tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Robert Mikulski, radca prawny i wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Stopczyk & Mikulski

Rozmawiał Krzysztof Polak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA