REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o PPP ułatwi współpracę wielu firmom

Krzysztof Polak

REKLAMA

Tylko wysoki profesjonalizm stron decydujących się na współpracę publiczno-prywatną może zagwarantować sprawną realizację planowanej inwestycji.

• Czy nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym pozwoli skutecznie realizować projekty w formule PPP?

REKLAMA

REKLAMA

- Pozytywnie należy ocenić zmianę podejścia do definiowania przedmiotu partnerstwa publiczno-prywatnego. Ustawodawca rezygnuje z określania rodzaju przedsięwzięć, które można realizować w formie PPP. Jedynie spełnienie wymogów sposobu wynagrodzenia partnera prywatnego i podziału ryzyka będzie definiowało partnerstwo. Ustawa pozostawia partnerom więcej swobody w kształtowaniu wzajemnych praw i obowiązków.

Ustawodawca zrezygnował z wyszczególniania niezbędnych elementów umowy o partnerstwie, nadając jej ramowy charakter. Jej cechą szczególną jest to, że partner prywatny zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięcia za wynagrodzeniem oraz poniesienia w całości lub w części wydatków na jego realizację. Partner publiczny zobowiązuje się zaś do współdziałania w osiągnięciu celu przedsięwzięcia, w szczególności przez wniesienie wkładu. Realizacja inwestycji PPP może się opierać wyłącznie na umowie partnerstwa lub wykorzystywać specjalnie utworzoną spółkę.

• Jak ustawa określa sposoby wybierania partnera prywatnego?

- W zakresie wyboru partnera prywatnego ustawa odsyła do prawa zamówień publicznych i ustawy o koncesjach na roboty budowlane i usługi. Zastosowanie jednej z ustawowych procedur uzależnione jest od pochodzenia wynagrodzenia dla partnera prywatnego. Jeśli pochodzi ono od partnera publicznego, zastosowanie znajdzie prawo zamówień publicznych. Przy czym najwłaściwszym trybem wyboru partnera powinien być dialog konkurencyjny. W pozostałych przypadkach stawać trzeba ustawę o koncesjach. Chodzi o te przypadki, gdy wynagrodzeniem partnera prywatnego będzie - przynajmniej w części - prawo do pobierania pożytków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• A jakie są ustawowe normy dla tworzenia umów będących podstawą partnerstwa?

- Ustawowa zasada swobody kształtowania wzajemnych relacji między partnerami umowy przez określenie m.in. sposobu ponoszenia ryzyk i obciążeń jest słuszna. Może się ona przyczynić do wzrostu zainteresowania formułą PPP. Dlatego ważne jest prawidłowe sformułowanie postanowień umowy partnerskiej. Jej strony powinny się podzielić ryzykiem, nie obciążając nim jedynie podmiotu prywatnego. Na etapie realizacji umowy strona publiczna powinna zarządzać realizowanym projektem m.in. przez efektywny system kontroli zadań wykonywanych przez partnera prywatnego. Niewątpliwie te i inne reguły, a zwłaszcza wysoki profesjonalizm stron umowy będą warunkować sprawną realizację inwestycji.

• Czy podpisaną umowę PPP będzie można renegocjować?

- Po zawarciu umowy jej zmiana będzie możliwa jedynie po zaistnieniu okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili jej zawarcia. Przy założeniu profesjonalizmu inwestycyjnego partnerów do jej zmiany dojdzie tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Robert Mikulski, radca prawny i wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Stopczyk & Mikulski

Rozmawiał Krzysztof Polak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

  Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

  Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

  Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

  Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

  Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

  Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

  REKLAMA

  Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

  Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

  Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

  Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

  REKLAMA

  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  REKLAMA