reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Darowizna żywności bez podatku

Darowizna żywności bez podatku

Przekazywanie żywności organizacjom pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele charytatywne będzie zwolnione z VAT.


Zmiana prawa

Nowelizacja ustawy o VAT, nad którą parlament zakończył już prace, wprowadza preferencje dla podatników przekazujących bezpłatnie żywność. Ustawodawca uregulował zwolnienie z podatku oraz możliwość obniżenia VAT należnego od przekazywanych produktów spożywczych. Nowe przepisy mają usunąć obciążenia fiskalne dla podatników, którzy dostarczają produkty spożywcze organizacjom pożytku publicznego.

Zgodnie z dodanym pkt 16 w art. 43 ustawy o VAT, zwalnia się z podatku dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2, przez producenta produktów spożywczych. Z preferencji skorzysta producent, który przekaże produkty żywnościowe organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele charytatywne. Przedsiębiorca nie zapłaci VAT pod warunkiem prowadzenia szczegółowej dokumentacji potwierdzającej odbiorcę i cel darowizny.

Przedsiębiorcy będą mieli wybór, czy skorzystać z odliczenia VAT, czy zaliczyć dokonaną darowiznę w koszty uzyskania przychodu. W tym celu odpowiednie zmiany zostały wprowadzone również w ustawach o podatku dochodowym. Zgodnie z nimi, do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczyć koszty wytworzenia lub cenę nabycia produktów spożywczych przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

Nowe przepisy zlikwidują problem producentów żywności związany z dodatkowym płaceniem VAT przy przekazywaniu towarów żywnościowych ludziom potrzebującym. Nie udało się go całkowicie rozwiązać przy okazji ostatniej małej nowelizacji ustawy o VAT z 19 września 2007 r., która weszła w życie 1 stycznia 2008 r. Wprowadziła ona zmiany w zakresie naliczania VAT od darowanej żywności, umożliwiając podatnikom obniżenie podstawy opodatkowania przez uwzględnienie wartości rynkowej przekazywanych produktów.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama