reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mniej przywilejów więcej pracy

Mniej przywilejów więcej pracy

Powodzenie programu aktywizacji starszych osób zależy od determinacji rządu w wygaszeniu przywilejów emerytalnych.


Rząd chce, żeby starsi pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, jak najdłużej pozostawali na rynku pracy. W przyjętych właśnie założeniach do programu Solidarność pokoleń Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+ przewiduje stworzenie zachęt do zatrudnienia osób starszych i zwiększenie efektywności ich pracy.

Rząd będzie też promować w firmach politykę zatrudniania wiekiem, profilaktykę zdrowotną pracowników, a także zmniejszać możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury lub inne świadczenia pozwalające na dezaktywizację.

- Na razie z tych ogólnych zapisów niewiele wynika - mówi Henryk Michałowicz, zastępca dyrektora Departamentu Przedsiębiorczości i Dialogu Społecznego w Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dodaje, że program rządowy jest jednak pierwszą próbą systemowej aktywizacji starszych pracowników. Jego zdaniem sukcesem byłoby wprowadzenie nawet 10 proc. jego ogólnych założeń.

Wiktor Wojciechowski z Fundacji Rozwoju Obywatelskiego podkreśla, że warunkiem powodzenia programu rządowego jest wprowadzenie w życie ustawy o emeryturach pomostowych, która ograniczy prawo do odchodzenia na wcześniejsze emerytury.

- Dzięki tej ustawie więcej osób starszych pozostanie na rynku pracy - mówi Wiktor Wojciechowski.

Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, podkreśla, że rząd już realizuje postulat promocji zatrudniania starszych pracowników przez dofinansowywanie szkoleń i zmniejszenie kosztów pracy. Konkretne propozycje znalazły się w nowelizacji ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.). Została skierowana do Sejmu i ma wejść w życie od stycznia 2009 r.

- Pozostałe założenia programu zostaną skonkretyzowane w projektach nowelizacji ustaw, m.in. kodeksu pracy - mówi Jolanta Fedak.

Rząd liczy na to, że wprowadzenie w życie tych postulatów spowoduje, że 50 proc. osób w wieku 55-64 lata do 2020 roku będzie pracowało. Obecnie odsetek ten wynosi 29,7 proc.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama