REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy krytykują pakiet rodzinny

REKLAMA

Dyskutowany w Sejmie tzw. pakiet rodzinny czyli propozycje zmian przepisów m.in. wydłużających urlopy macierzyńskie czy wprowadzających dodatkowe dni wolne od pracy są niekorzystne dla polskiej gospodarki - oceniła na wtorkowej konferencji prasowej szefowa PKPP Lewiatan, Henryka Bochniarz.

Organizacje skupione w Kongresie Przedsiębiorczości zapowiedziały, że wystosują do prezydenta RP propozycję rozmów na temat ustawy o emeryturach pomostowych. Będą starały się przekonać Lecha Kaczyńskiego, że jej zapisy są korzystne dla gospodarki.

REKLAMA

"Uchwalenie emerytur pomostowych pozwoli zaoszczędzić państwu ok. 20 mld zł" - powiedział Christian Schneil z polsko-niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Eksperci Lewiatana, razem z partnerami z Kongresu Przedsiębiorczości mówili, że tzw. pakiet rodzinny czyli zaproponowane przez rząd zmiany w Kodeksie pracy, nie poprawią sytuacji pracowników. W praktyce mogą ją nawet pogorszyć.

REKLAMA

Jako przykład podawali pomysł wprowadzenia trzyletniej gwarancji zatrudnienia kobiet wracających po urlopie macierzyńskim do pracy w niepełnym wymiarze. Podkreślali, że 84 proc. pytanych przez Kongres pracodawców przyznało, że w ten sposób młode kobiety staną się dla nich pracownikami mniej atrakcyjnymi, dłużej będą się zastanawiać nad ich zatrudnieniem.

"Kobieta po urlopie macierzyńskim zawsze może porozumieć się z pracodawcą i wrócić do pracy na część etatu. Nie powinno się jednak do tego przymuszać ani pracodawcy, ani kobiety, która być może wybierze inne rozwiązanie i zechce rozwijać swoją karierę zawodową" - powiedział prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej, Roman Rewald.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bochniarz odniosła się też do propozycji wprowadzenia kolejnego dnia wolnego w święto Trzech Króli oraz wydłużenia o jeden dzień urlopu wypoczynkowego. Podała, że w Polsce i tak mamy już 12 dni świątecznych, podczas gdy w UE średnio jest ich 9,5.

"Każdy dodatkowy dzień wolny to dla gospodarki koszt ok. 6 mld zł. W ten sposób na pewno zafundujemy sobie kryzys gospodarczy" - zauważyła Bochniarz.

Ekspert PKPP Lewiatan Małgorzata Rusewicz podkreśliła, że niedobrym rozwiązaniem jest też propozycja zmian w ustawie o służbie medycyny pracy. Według niej prowadzą one do przejścia od profilaktyki, czyli prostych badań okresowych, do kontroli ochrony zdrowia a więc w wielu przypadkach, skomplikowanych badań medycznych.

"Jeżeli ich koszty ma ponosić pracodawca, to właśnie na niego zostaną przerzucone obowiązki, które powinny ciążyć na Narodowym Funduszu Zdrowia" - mówiła ekspertka.

REKLAMA

Postulat związków zawodowych dotyczący podwyższenia płacy minimalnej do poziomu 50 proc. średniego wynagrodzenia a w razie jego wzrostu, do automatycznej waloryzacji płacy minimalnej, w ocenie pracodawców może doprowadzić do ograniczenia zatrudnienia.

"Spowoduje to, że pracodawcy będą coraz częściej zatrudniać ludzi na pół etatu czy proponować im inne niż umowy o pracę formy zatrudnienia tak, aby nie musieć podnosić im pensji" - wyjaśnił prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Jerzy Bartnik.

Przedsiębiorcy są zawiedzeni polityką rządu, który - ich zdaniem - "jakby nie dostrzegał kryzysu gospodarczego". "Zgłaszanie propozycji legislacyjnych nieprzychylnych pracodawcom cofa nas o kilka lat. Na fali populizmu rząd zapomina o obietnicach tworzenia państwa przyjaznego przedsiębiorczości" - podsumował prezes Polskiej Rady Biznesu, Zbigniew Jakubas.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA