REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy krytykują pakiet rodzinny

REKLAMA

Dyskutowany w Sejmie tzw. pakiet rodzinny czyli propozycje zmian przepisów m.in. wydłużających urlopy macierzyńskie czy wprowadzających dodatkowe dni wolne od pracy są niekorzystne dla polskiej gospodarki - oceniła na wtorkowej konferencji prasowej szefowa PKPP Lewiatan, Henryka Bochniarz.

Organizacje skupione w Kongresie Przedsiębiorczości zapowiedziały, że wystosują do prezydenta RP propozycję rozmów na temat ustawy o emeryturach pomostowych. Będą starały się przekonać Lecha Kaczyńskiego, że jej zapisy są korzystne dla gospodarki.

REKLAMA

"Uchwalenie emerytur pomostowych pozwoli zaoszczędzić państwu ok. 20 mld zł" - powiedział Christian Schneil z polsko-niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Eksperci Lewiatana, razem z partnerami z Kongresu Przedsiębiorczości mówili, że tzw. pakiet rodzinny czyli zaproponowane przez rząd zmiany w Kodeksie pracy, nie poprawią sytuacji pracowników. W praktyce mogą ją nawet pogorszyć.

REKLAMA

Jako przykład podawali pomysł wprowadzenia trzyletniej gwarancji zatrudnienia kobiet wracających po urlopie macierzyńskim do pracy w niepełnym wymiarze. Podkreślali, że 84 proc. pytanych przez Kongres pracodawców przyznało, że w ten sposób młode kobiety staną się dla nich pracownikami mniej atrakcyjnymi, dłużej będą się zastanawiać nad ich zatrudnieniem.

"Kobieta po urlopie macierzyńskim zawsze może porozumieć się z pracodawcą i wrócić do pracy na część etatu. Nie powinno się jednak do tego przymuszać ani pracodawcy, ani kobiety, która być może wybierze inne rozwiązanie i zechce rozwijać swoją karierę zawodową" - powiedział prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej, Roman Rewald.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bochniarz odniosła się też do propozycji wprowadzenia kolejnego dnia wolnego w święto Trzech Króli oraz wydłużenia o jeden dzień urlopu wypoczynkowego. Podała, że w Polsce i tak mamy już 12 dni świątecznych, podczas gdy w UE średnio jest ich 9,5.

"Każdy dodatkowy dzień wolny to dla gospodarki koszt ok. 6 mld zł. W ten sposób na pewno zafundujemy sobie kryzys gospodarczy" - zauważyła Bochniarz.

Ekspert PKPP Lewiatan Małgorzata Rusewicz podkreśliła, że niedobrym rozwiązaniem jest też propozycja zmian w ustawie o służbie medycyny pracy. Według niej prowadzą one do przejścia od profilaktyki, czyli prostych badań okresowych, do kontroli ochrony zdrowia a więc w wielu przypadkach, skomplikowanych badań medycznych.

"Jeżeli ich koszty ma ponosić pracodawca, to właśnie na niego zostaną przerzucone obowiązki, które powinny ciążyć na Narodowym Funduszu Zdrowia" - mówiła ekspertka.

REKLAMA

Postulat związków zawodowych dotyczący podwyższenia płacy minimalnej do poziomu 50 proc. średniego wynagrodzenia a w razie jego wzrostu, do automatycznej waloryzacji płacy minimalnej, w ocenie pracodawców może doprowadzić do ograniczenia zatrudnienia.

"Spowoduje to, że pracodawcy będą coraz częściej zatrudniać ludzi na pół etatu czy proponować im inne niż umowy o pracę formy zatrudnienia tak, aby nie musieć podnosić im pensji" - wyjaśnił prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Jerzy Bartnik.

Przedsiębiorcy są zawiedzeni polityką rządu, który - ich zdaniem - "jakby nie dostrzegał kryzysu gospodarczego". "Zgłaszanie propozycji legislacyjnych nieprzychylnych pracodawcom cofa nas o kilka lat. Na fali populizmu rząd zapomina o obietnicach tworzenia państwa przyjaznego przedsiębiorczości" - podsumował prezes Polskiej Rady Biznesu, Zbigniew Jakubas.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

REKLAMA

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA