REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podrożeją publiczne pożyczki dla małych i średnich firm

REKLAMA

O kilka procent droższe będą pożyczki dla małych i średnich firm, udzielane przez fundusze wykorzystujące w tym celu środki publiczne. To efekt zaleceń Komisji Europejskiej, obligującej te instytucje do stosowania określonych marż.

O zmianie zasad ustalenia wysokości marż przy preferencyjnych pożyczkach dla małych firm poinformował w środę PAP prezes Funduszu Górnośląskiego (FG) w Katowicach, Jacek Matusiewicz. Należący w większości do samorządu woj. śląskiego Fundusz specjalizuje się we wspieraniu pożyczkami i poręczeniami firm z tego sektora.

REKLAMA

"Dotychczas nasza marża oscylowała wobec 1 proc. powyżej stopy referencyjnej, publikowanej przez Komisję Europejską. W myśl nowych zasad musimy stosować marże w wysokości ok. 2,2 oraz 4 proc." - powiedział prezes.

REKLAMA

Do połowy tego roku Komisja publikowała stopę referencyjną i nie ingerowała w sprawę marż instytucji udzielających pożyczek. Natomiast od 1 lipca obowiązująca jest stopa bazowa (6,42 proc.), natomiast marże, w przypadku instytucji wykorzystujących publiczne środki, mają wynosić od 0,6 do 10 proc., w zależności od ratingu pożyczkobiorcy oraz stosowanych zabezpieczeń.

Zmiany idą w kierunku zrównania zasad udzielania pożyczek przez takie instytucje z ofertą banków komercyjnych. Uznano bowiem, że nadmierne preferencje to niedozwolona pomoc publiczna. Matusiewicz zastrzegł, że dotyczy to tylko tych pożyczek, gdzie zaangażowane są publiczne środki.

Po analizie nowych wytycznych eksperci FG zdecydowali, że dla firm o niskim ratingu, ale z odpowiednim zabezpieczeniem majątkowym, marże będą wynosić 2,2 proc., natomiast dla młodych firm, które nie są w stanie przedstawić takich zabezpieczeń - 4 proc. Wraz ze stawką bazową daje to koszt pożyczki od 8,62 proc. do 10,42 proc., wobec średnio niespełna 7,5 proc. dotychczas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Chcemy nadal być konkurencyjni wobec banków. Wprowadzona przez Komisję zmiana zasad nie powoduje rewolucji w obsłudze małych i średnich firm, ale nie da się ukryć, że zwiększa koszty pozyskania przez nie kapitału z instytucji takich jak nasza" - uważa Matusiewicz.

Stopa referencyjna to stopa oprocentowania wykorzystywana do obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w takich formach jak: pożyczka, odroczenie terminu płatności, rozłożenie płatności na raty oraz do dyskontowania pomocy. Do 30 czerwca była ona okresowo ustalana przez KE na podstawie obiektywnych kryteriów i publikowana w dzienniku urzędowym Wspólnot Europejskich.

Od 1 lipca KE nie publikuje już stopy referencyjnej tylko tzw. stopę bazową, która stanowi podstawę do obliczenia stopy referencyjnej. W zależności od zastosowania, ustala się ją poprzez dodanie do stopy bazowej marży, określonej w komunikacie KE.

Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Głównym zadaniem FG jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy.

W ostatnich latach dzięki projektom Funduszu Górnośląskiego na Śląsku powstało ok. 4 tys. nowych miejsc, a dwuipółkrotnie więcej uniknęło likwidacji. Fundusz wspiera inwestycje i - dzięki funduszowi poręczeniowemu (udzielił 550 poręczeń na kwotę ponad 58 mln zł) i pożyczkowemu (prawie 270 pożyczek na kwotę blisko 20 mln zł) - wspiera małe i średnie firmy.

Jednym z najważniejszych realizowanych w ostatnich latach projektów było wspieranie przedsiębiorczości w ramach Funduszu dla Śląska, finansowanego ze środków Banku Rozwoju Rady Europy. Przedsiębiorcy mogli otrzymać preferencyjnie oprocentowane pożyczki, które po spełnieniu określonych warunków dotyczących inwestycji i zatrudnienia są umarzane.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA