| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inwestycje w tym kwartale sięgną 62 mld zł

Inwestycje w tym kwartale sięgną 62 mld zł

W II kwartale 2008 r. inwestycje przedsiębiorstw w Polsce mają wynieść 34 mld zł. W kolejnych miesiącach dynamika inwestycji osłabnie, ale utrzyma poziom powyżej 10 proc. Głównym powodem hamowania inwestycji będą skutki spowolnienia gospodarczego na świecie.

A spowolnienie na świecie, nawet jeżeli nie tak głębokie, jak spodziewano się tego jeszcze kilka miesięcy temu, nastąpi, a razem z nim zmniejszy się popyt na polskie towary za granicą. Do tego dochodzi kwestia mocnego złotego.

- Firmy mogą przyjąć bardziej konserwatywne strategie rozwoju, powolne poprawianie marż, a nie ekspansję w postaci akwizycji czy inwestowania w moce produkcyjne - mówi Łukasz Tarnawa.

Ekonomiści niejednoznacznie interpretują wpływ wyższych płac na spowolnienie i w efekcie mniejszą chęć do inwestowania.

- Rosnące koszty pracy dokładają się do problemów firm związanych np. z mocnym złotym dla eksporterów, ale jednocześnie można użyć tego argumentu w drugą stronę - wyższe płace zmuszają firmy do zwiększania wydajności. Moim zdaniem głównym powodem spowolnienia inwestycji będzie mniejszy popyt zagraniczny przy jednocześnie mocnym złotym, a dla producentów na krajowy rynek problemem będzie wypieranie rodzimej produkcji tanim importem - uważa Mateusz Szczurek z ING Banku.

W Polsce przedsiębiorcy także muszą liczyć się z trudniejszym - poprzez rosnącą cenę - dostępem do kapitału.

- Na razie I kwartał pokazał bardzo przyzwoitą dynamikę kredytów dla przedsiębiorstw, ale problem rosnącej ceny kredytów może dotknąć firmy w kolejnych kwartałach, choć nie będzie to czynnik decydujący o spowolnieniu inwestycji. Pozyskanie kapitału czy to na rynku zewnętrznym, czy to w kraju jeszcze w II połowie roku będzie relatywnie trudne - twierdzi Łukasz Tarnawa.

- Tu nie ma jednak mowy o załamaniu, bo prognozowane przez nas dynamiki to przedział 10-15 proc. w II połowie 2008 oraz ok. 10 proc. w 2009 roku - mówi ekonomista Citi Handlowego.

Inwestycje polskich firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

OPINIA

KONRAD JASKÓŁA

prezes spółki budowlanej Polimex

Prowadzimy kilka inwestycji. Budujemy nową fabrykę konstrukcji stalowych w Siedlcach, budujemy nowe linie produkcyjne w istniejących fabrykach, dodatkowo inwestujemy w spółki zależne zwiększając ich zdolności produkcyjne często o 100 proc. Ten rok nie będzie gorszy od poprzedniego, ale wręcz przeciwnie. W 2007 roku zrealizowaliśmy inwestycje za 3,7 mld zł, w tym roku chcemy, by kwota ta wzrosła o 20-30 proc. Natomiast jeżeli chodzi o wzrost kosztów pracy, to oprócz negatywnych skutków dla firmy, warto wspomnieć, że wyższe pensje mogą skłonić wielu specjalistów z Polski do powrotu do pracy w kraju.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »