REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wierzyciele będą mogli żądać zabezpieczenia

Tomasz Suchar

REKLAMA

Rządowy projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych przyznaje wierzycielom spółek akcyjnych prawo żądania i sądowego zabezpieczenia także roszczeń niewymagalnych.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Zgodnie z obecnymi regulacjami od uchwały walnego zgromadzenia o obniżeniu kapitału zakładowego wierzycielom spółki akcyjnej przysługuje sprzeciw. O obniżeniu kapitału zarząd spółki musi niezwłocznie poinformować i wezwać wierzycieli do wniesienia sprzeciwów w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia uchwały.

Nieprecyzyjne przepisy

REKLAMA

Obecne brzmienie k.s.h. może jednak budzić wątpliwości co do postaci ochrony prawnej wierzycieli. Spółka, zgodnie z art. 456, powinna zaspokoić lub zabezpieczyć wierzycieli, którzy wnieśli w odpowiednim terminie sprzeciw. Z przepisu wynika zatem, że spółka nie ma obowiązku zaspokojenia wierzycieli, lecz może dokonać zabezpieczenia ich zobowiązań. Proponowane rozwiązanie przesądza, że spółka będzie musiała spełnić wymagalne roszczenia.

Zdaniem ekspertów ponieważ k.s.h. nie wprowadza żadnych przesłanek zasadności sprzeciwu, w praktyce dochodzi do nadużyć ze strony wierzycieli. Bywa, że posługują się tym środkiem w celu opóźnienia wejścia uchwały o obniżeniu kapitału w życie. Katarzyna Chróścicka-Drzazga, radca prawny z kancelarii White & Case, uważa, że dzisiejsze przepisy niepotrzebnie dają wierzycielom spółki prawo do oprotestowywania obniżenia kapitału, nie stanowiąc równocześnie skutecznego zabezpieczenia ich praw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roszczenie zamiast sprzeciwu

Środkiem prawnym przysługującym wierzycielom zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami mają być roszczenia przeciwko spółce.

Zdaniem Wojciecha Warskiego z firmy Softex Data, oparcie procedury spłaty wierzycieli o roszczenia będzie korzystne dla spółek.

- O ile roszczenia są relatywnie łatwo weryfikowalne, to sprzeciwy opóźniające obniżenie kapitału mogły być zgłaszane bez faktycznego uzasadnienia. Nie można było ich odrzucić bez postępowania procesowego - tłumaczy ekspert.

Sądowe zabezpieczenie

REKLAMA

Projekt nowelizacji przyznaje wierzycielom prawo domagania się sądowego zabezpieczenia roszczeń niewymagalnych, które powstały przed dniem podjęcia uchwały o obniżeniu kapitału zakładowego i zostały zgłoszone. Według Wojciecha Warskiego taka możliwość jest ważna, gdyż określenie procedury postępowania usuwa dowolność traktowania zobowiązań niewymagalnych.

Aby uzyskać takie zabezpieczenie, wierzyciele będą musieli uprawdopodobnić, że planowane obniżenie kapitału zagraża zaspokojeniu roszczeń, oraz fakt, iż nie otrzymali od spółki zabezpieczenia. To na wierzycielach spoczywać ma ciężar wykazania zasadności zabezpieczenia. Dzisiaj spółka może odmówić zabezpieczenia, posługując się zarzutem nadużycia prawa przez wierzycieli.

Katarzyna Chróścicka-Drzazga uważa, iż dobrze się stało, że podjęto próbę sprecyzowania sposobu zabezpieczenia niewymagalnych roszczeń. Obecnie wierzyciele żądający zabezpieczenia nie mogą narzucić spółce żadnego rozwiązania.

Zaznacza, iż zabezpieczenie w formie depozytu sądowego, z którego będzie można zrezygnować wyłącznie z ważnych powodów, jest przesądzone. Powoduje, że w przypadku obniżenia kapitału spółki musiałaby ona zamrozić w sądzie gotówkę w wysokości wszystkich niewymagalnych zobowiązań.

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl

OPINIA

MICHAŁ ROMANOWSKI

Kancelaria Romanowski i Wspólnicy

Obecnie spółka może odmówić udzielenia zabezpieczenia wyłącznie z powołaniem się na zarzut nadużycia prawa podmiotowego przez wierzyciela, co w praktyce jest trudne. Wierzyciele wykorzystują to, podnosząc bezpodstawne roszczenia. Obawy, że zmiana k.s.h. spowoduje nadmierne osłabienie sytuacji wierzycieli, są nieuzasadnione. Postępowanie o rejestrację obniżenia kapitału zakładowego, postępowanie naprawcze, względnie z powództwa o udzielenie zabezpieczenia umożliwiają sądową weryfikację zasadności roszczeń wierzycieli oraz ich wyegzekwowanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA