Kategorie

Będą przywileje za zatrudnianie 50-latków

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak
Zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy oraz skrócenie z 33 do 14 dni okresu wypłacania wynagrodzenia chorobowego ma zachęcić pracodawców do zatrudniania osób po pięćdziesiątce.

• Kiedy urzędy pracy zaczną na serio zajmować się aktywizacją zawodową bezrobotnych?

- Rzeczywiście, jak pokazują różne badania około 70 proc. czasu pracy urzędnicy poświęcają na biurokrację, a tylko 30 proc. na aktywizację bezrobotnych. W ciągu trzech lat chcemy odwrócić tę proporcję.

• W jaki sposób?

- Urzędników należy lepiej wynagradzać. Rozważamy wprowadzenie premii dla tych urzędów czy urzędników, którzy najskuteczniej będą pomagali osobom bezrobotnym. Urzędnicy muszą być też lepiej wykwalifikowani. W tym roku uruchomimy duży projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach którego przeszkoleni zostaną pośrednicy pracy, doradcy zawodowi, liderzy klubów pracy, specjaliści do spraw rozwoju zawodowego i specjaliści do spraw programów. Z pieniędzy EFS możemy finansować też ich studia, również podyplomowe oraz różnego rodzaju kursy.

• Ile zarabia początkujący pośrednik pracy?

- Około 1,3 tys. zł brutto.

• Nic dziwnego, że ich brakuje. Czy wiadomo ilu?

Reklama

- Szacujemy, że urzędy pracy potrzebują dodatkowo około 3 tys. pracowników, w tym około 1 tys. pośredników pracy. Na koniec 2006 r. w powiatowych urzędach pracy było np. zatrudnionych 2041 pośredników pracy. Z porównania ich liczby z liczbą bezrobotnych w tamtym okresie wynika, że każdy z nich obsługiwał ponad 1 tys. osób.

• Czy zamierzacie zmienić zasady podziału pieniędzy z Funduszu Pracy? Obecnie najwięcej trafia do regionów, w których urzędy pracy nie radzą sobie ze zwalczaniem bezrobocia. Czy tak powinno być?

- Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Prawdą jest, że w warunkach wysokiego bezrobocia strukturalnego i niedoboru środków Funduszu Pracy algorytm ich podziału pełnił rolę swoistego regulatora. Ale prawdą jest także, że w obecnych warunkach algorytm ten, uzależniając przydział środków FP na aktywizację zawodową od wysokości stopy bezrobocia w powiecie, karze te urzędy pracy, które były bardziej aktywne i uzyskały lepsze efekty w zwalczaniu bezrobocia na swoim terenie. Rozpoczynamy pracę nad innymi rozwiązaniami w tym zakresie. Te urzędy pracy, które uzyskują najlepszą efektywność w realizacji programów aktywizujących bezrobotnych, powinny być za to premiowane. Nie oznacza to oczywiście, że powiaty, w których występuje wysoki poziom bezrobocia nie otrzymają wystarczających środków na aktywizację bezrobotnych.

• Na co zostanie przeznaczone 4 mld zł nadwyżki Funduszu Pracy?

Reklama

- Część tej nadwyżki chcielibyśmy wykorzystać m.in. na tworzenie centrów aktywizacji zawodowej, czyli wyspecjalizowanych komórek organizacyjnych w powiatowych urzędach pracy. Centra takie zajmowałyby się przede wszystkim pośrednictwem pracy, poradnictwem zawodowym, pomocą w aktywnym poszukiwaniu pracy czy organizacją szkoleń. Każdy urząd pracy, który zdecyduje się na utworzenie centrum, otrzymałby na ten cel jednorazowe wsparcie ze środków Funduszu Pracy.

Chcielibyśmy też, aby ze szkoleń korzystały nie tylko osoby bezrobotne i zagrożone bezrobociem, ale również osoby poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu (np. renciści, osoby na urlopach wychowawczych, emeryci służb mundurowych) oraz osoby pracujące, zainteresowane podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych.

• Czy zmieni się wysokość zasiłku dla bezrobotnych?

- Chcemy, żeby był on wyższy. Zakładamy, że będzie uzależniony od płacy minimalnej. Wszyscy bezrobotni korzystający z zasiłku, którzy nie znajdą pracy przez ustalony okres, np. dwa miesiące, powinni otrzymywać zasiłek degresywny. Kwota zasiłku wypłaconego w trzecim i kolejnych miesiącach spadłaby do określonej części zasiłku podstawowego. Zasiłek degresywny zachęcałby do podejmowania pracy. Obecnie bezrobotny otrzymuje zasiłek w wysokości 538,30 zł brutto. Za takie pieniądze nie da się przeżyć, nie wspominając o podjęciu aktywnych działań w celu znalezienia pracy, np. telefonicznego kontaktu z wieloma pracodawcami. Zasiłek w tej kwocie zachęca zatem do działania w szarej strefie.

Zwiększone zostaną też zachęty finansowe do uczestnictwa w szkoleniach. W miejsce dodatku szkoleniowego wynoszącego 20 proc. zasiłku wprowadzone zostanie stypendium w takiej wysokości, aby pozwalało na zaspokojenie bieżących potrzeb życiowych i skoncentrowanie się na nauce. Wysokość stypendium będzie zróżnicowana dla poszczególnych kategorii uczestników szkoleń. Wyższe stypendium otrzymają osoby będące w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, np. bez kwalifikacji zawodowych i powyżej 50. roku życia.

• Czy tylko w ten sposób chcecie aktywizować osoby, które ukończyły 50 lat?

- Nie. Problemem utrudniającym im wejście na rynek są często ich zdezaktualizowane kwalifikacje. Planujemy więc wprowadzenie zachęt dla tych osób do zdobywania nowych kwalifikacji dostosowanych do potrzeb rynku pracy. W związku z tym, że osoby te szybciej przyswajają nową wiedzę i umiejętności poprzez działania praktyczne zaproponujemy im nowy instrument aktywizacji zawodowej, tzw. przygotowanie zawodowe, który umożliwi zdobywanie kwalifikacji zawodowych poprzez łączenie praktyki u pracodawcy z dokształcaniem teoretycznym w instytucji szkoleniowej. Odbycie przygotowania zawodowego umożliwi uzyskanie formalnych dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe uznawane na rynku pracy.

• Czy Fundusz Pracy będzie finansował przekwalifikowanie osób, które ukończyły 50 lat i są nadal pracownikami?

- Zakładamy, że z FP wsparcie otrzymają pracodawcy, który utworzyli fundusz szkoleniowy i zdecydują się na przeszkolenie osób powyżej 45. roku życia, w celu zaktualizowania i dostosowania kwalifikacji tych osób do potrzeb firmy. Warunkiem uzyskania wsparcia będzie np. deklaracja pracodawcy do dalszego zatrudnienia tych osób przez co najmniej 12 miesięcy.

• Czy będą inne zachęty dla pracodawców zatrudniających pracowników w wieku ponad 50 lat?

- Rozważamy pomysł, aby w razie choroby takiego pracownika pracodawca wypłacał mu wynagrodzenie chorobowe tylko przez 14 dni w ciągu roku. Za każdy następny dzień przysługiwałby zasiłek chorobowy z ZUS. Obecnie ZUS płaci za 34 i następne dni nieobecności pracownika z powodu choroby.

Chcemy również zwolnić pracodawców zatrudniających osoby, którym brakuje czterech lat do emerytury ze składek na Fundusz Pracy. Nie przewidujemy zwolnień z opłacania składki przez pozostałych pracodawców

• Do zatrudniania osób w wieku przedemerytalnym pracodawców zniechęca przysługująca im czteroletnia ochrona przed zwolnieniem z pracy? Czy okres ten będzie zmieniony?

- Myślimy o tym. Niewykluczone, że ten okres zostanie skrócony. Ale jeszcze nie czas na konkrety.

• Kiedy Ministerstwo przedstawi projekt ustawy wprowadzającej te rozwiązania?

- Planujemy, aby konsultacje społeczne dotyczące projektowanych zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy rozpoczęły się najpóźniej w kwietniu, tak aby nowelizacja mogła wejść w życie od 1 stycznia 2009 r.

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

• CZESŁAWA OSTROWSKA

ukończyła socjologię na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1993-1998 pracowała w Krajowym Urzędzie Pracy, a w latach 1999-2007 w Kancelarii Prezydenta. Jest członkiem PSL

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  4 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.