| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe deklaracje wypłat z zysków w spółkach

Nowe deklaracje wypłat z zysków w spółkach

Od 2008 roku zmienią się wzory deklaracji o wysokości zysku bądź straty osiągniętego przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.


Zmiana prawa


Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian rozporządzenia w sprawie określenia terminów i trybu wpłat z zysku oraz wzorów i terminów składania deklaracji przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz.U. z 1996 r. nr 21, poz. 99 z późn. zm.) oraz rozporządzenia w sprawie określenia trybu i terminów dokonywania wpłat z zysku oraz składania deklaracji przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, a także określenia wzorów tych deklaracji (Dz.U. z 1996 r. nr 21, poz. 100 z późn. zm.). Zmiany mają na celu pełne dostosowanie wzorów deklaracji o wpłatach z zysku do wynikającej z przepisów Ordynacji podatkowej zasady, że nadpłata wpłat z zysku powstaje z dniem złożenia deklaracji o wpłatach z zysku za rok obrotowy dla przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Oznacza to, że w ciągu roku nadpłaty nie występują.


Ministerstwo Finansów proponuje zmianę treści wiersza 31 obu deklaracji, który zawiera wytyczne do ustalenia należnej zaliczki za bieżący okres rozliczeniowy.


- W dotychczasowym opisie pola 31 niesłusznie przyjęto, że suma należnych zaliczek za poprzednie miesiące (kwartały) odpowiada należnej zaliczce liczonej za poprzedni miesiąc w rachunku narastającym - wyjaśnia celowość zmian Jakub Lutyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.


W związku z tym, Ministerstwo Finansów zmienia wytyczne do wyliczenia należnej zaliczki dotyczącej miesiąca i kwartału w taki sposób, że w pozycji należnych zaliczek za poprzednie miesiące zobowiązane podmioty będą wpisywać sumę kwot z pozycji 31 i 32 z deklaracji za poprzedni miesiąc (kwartał). W przypadku gdy przedsiębiorstwo państwowe bądź jednoosobowa spółka Skarbu Państwa składa deklarację po raz pierwszy w danym roku obrotowym, wpisać trzeba będzie „0”. Ministerstwo Finansów chce, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.

370
jednoosobowych spółek dokonywało wpłat z zysku na koniec 2006 roku


Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. z 1992 r. nr 6, poz. 27 z późn. zm.).

l Ustawa z dnia 1 grudnia 1995 r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz.U. nr 154, poz. 792 z późn. zm.).


ŁUKASZ SOBIECH

lukasz.sobiech@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK