REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólny rachunek korzystny dla firm

Teresa Siudem

REKLAMA

Spółki z jednej grupy kapitałowej czy kilku przedsiębiorców występujących razem w przetargu o zamówienie publiczne będą mogli posiadać wspólny rachunek bankowy.


zmiana prawa


Dzisiaj Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zdecyduje o zmianie art. 51 prawa bankowego, który pozwala bankom na założenie wspólnego rachunku tylko dla osób fizycznych i jednostek samorządu terytorialnego, np. gmin.

REKLAMA


- Uregulowania w prawie bankowym wykluczają możliwość prowadzenia wspólnych rachunków bankowych dla spółek osobowych, handlowych, grup kapitałowych. Dochodzi więc do paradoksu: wspólny rachunek mogą mieć wspólnicy spółki cywilnej, gdy są osobami fizycznymi, a jeśli chociaż jeden nich jest spółką - na wspólny rachunek nie mogą już liczyć - uzasadnia konieczność zmian prof. Michał Romanowski, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.


Korzyści dla firm


Inicjatorem zmian jest Rada Prawa Bankowego, będąca organem doradczym Związku Banków Polskich.


- Od kilku lat staraliśmy się zmienić ten przepis, bo takie jest zapotrzebowanie rynku. Jednak Narodowy Bank Polski i Ministerstwo Finansów skutecznie torpedowały te zmiany, nie podając powodów takiej decyzji - mówi Jerzy Bańka, dyrektor zespołu Legislacyjno-Prawnego Związku Banków Polskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Tymczasem brak możliwości zakładania wspólnych rachunków jest dużym utrudnieniem dla przedsiębiorców.

REKLAMA


- Coraz częściej w przetargach występują wspólnie podmioty niepowiązane ze sobą, zawiązując w tym celu konsorcja. Nie są zainteresowane tworzeniem spółki, ale chciałyby mieć rachunek celowy, wyłącznie dla obsługi wspólnego przedsięwzięcia. Taki rachunek ułatwia dokonywanie rozliczeń i dokonywanie wszelkich płatności - mówi prof. Romanowski.


Zmiany dotyczące prowadzenia wspólnego rachunku pozwolą na wprowadzenie przez banki instytucji cash poolingu. Instytucja ta znana jest w innych krajach europejskich, a polega na prowadzeniu wspólnego rachunku bankowego dla spółek z grup kapitałowych. Dzięki temu mogą one bardziej efektywnie zarządzać środkami finansowymi.


- Jeśli z trzech spółek w grupie kapitałowej dwie mają kredyty, a jedna ogromną kwotę na rachunku - to dzięki instytucji cash poolingu mogą sobie skompensować odsetki i w ten sposób zaoszczędzić środki pieniężne - tłumaczy Joanna Gawlicka, prawnik z kancelarii Linklaters T. Komasa i Wspólnicy.


Zdaniem profesora Romanowskiego więcej pieniędzy na rachunku to jednocześnie łatwiejszy dostęp do kredytów, i szansa na ich niższe oprocentowanie. Wspólny rachunek przyczynia się też do zmniejszenia kosztów transakcyjnych, co w większej skali może mieć wpływ na koszty funkcjonowania przedsiębiorców.


Wspólny rachunek bankowy może też ułatwić prowadzenie działalności przez wspólników spółek osobowych (jawnej, komandytowej, partnerskiej), np. przy rozliczaniu podatków lub obciążeń związanych z ubezpieczeniem wspólników.


Zmiana lub wykreślenie

REKLAMA


Dzisiaj Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego rozstrzygnie, czy zmiany dotyczące wspólnego rachunku bankowego będą wprowadzone do kodeksu cywilnego, czy też będą polegały na skreśleniu art. 51 z prawa bankowego. Gdyby komisja zdecydowała o wykreśleniu tego przepisu - zastosowanie miałaby zasada swobody umów, która pozwala stronom na ułożenie stosunku prawnego według swego uznania. To bank i zainteresowane spółki decydowaliby wówczas, czy taki rachunek założyć.


- Wykreślając przepis z prawa bankowego, należałoby uregulować sprawy dotyczące wierzytelności posiadaczy rachunku: czy są one rozłączne, czy też jest to współposiadanie. Nie może być tak, że skreślimy przepis i zostawimy próżnię. Dla bezpieczeństwa obrotu jakieś regulacje powinny być wprowadzone - mówi Joanna Gawlicka.


Zwolennikiem wprowadzenia zmian do kodeksu cywilnego jest prof. Romanowski.


Z przygotowanego przez niego projektu wynika, że w umowie wspólnego rachunku bankowego należy określić cel jej zawarcia (nie dotyczyłoby to jednak małżonków).


W ten sposób wyznaczone zostaną granice swobody dysponowania środkami pieniężnymi przez przedsiębiorców.


PROJEKT ZMIAN W KODEKSIE CYWILNYM

Artykuł 7332

Jeśli umowa wspólnego rachunku bankowego nie stanowi inaczej:

1) każdy ze współposiadaczy może dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku,

2) bank nie ponosi odpowiedzialności za realizację dyspozycji złożonej przez współposiadacza sprzecznej z celem prowadzenia rachunku,

3) śmierć, upadłość obejmująca likwidację majątku współposiadacza lub likwidacja formy organizacyjno-prawnej, w jakiej występuje w obrocie współposiadacz rachunku, powoduje wygaśnięcie umowy.

4) współposiadacz może wypowiedzieć umowę w każdym czasie ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy,

5) domniemywa się, że udziały współposiadaczy w wierzytelności wynikającej z umowy są równe.


Teresa Siudem

teresa.siudem@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA