REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólny rachunek korzystny dla firm

Teresa Siudem

REKLAMA

Spółki z jednej grupy kapitałowej czy kilku przedsiębiorców występujących razem w przetargu o zamówienie publiczne będą mogli posiadać wspólny rachunek bankowy.


zmiana prawa


Dzisiaj Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zdecyduje o zmianie art. 51 prawa bankowego, który pozwala bankom na założenie wspólnego rachunku tylko dla osób fizycznych i jednostek samorządu terytorialnego, np. gmin.

REKLAMA


- Uregulowania w prawie bankowym wykluczają możliwość prowadzenia wspólnych rachunków bankowych dla spółek osobowych, handlowych, grup kapitałowych. Dochodzi więc do paradoksu: wspólny rachunek mogą mieć wspólnicy spółki cywilnej, gdy są osobami fizycznymi, a jeśli chociaż jeden nich jest spółką - na wspólny rachunek nie mogą już liczyć - uzasadnia konieczność zmian prof. Michał Romanowski, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.


Korzyści dla firm


Inicjatorem zmian jest Rada Prawa Bankowego, będąca organem doradczym Związku Banków Polskich.


- Od kilku lat staraliśmy się zmienić ten przepis, bo takie jest zapotrzebowanie rynku. Jednak Narodowy Bank Polski i Ministerstwo Finansów skutecznie torpedowały te zmiany, nie podając powodów takiej decyzji - mówi Jerzy Bańka, dyrektor zespołu Legislacyjno-Prawnego Związku Banków Polskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Tymczasem brak możliwości zakładania wspólnych rachunków jest dużym utrudnieniem dla przedsiębiorców.

REKLAMA


- Coraz częściej w przetargach występują wspólnie podmioty niepowiązane ze sobą, zawiązując w tym celu konsorcja. Nie są zainteresowane tworzeniem spółki, ale chciałyby mieć rachunek celowy, wyłącznie dla obsługi wspólnego przedsięwzięcia. Taki rachunek ułatwia dokonywanie rozliczeń i dokonywanie wszelkich płatności - mówi prof. Romanowski.


Zmiany dotyczące prowadzenia wspólnego rachunku pozwolą na wprowadzenie przez banki instytucji cash poolingu. Instytucja ta znana jest w innych krajach europejskich, a polega na prowadzeniu wspólnego rachunku bankowego dla spółek z grup kapitałowych. Dzięki temu mogą one bardziej efektywnie zarządzać środkami finansowymi.


- Jeśli z trzech spółek w grupie kapitałowej dwie mają kredyty, a jedna ogromną kwotę na rachunku - to dzięki instytucji cash poolingu mogą sobie skompensować odsetki i w ten sposób zaoszczędzić środki pieniężne - tłumaczy Joanna Gawlicka, prawnik z kancelarii Linklaters T. Komasa i Wspólnicy.


Zdaniem profesora Romanowskiego więcej pieniędzy na rachunku to jednocześnie łatwiejszy dostęp do kredytów, i szansa na ich niższe oprocentowanie. Wspólny rachunek przyczynia się też do zmniejszenia kosztów transakcyjnych, co w większej skali może mieć wpływ na koszty funkcjonowania przedsiębiorców.


Wspólny rachunek bankowy może też ułatwić prowadzenie działalności przez wspólników spółek osobowych (jawnej, komandytowej, partnerskiej), np. przy rozliczaniu podatków lub obciążeń związanych z ubezpieczeniem wspólników.


Zmiana lub wykreślenie

REKLAMA


Dzisiaj Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego rozstrzygnie, czy zmiany dotyczące wspólnego rachunku bankowego będą wprowadzone do kodeksu cywilnego, czy też będą polegały na skreśleniu art. 51 z prawa bankowego. Gdyby komisja zdecydowała o wykreśleniu tego przepisu - zastosowanie miałaby zasada swobody umów, która pozwala stronom na ułożenie stosunku prawnego według swego uznania. To bank i zainteresowane spółki decydowaliby wówczas, czy taki rachunek założyć.


- Wykreślając przepis z prawa bankowego, należałoby uregulować sprawy dotyczące wierzytelności posiadaczy rachunku: czy są one rozłączne, czy też jest to współposiadanie. Nie może być tak, że skreślimy przepis i zostawimy próżnię. Dla bezpieczeństwa obrotu jakieś regulacje powinny być wprowadzone - mówi Joanna Gawlicka.


Zwolennikiem wprowadzenia zmian do kodeksu cywilnego jest prof. Romanowski.


Z przygotowanego przez niego projektu wynika, że w umowie wspólnego rachunku bankowego należy określić cel jej zawarcia (nie dotyczyłoby to jednak małżonków).


W ten sposób wyznaczone zostaną granice swobody dysponowania środkami pieniężnymi przez przedsiębiorców.


PROJEKT ZMIAN W KODEKSIE CYWILNYM

Artykuł 7332

Jeśli umowa wspólnego rachunku bankowego nie stanowi inaczej:

1) każdy ze współposiadaczy może dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku,

2) bank nie ponosi odpowiedzialności za realizację dyspozycji złożonej przez współposiadacza sprzecznej z celem prowadzenia rachunku,

3) śmierć, upadłość obejmująca likwidację majątku współposiadacza lub likwidacja formy organizacyjno-prawnej, w jakiej występuje w obrocie współposiadacz rachunku, powoduje wygaśnięcie umowy.

4) współposiadacz może wypowiedzieć umowę w każdym czasie ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy,

5) domniemywa się, że udziały współposiadaczy w wierzytelności wynikającej z umowy są równe.


Teresa Siudem

teresa.siudem@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA