REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą wyższe odpisy podstawowe na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

REKLAMA

Odpis podstawowy na fundusz świadczeń socjalnych, a także świadczenie urlopowe będą w tym roku wyższe niż w 2006 roku.

Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych do końca maja muszą odprowadzić na konto funduszu 75 proc. równowartości ustalonych na ten rok odpisów podstawowych. Pozostałą część muszą wpłacić na konto do 30 września.

Odpisy na ZFŚS ustala się, biorąc pod uwagę przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej. W 2006 roku wyniosło ono 2059,92 zł, a w jego drugim półroczu - 2145,59 zł. Skoro jednak było ono wyższe w drugim półroczu niż w całym roku, to zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 2004 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.) bierze się pod uwagę wyższą kwotę.

Odpis podstawowy w 2007 roku wyniesie więc;
- na jednego zatrudnionego - 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 804,60 zł (w 2006 roku - 764,25 zł), 
- na jednego pracownika zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach pracy - 50 proc. przeciętnej pensji, tj. 1072,80 zł (w 2006 roku - 1019 zł),
- na jednego pracownika młodocianego w pierwszym roku nauki - (5 proc.), czyli 107,28 zł, w drugim roku nauki - (6 proc.) 128,74 zł oraz w trzecim roku nauki (7 proc.) - 150,19 zł.

Pracodawcy, którzy nie tworzą funduszu socjalnego, ale wypłacają swoim pracownikom świadczenie urlopowe, muszą pamiętać, że jego wysokość w tym roku (podobnie, jak w poprzednim) nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika. Jeśli więc pracownik zatrudniony jest w szczególnie uciążliwych warunkach, to otrzymane przez niego świadczenie urlopowe w tym roku nie może być wyższe niż 1072,80 zł.

Skoro w przepisach ustawy o ZFŚS jest mowa o świadczeniu urlopowym nie wyższym niż podstawowa wysokość odpisów, oznacza to, że pracodawcy, którzy na początku tego roku wypłacili takie świadczenie swoim pracownikom za urlop w 2007 roku na podstawie wysokości obowiązujących w 2006 roku, nie muszą im go wyrównywać.

KTO OBOWIĄZKOWO TWORZY FUNDUSZ SOCJALNY
- pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 osób (w przeliczeniu na pełne etaty) na dzień 
- stycznia każdego roku 
- pracodawcy z jednostek sektora finansów publicznych tworzą fundusz niezależnie od liczby zatrudnionych
- pracodawcy, u których w firmach pracuje mniej niż 20 pełnoetatowców, mogą tworzyć ZFŚS lub wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe

Izabela Rakowska-Boroń
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA