| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obowiązują wyższe stawki za zanieczyszczanie powietrza i wód

Obowiązują wyższe stawki za zanieczyszczanie powietrza i wód

W tym roku firmy, które korzystają ze środowiska bez pozwolenia, zapłacą znacznie wyższe kwoty - 200 proc. normalnych stawek.


Każdego roku zmieniają się stawki opłat za korzystanie ze środowiska, czyli działalności, w trakcie której np. wprowadzane są zanieczyszczenia do powietrza lub ścieki do wód. Obowiązki te dotyczą przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ale także osoby fizyczne, jeśli osoby te korzystają ze środowiska w zakresie wymagającym pozwolenia.Najwięcej zapłacą ci, którzy nie mają odpowiednich pozwoleń na korzystanie ze środowiska. Muszą oni bowiem uiszczać tzw. opłaty podwyższone, które w tym roku stanowią 200 proc. normalnych stawek. Dotychczas opłaty te stanowiły 100 proc. stawek.Z kolei podmioty, które posiadają zezwolenia na korzystanie ze środowiska, ponoszą normalne opłaty, które określa nowe obwieszczenie ministra środowiska z 4 października 2006 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2007 (MP nr 71, poz. 714). Akt ten określa wysokość nowych stawek za: gazy lub pyły wprowadzane do powietrza, substancje wprowadzane ściekami do wód i ziemi, umieszczanie odpadów na składowisku oraz pobór wód. Przedsiębiorstwa produkcyjne, handlowe czy na przykład transportowe, z których działalnością wiąże się emisja jakichkolwiek zanieczyszczeń, będą musiały mieć na uwadze nowe stawki. Jednak dotyczy to także osób, które prowadzą działalność rolniczą - uprawy rolne, hodowla zwierząt, ogrodnictwo.Przykładowo za jeden miligram emisji gazów w wyniku napełniania zbiorników naziemnych w kontenerowych stacjach paliw będzie trzeba zapłacić 2,53 zł, czyli o 5 gr więcej niż przed rokiem. Natomiast za miligram emisji gazów i pyłów, które wprowadzają do środowiska kotły o nominalnej mocy cieplnej do 5 MW, powstałych przy spalaniu oleju opałowego, stawka wyniesie 9,26 zł.Podmioty korzystające ze środowiska muszą uiszczać opłaty na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska. Obowiązek ten wraz z przedstawieniem odpowiedniej ewidencji, zawierającej dane wykorzystane do ustalenia wysokości opłat, należy wypełnić do końca miesiąca po każdym półroczu. Opłat nie muszą uiszczać ci, którym wysokość opłaty za pół roku korzystania ze środowiska nie przekroczy 400 zł.Pierwszą opłatę za korzystanie ze środowiska należy uiścić do końca lipca 2007 r. W tym samym terminie należy przedstawić informację o wysokości tej opłaty.Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna 


- Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2006 r. nr 129, poz. 902 z późn. zm.).Łukasz Kuligowski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »