REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązują wyższe stawki za zanieczyszczanie powietrza i wód

REKLAMA

W tym roku firmy, które korzystają ze środowiska bez pozwolenia, zapłacą znacznie wyższe kwoty - 200 proc. normalnych stawek.

Każdego roku zmieniają się stawki opłat za korzystanie ze środowiska, czyli działalności, w trakcie której np. wprowadzane są zanieczyszczenia do powietrza lub ścieki do wód. Obowiązki te dotyczą przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ale także osoby fizyczne, jeśli osoby te korzystają ze środowiska w zakresie wymagającym pozwolenia.

Najwięcej zapłacą ci, którzy nie mają odpowiednich pozwoleń na korzystanie ze środowiska. Muszą oni bowiem uiszczać tzw. opłaty podwyższone, które w tym roku stanowią 200 proc. normalnych stawek. Dotychczas opłaty te stanowiły 100 proc. stawek.

Z kolei podmioty, które posiadają zezwolenia na korzystanie ze środowiska, ponoszą normalne opłaty, które określa nowe obwieszczenie ministra środowiska z 4 października 2006 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2007 (MP nr 71, poz. 714). Akt ten określa wysokość nowych stawek za: gazy lub pyły wprowadzane do powietrza, substancje wprowadzane ściekami do wód i ziemi, umieszczanie odpadów na składowisku oraz pobór wód. Przedsiębiorstwa produkcyjne, handlowe czy na przykład transportowe, z których działalnością wiąże się emisja jakichkolwiek zanieczyszczeń, będą musiały mieć na uwadze nowe stawki. Jednak dotyczy to także osób, które prowadzą działalność rolniczą - uprawy rolne, hodowla zwierząt, ogrodnictwo.

Przykładowo za jeden miligram emisji gazów w wyniku napełniania zbiorników naziemnych w kontenerowych stacjach paliw będzie trzeba zapłacić 2,53 zł, czyli o 5 gr więcej niż przed rokiem. Natomiast za miligram emisji gazów i pyłów, które wprowadzają do środowiska kotły o nominalnej mocy cieplnej do 5 MW, powstałych przy spalaniu oleju opałowego, stawka wyniesie 9,26 zł.

Podmioty korzystające ze środowiska muszą uiszczać opłaty na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska. Obowiązek ten wraz z przedstawieniem odpowiedniej ewidencji, zawierającej dane wykorzystane do ustalenia wysokości opłat, należy wypełnić do końca miesiąca po każdym półroczu. Opłat nie muszą uiszczać ci, którym wysokość opłaty za pół roku korzystania ze środowiska nie przekroczy 400 zł.

Pierwszą opłatę za korzystanie ze środowiska należy uiścić do końca lipca 2007 r. W tym samym terminie należy przedstawić informację o wysokości tej opłaty.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna 
- Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2006 r. nr 129, poz. 902 z późn. zm.).

Łukasz Kuligowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA