reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > WSA. Wysokie kary za brak licencji

WSA. Wysokie kary za brak licencji

Jeżeli przewóz drogowy nie jest prowadzony na potrzeby własne, wymagana jest licencja. Jej brak powoduje konieczność uiszczenia kary pieniężnej w wysokości 8 tys. zł - orzekł sąd administracyjny.Inspektorzy dokonano w kwietnia 2006 r. kontroli pojazdu realizującego przewóz drogowy na drodze krajowej. Pojazd kierowany był przez Romana P. zatrudnionego w przedsiębiorstwie Tadeusza K. W trakcie kontroli Roman P. nie okazał wymaganych dokumentów w postaci wykresówek z 29, 30 i 31 marca 2006 r. Ponadto nie miał licencji na wykonywanie transportu drogowego.

Decyzją wojewódzkiego inspektora ruchu drogowego na Tadeusza K. nałożono karę pieniężną o łącznej wysokości 8500 złotych. Organ powołał się na art. 15 ust. 7 Rozporządzenia Rady Wspólnot nr 3821/85 z 20 grudnia 1985 r. Na tej podstawie nakazał zapłatę 500 zł za brak wymaganych wykresówek. Ponadto obciążył Tadeusza K. kwotą 8 tys. zł za przejazd realizowany bez wymaganej licencji. W tej części organ powołał się na art. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. nr 171, poz. 1225). W jego ocenie przewóz 4 kwietnia 2006 r. nie spełniał przesłanek wymaganych dla przewozu na potrzeby własne. Podczas kontroli ustalono, że pojazd nie był prowadzony przez przedsiębiorcę ani przez jego pracownika. Kierujący tego dnia pojazdem Roman P. nie był bowiem pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił część skargi dotyczącą licencji na transport drogowy. W jego ocenie nie spełnił on bowiem przesłanek wymienionych w art. 4 ustawy o transporcie drogowym. Przejazd drogowy realizowany w dniu kontroli nie był realizowany na potrzeby własne. W związku z tym kierujący powinien posiadać licencję na jego wykonywanie.

Zdaniem sądu organ administracyjny prawidłowo postąpił nakładając na skarżącego karę pieniężną za jej brak. Sąd nie podzielił jednak stanowiska organu co do obciążenia skarżącego karą za brak wykresówek. Organ wykazał bowiem, że pojazd nie był kierowany przez pracownika. Pomimo to nałożył na skarżącego karę za niewykonanie obowiązków odnoszących się tylko do osób związanych stosunkiem pracy. W ocenie sądu to rozstrzygnięcie było błędne i należy je uchylić.

Sygn. akt VI SA/Wa 1524/ 06


Anna Dyrdowska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama