REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielanie urlopu okolicznościowego

REKLAMA

W rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy określono szereg zdarzeń, z tytułu których pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia z tytułu zdarzeń losowych, czyli urlopy okolicznościowe.


Pracownik z okazji swojego ślubu ma prawo do 2 dni zwolnienia od pracy. W przypadku zawierania kolejnego małżeństwa przysługuje mu także uprawnienie do 2 dni urlopu okolicznościowego.

Na podstawie par. 15 tego rozporządzenia pracownik powinien otrzymać od pracodawcy:
• 2 dni zwolnienia – w przypadku ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
• 1 dzień – w przypadku ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Ustawodawca wyczerpująco określił więc katalog zdarzeń losowych i rodzinnych, z tytułu których przysługuje urlop okolicznościowy. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby konkretny pracodawca na podstawie porozumienia z przedstawicielami związków zawodowych albo w przypadku ich braku, z przedstawicielami pracowników ustalił szerszy katalog zdarzeń uprawniających do urlopu okolicznościowego. Możliwe jest także ustalenie dłuższego okresu zwolnienia. Ważne jest, aby uregulowania nie były mniej korzystne dla pracowników niż zapisy w rozporządzeniu, gdyż na podstawie art. 18 par. 1 i 2 k.p. postanowienia takie będą nieważne z mocy prawa.

Mimo iż zapisy rozporządzenia są dość jasno sformułowane, to jednak praktyczna ich interpretacja budzi niekiedy wątpliwości. Wystarczy podać przypadek powtórnego wstąpienia w związek małżeński, zwłaszcza z tą samą osobą, czy też zawarcia ślubu kościelnego np. rok po ślubie cywilnym.

Pierwsze małżeństwo

Najprostszy jest przypadek, gdy pracownik zawiera pierwsze małżeństwo. Wówczas jest jasne, że przysługuje mu prawo do dwóch dni urlopu okolicznościowego. Wniosek pracownika o udzielenie dwóch dni zwolnienia nie musi obejmować dni następujących po sobie – może to być np. dzień poprzedzający ślub i dzień po nim. Istotne jest tylko to, by wnioskowane dni zwolnienia były związane ze ślubem.
Może się zdarzyć, że pracownik po rozwodzie po jakimś czasie zawiera nowy związek małżeński. W takim przypadku urlop okolicznościowy przysługuje na analogicznych zasadach jak przy okazji pierwszego ślubu pracownika. Przysługują mu więc dwa dni zwolnienia od pracy. Wszelkie interpretacje wychodzące z założenia, że zakład pracy już raz udzielił zwolnienia z okazji ślubu są bezpodstawne.

Ponowny ślub z tą samą osobą

W praktyce zdarzają się śluby zawierane ponownie między tymi samymi rozwiedzionymi już małżonkami. W takim przypadku powstaje wątpliwość, czy z tytułu ponownego ślubu pomiędzy tymi samymi osobami zakład pracy musi udzielić 2dniowego urlopu okolicznościowego (już raz udzielono z tego tytułu zwolnienia). Należy jednak uznać, że i w takim przypadku urlop okolicznościowy przysługuje – podobnie zresztą jak przy narodzinach kolejnego dziecka. Argument, że już przecież raz pracownik skorzystał z urlopu okolicznościowego, nie ma podstaw, które wynikałyby z rozporządzenia czy też kodeksu pracy.

W urzędzie i w kościele

Zdarzają się sytuacje, kiedy ślub kościelny następuje po np. roku od terminu ślubu cywilnego. Co wtedy? Pracownicy występują w takich przypadkach z żądaniem ponownego udzielenia urlopu okolicznościowego z okazji ślubu. Argumentują, że jest to kolejny ślub i przysługują im następne dwa dni zwolnienia. Jednak w takich sytuacjach należy uznać, że pracownik może wykorzystać zwolnienie tylko raz. Ważna jest bowiem data ślubu potwierdzona aktem zawarcia małżeństwa i odpis takiego aktu stanowi uzasadnienie udzielenia urlopu okolicznościowego.

URLOP Z OKAZJI ŚLUBU
• Pierwszy ślub
– 2 dni zwolnienia
• Kolejny ślub
– 2 dni zwolnienia
• Ponowny ślub z byłym małżonkiem
– 2 dni zwolnienia
• Ślub kościelny zawierany kilka miesięcy po cywilnym
– 2 dni zwolnienia, ale tylko z tytułu jednego ślubu

 
Podstawa prawna
• Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 281).


Robert Chmielewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA