REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucje z majątku osobistego są możliwe

REKLAMA

W wypadku niewykonania przez spółkę jawną zobowiązań, wierzyciele, których roszczenia nie zostały skutecznie zaspokojone, mogą skierować egzekucję nie tylko do majątku spółki, ale przede wszystkim do majątku osobistego jej wspólników.

Spółka jawna, jako jeden z typów spółek osobowych, charakteryzuje się wszelkimi cechami typowymi dla tej kategorii spółek prawa handlowego. Przede wszystkim spółka jawna:
• nie posiada wyodrębnionych organów (spółkę reprezentują wspólnicy),
• nie posiada osobowości prawnej (co w praktyce oznacza, że nie jest ona odrębnym, od wspólników ją tworzących, podmiotem).

Za zobowiązania spółki odpowiedzialność ponoszą jej wspólnicy, także swym majątkiem prywatnym.
Powyższa regulacja wynika z art. 22 kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.
Pomimo istniejącej zasady osobistej odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki jawnej przepisy kodeksu spółek handlowych zawierają jednak istotne ograniczenia w zakresie prowadzenia egzekucji z majątku prywatnego wspólników celem zaspokojenia wierzycieli samej spółki.
Pamiętać bowiem należy, że zasadą przy kreowaniu odpowiedzialności za zobowiązania spółki jawnej jest odpowiedzialność samej spółki.

Artykuł 31 k.s.h. stanowi, że wierzyciel spółki jawnej może prowadzić egzekucję z majątku wspólników dopiero w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.
Konsekwencją powyższego jest fakt, że wierzyciel zobowiązany jest uprzednio podjąć próbę zaspokojenia się z majątku spółki. Bez skierowania wcześniejszej egzekucji do majątku spółki jawnej nie jest on uprawniony do egzekwowania swoich roszczeń z prywatnego majątku wspólnika.

Warto podkreślić, że, wierzyciel ma możliwość skierowania pozwu przeciwko wspólnikowi spółki jawnej, zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bez- skuteczna. Ograniczeniom podlega jedynie sama egzekucja. Skierowane przeciwko wspólnikowi powództwo będzie mogło zostać zrealizowane dopiero w sytuacji wykazania bezsku- teczności egzekucji prze-ciwko samej spółce.

W praktyce przyjmuje się, że w sytuacji, kiedy pozew został wniesiony wyłącznie przeciwko spółce (a nie przeciwko wspólnikowi) nie jest konieczne wytaczanie osobnego powództwa przeciwko wspólnikom, albowiem treść art. 7781 kodeksu postępowania cywilnego pozwala na nadanie klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikom spółki jawnej, chociażby tytuł egzekucyjny był wydany wyłącznie przeciwko spółce.

By uniknąć nieporozumień w praktyce, należy dokonać rozróżnienia na roszczenia powstałe przed datą 20 stycznia 2005 r. oraz powstałe po tej dacie. W przypadku bowiem egzekwowania roszczeń powstałych przed wyżej wskazaną datą sąd w każdym przypadku tytułu egzekucyjnego wydanego przeciwko wspólnikowi pozostającemu w związku małżeńskim nadaje klauzulę wykonalności także przeciwko jego małżonkowi.
Natomiast, w odniesieniu do roszczeń powstałych po 20 stycznia 2005 r. ustawodawca przyjął, iż zaspokojenie długu wynikającego z zobowiązania zaciągniętego przez małżonka wspólnika z całego majątku obojga małżonków powinno mieć jedynie charakter wyjątkowy.

W tym celu ustawodawca wprowadził wymóg, by nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko wspólnikowi było możliwe dopiero po wykazaniu przez wierzyciela, dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.
Należy jednakże podkreślić, iż w każdym z ww. przypadków odpowiedzialność małżonka wspólnika ogranicza się wyłącznie do majątku objętego wspólnością majątkową i nie może dotyczyć majątku osobistego małżonka wspólnika.

Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Barbara Trefoń-Jabłońska
Radca prawny w Kancelarii P. Stopczyk & R. Mikulski w Warszawie
Współpraca Łucja Sulej
aplikant radcowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA