reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Eksport o jedną trzecią większy niż przed rokiem

Eksport o jedną trzecią większy niż przed rokiem

Szybko zwiększa się zagraniczny popyt na nasze towary - wynika z danych NBP i GUS. Eksport rośnie szybciej od importu.


W maju deficyt na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego kraju wyniósł 209 mln euro – podał wczoraj Narodowy Bank Polski. Ekonomiści spodziewali się, że przekroczy 400 mln euro.

– Skumulowany 12-miesięczny deficyt wyniósł zaledwie 1,4 proc. PKB – mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citibanku Handlowego.

Rachunek obrotów bieżących obrazuje poziom wymiany handlowej z zagranicą i, najogólniej biorąc, pokazuje rzeczywistą sytuację gospodarczą kraju i jej więź z zagranicą. W dużym stopniu decyduje o tym wielkość eksportu i importu towarów.

Według NBP, w maju sprzedaliśmy za granicą towary warte ponad 7,8 mld euro – o 32,9 proc. więcej niż przed rokiem. Import wyniósł prawie 8,3 mld euro (+31 proc.).

– Zakładaliśmy wcześniej, że w całym roku eksport liczony w euro wzrośnie o 13 proc., ale po bardzo dobrych wynikach pierwszych pięciu miesięcy skłonni jesteśmy podwyższyć prognozę do 18 proc. – mówi Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska. Jego zdaniem wciąż korzystamy z otwarcia rynku Unii Europejskiej dla naszych towarów. Sprzyja nam też koniunktura w Niemczech, której wskaźniki są najlepsze od kilkunastu lat. Do Niemiec trafia prawie 28 proc. polskiego eksportu.

Ekonomiści Citibanku Handlowego szacują, że w całym roku eksport zwiększy się o 15-20 proc.
Według GUS, w pierwszych pięciu miesiącach tego roku najszybciej rósł eksport na Ukrainę (+68,1 proc.), do Czech (+59,2 proc.), na Węgry (+39 proc.), do Szwecji (+32,4 proc.), do Francji (+29,5 proc.) i do Włoch (+27,9 proc.). Na zagranicznych rynkach najbardziej rośnie sprzedaż żywności, samochodów, części i akcesoriów do pojazdów, tworzyw sztucznych, maszyn i urządzeń oraz sprzętu elektrycznego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Janusz K. Kowalski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama