| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Eksport o jedną trzecią większy niż przed rokiem

Eksport o jedną trzecią większy niż przed rokiem

Szybko zwiększa się zagraniczny popyt na nasze towary - wynika z danych NBP i GUS. Eksport rośnie szybciej od importu.


W maju deficyt na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego kraju wyniósł 209 mln euro – podał wczoraj Narodowy Bank Polski. Ekonomiści spodziewali się, że przekroczy 400 mln euro.

– Skumulowany 12-miesięczny deficyt wyniósł zaledwie 1,4 proc. PKB – mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citibanku Handlowego.

Rachunek obrotów bieżących obrazuje poziom wymiany handlowej z zagranicą i, najogólniej biorąc, pokazuje rzeczywistą sytuację gospodarczą kraju i jej więź z zagranicą. W dużym stopniu decyduje o tym wielkość eksportu i importu towarów.

Według NBP, w maju sprzedaliśmy za granicą towary warte ponad 7,8 mld euro – o 32,9 proc. więcej niż przed rokiem. Import wyniósł prawie 8,3 mld euro (+31 proc.).

– Zakładaliśmy wcześniej, że w całym roku eksport liczony w euro wzrośnie o 13 proc., ale po bardzo dobrych wynikach pierwszych pięciu miesięcy skłonni jesteśmy podwyższyć prognozę do 18 proc. – mówi Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska. Jego zdaniem wciąż korzystamy z otwarcia rynku Unii Europejskiej dla naszych towarów. Sprzyja nam też koniunktura w Niemczech, której wskaźniki są najlepsze od kilkunastu lat. Do Niemiec trafia prawie 28 proc. polskiego eksportu.

Ekonomiści Citibanku Handlowego szacują, że w całym roku eksport zwiększy się o 15-20 proc.
Według GUS, w pierwszych pięciu miesiącach tego roku najszybciej rósł eksport na Ukrainę (+68,1 proc.), do Czech (+59,2 proc.), na Węgry (+39 proc.), do Szwecji (+32,4 proc.), do Francji (+29,5 proc.) i do Włoch (+27,9 proc.). Na zagranicznych rynkach najbardziej rośnie sprzedaż żywności, samochodów, części i akcesoriów do pojazdów, tworzyw sztucznych, maszyn i urządzeń oraz sprzętu elektrycznego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Janusz K. Kowalski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »