reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szybciej w sprawach gospodarczych

Szybciej w sprawach gospodarczych

Przedsiębiorcy mają szansę na sprawniejszy i mniej sformalizowany proces cywilny. W zamian będą musieli wykazać się większym profesjonalizmem.


Na trwającym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy zmieniającej kodeks postępowania cywilnego, która ma usprawnić postępowanie w sprawach gospodarczych. W takim postępowaniu wszelkie twierdzenia i dowody stron muszą zostać zawarte w pozwie i odpowiedzi na pozew. Jeśli jednak nie da się ich powołać w tych pismach, albo potrzeba powołania wynika później, strony muszą, zgodnie z projektem, przedstawić je w ciągu 2 tygodni. Sąd będzie więc miał sprawnie sformułowane powództwo i argumentację stron, co wymaga od przedsiębiorcy szybkiego, a przy tym dobrze udowodnionego przedstawienia swego stanowiska.
Pismo wszczynające postępowanie, które będzie zawierało braki formalne – zostanie zwrócone stronie bez wzywania do jego poprawienia lub uzupełnienia. Przedsiębiorca może jednak naprawić błąd, jeśli wykaże się odpowiednią szybkością. Jeśli bowiem w ciągu tygodnia od otrzymania zarządzenia o zwrocie złoży je już bez braków, ponownie, wówczas takie pismo wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia.

Sprawnemu postępowaniu będzie również służyć wyraźne zapisanie w k.p.c., że jeśli strona zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, sprawa nadal będzie toczyć się w postępowaniu gospodarczym. Dzięki temu w wielu sprawach będzie można uniknąć przesuwania spraw do sądów cywilnych.

W sprawach gospodarczych nie będzie możliwości złożenia powództwa wzajemnego, gdyż zwykle komplikuje to i wydłuża postępowanie. Sąd miałby więcej możliwości rozstrzygania sprawy na posiedzeniu niejawnym – nie tylko wówczas, gdy strona uznała powództwo, ale także wtedy, gdy po złożeniu przez strony pism i dokumentów uzna, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne. Skorzystają na tym przede wszystkim ci przedsiębiorcy, pomiędzy którymi nie ma sporu co do wzajemnych roszczeń, ale istnieje brak zgody np. co do interpretacji prawnej przepisu. Sąd nie ma tu jednak całkowicie wolnej ręki, gdyż każda ze stron może zażądać rozstrzygnięcia sprawy na rozprawie (ale tylko w pierwszym piśmie procesowym!).

Nowością jest również projektowane skrócenie możliwości zawieszenia sprawy z roku do 6 miesięcy (dokonywane m.in. na skutek braku aktualnego adresu strony). Większe zdyscyplinowanie czeka również strony i pełnomocników, których sąd może ukarać grzywną za celowe przeciąganie procesu – jeśli będą oni powoływać się w złej wierze na nieprawdziwe okoliczności, które spowodują odroczenie rozprawy. Podobnie – jeśli przedsiębiorca lub jego pełnomocnik nie udowodni powoływanych wcześniej okoliczności (np. nieobecności na rozprawie z powodu wypadku komunikacyjnego)

CZY BĘDZIE ŁATWIEJ PRZEDSIĘBIORCOM?
Plusy:
• postępowanie w sprawach gospodarczych będzie szybsze i mniej sformalizowane
Minusy:
• przedsiębiorcy będą traktowani jak profesjonaliści – muszą dobrze znać reguły postępowania i unikać błędów

SEJM ZAJMIE SIĘ RÓWNIEŻ
• nowelizacją ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (m.in. zwolnienie z kosztów rzeczników konsumentów),
• zmianami w kodeksie cywilnym (uregulowanie trybu zrzeczenia się własności nieruchomości).

Ewa Usowicz
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama