REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bardzo silny złoty, rynek długu bez większych zmian

REKLAMA

Pierwszy dzień po przedłużonym weekendzie jest korzystny dla złotego. Polska waluta znacznie umocniła się, nie tylko wobec słabnącego na rynkach globalnych dolara, ale również względem euro.
Około godziny 14.00 euro wyceniano na 3,8220 zł w porównaniu do 3,8225 zł rano i wobec 3,8450 zł we wtorek wieczorem.

Przed rozpoczęciem przedłużonego weekendu euro wyceniano na 3,8720 zł. Cały czas na wartości traci waluta amerykańska. Około 14.00 wyceniano ją na 3,0340 zł w porównaniu do 3,0220 zł rano i wobec 3,0430 we wtorek na zamknięciu.

Jest to znaczne osłabienie dolara, który jeszcze w piątek kosztował 3,0810 zł. Na rynku międzynarodowym kurs eurodolara ukształtował się w czwartek na poziomie 1,26.

"Złoty jest bardzo silny po długim weekendzie. Kursy walut pospadały o 7-8 groszy. Kurs dolara był blisko poziomu 3,0 zł, ale nie został on przebity i rynek wykonał korektę techniczną" - powiedział PAP Kajetan Bulge z Capital Management Poland.

Spektakularnych zmian nie odnotowano natomiast na rynku papierów dłużnych. Rentowność cały czas pozostaje na niemal niezmienionym poziomie, sytuacji nie zmienił również przetarg nowego benchmarku OK0808. Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu całą, wynoszącą 1,8 mld zł, pulę tych papierów. Popyt ukształtował się na poziomie 7.504,600 mln zł. Na przetargu uzupełniającym resort sprzedał OK0808 za 360 mln zł z oferty 360 mln zł, przy popycie 1.671,0 mln zł.

"Zmiany rentowności są niewielkie, 2-3 punkty procentowe. Przetarg przeszedł niezauważony, nie było żadnej reakcji. Jest wyraźna konsolidacja" - uważa Bulge.

Po godzinie 14.00 dochodowość obligacji dwuletnich wynosiła 4,41 proc. wobec 4,37 proc. rano i wobec 4,40 proc. we wtorek. W przypadku papierów pięcioletnich było to 4,95 proc. w porównaniu do 4,94 proc. rano i we wtorek, natomiast dziesięcioletnich 5,17 proc., czyli dokładnie tyle, co na czwartkowym otwarciu i zamknięciu we wtorek.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA