REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy najem to działalność gospodarcza

REKLAMA

Opodatkowanie najmu podatkiem liniowym dotyczy tylko tych podmiotów, które wynajmują lokale w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - podkreślają eksperci.
W przypadku gdy osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej wynajmuje lokal incydentalnie, to ma możliwość wyboru między dwoma sposobami opodatkowania. Mianowicie może zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych albo skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego.

REKLAMA

Jeżeli wybierze podatek dochodowy na zasadach ogólnych, oznacza to opodatkowanie dochodu z tytułu najmu według progresywnej stawki – 19, 30 lub 40 proc. – wyjaśnili Gazecie Prawnej eksperci z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

REKLAMA

W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego dla przychodów nie przekraczających równowartości 4 tys. euro stawka wynosi 8,5 proc. przychodu. Dopiero po przekroczeniu tego limitu trzeba zastosować stawkę 20-procentową. W 2006 roku po przeliczeniu na złote kwota graniczna uprawniająca do rozliczenia według stawki 8,5 proc. wynosi 15 666,40 zł.

PRZYKŁAD


W praktyce nie wszyscy podatnicy wiedzą, jakiego rodzaju koszty uzyskania przychodu z tytułu najmu mogą zostać odliczone przy obliczaniu wysokości uzyskanego dochodu. I tak przykładowo od uzyskanego przychodu odlicza się koszty poniesione na remont wynajmowanego lokalu, które mają na celu odtworzenie pierwotnej wartości użytkowej takiego lokalu. Odliczyć można także sumy poniesione na modernizację, które zwiększają wartość użytkową. W tym jednak przypadku jednorazowa kwota takich wydatków nie może przekroczyć 3500 zł, aby można było ją zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu. Także inne wydatki, które zostały poniesione na utrzymanie lokalu przeznaczonego do najmu, pod warunkiem że są udokumentowane (np. fakturami) można odliczyć od uzyskanych przychodów. Nie są natomiast kosztami wszelkie opłaty stałe, do których ponoszenia zobowiązany jest najemca, np. opłaty za gaz, energię elektryczną, telefon, internet itp.

Działalność gospodarcza

Prowadzący działalność gospodarczą polegającą na najmowaniu lokali może rozliczyć z dochodów z tego tytułu na zasadach ogólnych albo opodatkować dochód z najmu 19-procentowym podatkiem liniowym. Jeżeli przedsiębiorca wybierze ten ostatni sposób, to rozlicza się z urzędem skarbowym na formularzu PIT-5L – podkreślają specjaliści z z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Należy pamiętać, że opodatkowanie najmu podatkiem liniowym dotyczy tylko tych podmiotów, które wynajmują lokale w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Sposób ten nie dotyczy tzw. najmu prywatnego.

Rozliczanie VAT

REKLAMA

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na najmie lokali, są co do zasady także podatnikami VAT. Dlatego warto wiedzieć, przy spełnieniu jakich warunków mogą skorzystać ze zwolnień od tego podatku. Kwestie te reguluje ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., nazywana dalej ustawą o VAT). Zgodnie z jej przepisami, zwolnienie podmiotowe przysługuje podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na najmowaniu lokali, jeżeli ich obrót z tego tytułu nie przekroczy limitu 10 000 euro w poprzednim roku podatkowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku natomiast rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego zwolnienie takie przysługuje, jeśli przewidywana przez podatnika wartość obrotu nie przekroczy limitu 10 000 euro w proporcji do okresu prowadzonej działalności – zwracają uwagę eksperci z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej. Proporcjonalnych obliczeń limitu dokonuje się dzieląc liczbę dni pozostałych do końca roku od dnia rozpoczęcia działalności przez liczbę dni w roku i mnożąc otrzymany wynik przez 10 000 euro. Jeżeli przewidywany z tytułu najmu obrót jest niższy niż otrzymany wynik, podmiotowi przysługuje zwolnienie od VAT.

Z podmiotowym zwolnieniem od podatku w przypadku najmu wiążą się dla przedsiębiorcy określone udogodnienia. Nie musi on dokumentować prowadzonych transakcji fakturami VAT ani też rozliczać tego podatku i składać deklaracji VAT. Jednakże należy pamiętać, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na najmie lokali ma obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży. Jeżeli nie wypełni tego obowiązku – obrót z tytułu najmu zostanie opodatkowany 22 proc. stawką VAT.

Zwolnienie przedmiotowe, uwzględnione w załączniku nr 4 ustawy o VAT, obejmuje natomiast usługi w zakresie najmu lokali w budynkach mieszkalnych, pod warunkiem, że lokale te najmowane są na cele mieszkaniowe (a nie np. w celu prowadzenia w nich działalności usługowej). W przypadku zwolnienia przedmiotowego, ustawa o VAT nie ustanawia żadnego limitu obrotu z tytułu najmu lokali mieszkalnych.


Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA