reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm przyjął większość poprawek do ustawy o zamówieniach publicznych

Sejm przyjął większość poprawek do ustawy o zamówieniach publicznych

Sejm przyjął w piątek większość poprawek Senatu do ustawy o zamówieniach publicznych m.in. poparł propozycję, umożliwiającą zamawiającemu żądanie wadium w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego do wartości 60 tys. euro.

Zakaz żądania wadium uznany został przez Senat za niekorzystny dla zamawiającego. Sejm poparł również propozycję Senatu, aby w przypadku zamówień o wartości do 60 tys. euro obowiązek wyznaczania terminu nie krótszego niż 7 dni istniał tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje terminy dłuższe. Przyjęcie tej poprawki zapobiegnie sytuacji, w której zamawiający musiałby wyznaczyć w postępowaniu o takiej wartości termin dłuższy niż wynika to z dotychczasowych przepisów.Sejm podzielił też zdanie Senatu w kwestii tego, aby pełnymi rygorami ustawy objąć usługi związane z bieżącym utrzymaniem dróg i ulic. Inną propozycją Senatu, która spotkała się z aprobatą Sejmu, jest ograniczenie kompetencji Rady Zamówień Publicznych do opiniowania zastrzeżeń pokontrolnych, uwzględnionych przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, do tych które dotyczą obowiązku unieważnienia postępowania.Sejm odrzucił natomiast - zgodnie z rekomendacją sejmowych komisji: gospodarki oraz administracji i spraw wewnętrznych - propozycję Senatu zakładającą, że zamówienia do wartości 60 tys. euro udzielane przez szkoły wyższe byłyby wyłączone z ustawy.Sejm odrzucił poprawkę, która eliminowała możliwość modyfikacji treści specyfikacji dotyczących oceny ofert, warunków udziału w postępowaniu oraz sposobu oceny ich spełnienia. Modyfikacja taka, jak wynika z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, naruszałaby zasadę równego traktowania wykonawców i zasadę przejrzystości postępowania. Sejm odrzucił również poprawkę dotyczącą pokrywania kosztów postępowania z wpisu.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama