REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy grożą ZUS-owi sądem

REKLAMA

Jeśli w ostatnim półroczu spóźniłeś się choćby dzień z zapłatą składki chorobowej, ZUS nie wypłaci ci zasiłku, a zgromadzone składki przepadną. Po interwencji "Gazety" posłowie PO i PiS zajmą się naprawą przepisów.
Problem dotyczy 1,5 mln Polaków prowadzących działalność gospodarczą. Każdy z nich do 10. dnia każdego miesiąca musi przelać na konto ZUS składkę chorobową. Dzięki temu, gdy podupadnie na zdrowiu, może liczyć na zasiłek chorobowy. Z tego tytułu Zakład co miesiąc dostaje od przedsiębiorców blisko 50 mln zł.
Z wypłatą pieniędzy nie jest jednak łatwo. Przekonała się o tym pani Anna od dziesięciu lat prowadząca w Warszawie firmę zajmującą się tłumaczeniem tekstów.
Gdy zachorowała w listopadzie minionego roku, Zakład przysłał jej pismo: "W związku z tym, że pięć miesięcy wcześniej spóźniła się Pani o jeden dzień z zapłatą składki, odmawiamy wypłaty zasiłku".
- Przecież to jakiś skandal. Zrozumiałabym, że w związku z opóźnieniem potrącają mi pieniądze za ten jeden dzień, ale dlaczego przepadają wszystkie moje składki? - dziwi się pani Anna.
Podobne problemy mają inni. Sam Zakład przyznaje, że "ma mnóstwo interwencji związanych z zasiłkiem chorobowym". Tłumaczy jednak, że musi przestrzegać ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Mówi ona, że na zasiłek mogą liczyć tylko ci przedsiębiorcy, którzy przez ostatnie pół roku od zachorowania regularnie płacili składki chorobowe. Jeśli spóźnią się choćby o jeden dzień, umowa wygasa i składki przepadają. ZUS nie ma też obowiązku informować firmy, że umowa się skończyła. - My tylko wypełniamy przepisy - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.
Pani Anna razem z kilkunastoma innymi warszawskimi biznesmenami grozi, że wyśle pozew do sądu. - Wszyscy będziemy domagać się ukrócenia samowoli ZUS. Chcemy albo zwrotu naszych składek, albo wypłaty zasiłku proporcjonalnie potrąconego. Nie może być tak, że jeśli Zakład uzna, iż doszło do spóźnienia w danym miesiącu, to pieniądze wpłacane w kolejnych przepadają - mówi.
Biznesmeni przyznają, że spóźniali się z zapłatą ze zwykłego gapiostwa. Niektórzy czekali na wpłatę pieniędzy od kontrahentów.
W ZUS nie słyszeli do tej pory o podobnym pozwie. Przedstawiciele Zakładu mówią, że przedsiębiorcy mają małą szansę na wygraną.
- Przedstawimy w sądzie obowiązujące przepisy i spokojnie będziemy czekać na wyrok. - usłyszeliśmy wczoraj w ZUS. Po interwencji "Gazety" Zbigniew Chlebowski, poseł PO, zapowiada, że parlamentarzyści z jego klubu zgłoszą projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych. - Przepisy z zasiłkiem chorobowym są niesprawiedliwe, cierpi przez nie 1,5 mln firm - mówi Chlebowski i dodaje: - Zaproponujemy wykreślenie przepisu, który pozwala ZUS nie płacić ani złotówki zasiłku, jeśli przedsiębiorca przez ostatnie pół roku spóźnił się z przelewem.
Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski zapewnia, że jego partia również będzie chciała ułatwić życie przedsiębiorcom. - Będziemy rozważać możliwość niepozbawiania przedsiębiorców wypłat zasiłku. Przy spóźnieniu możliwe jest odpowiednie zmniejszenie zasiłku.
Ile na składkę?
Przedsiębiorca musi do 10. dnia każdego miesiąca przelać na konto ZUS składkę chorobową, która wynosi minimum 2,45 proc. od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie to 34,5 zł.
Gdy zachoruje, ZUS wypłaca zasiłek chorobowy, którego wysokość to 80 proc. dotychczasowej pensji przedsiębiorcy. Osoby, które leżą w szpitalu, dostaną jedynie 70 proc. wynagrodzenia.
Pełny zasiłek (100 proc. pensji) należy się jedynie kobietom w ciąży. Zasiłek przedsiębiorca może pobierać maksymalnie przez 182 dni. Później albo wraca do pracy, albo dostaje rentę.

Leszek Kostrzewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA