REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy grożą ZUS-owi sądem

REKLAMA

Jeśli w ostatnim półroczu spóźniłeś się choćby dzień z zapłatą składki chorobowej, ZUS nie wypłaci ci zasiłku, a zgromadzone składki przepadną. Po interwencji "Gazety" posłowie PO i PiS zajmą się naprawą przepisów.
Problem dotyczy 1,5 mln Polaków prowadzących działalność gospodarczą. Każdy z nich do 10. dnia każdego miesiąca musi przelać na konto ZUS składkę chorobową. Dzięki temu, gdy podupadnie na zdrowiu, może liczyć na zasiłek chorobowy. Z tego tytułu Zakład co miesiąc dostaje od przedsiębiorców blisko 50 mln zł.
Z wypłatą pieniędzy nie jest jednak łatwo. Przekonała się o tym pani Anna od dziesięciu lat prowadząca w Warszawie firmę zajmującą się tłumaczeniem tekstów.
Gdy zachorowała w listopadzie minionego roku, Zakład przysłał jej pismo: "W związku z tym, że pięć miesięcy wcześniej spóźniła się Pani o jeden dzień z zapłatą składki, odmawiamy wypłaty zasiłku".
- Przecież to jakiś skandal. Zrozumiałabym, że w związku z opóźnieniem potrącają mi pieniądze za ten jeden dzień, ale dlaczego przepadają wszystkie moje składki? - dziwi się pani Anna.
Podobne problemy mają inni. Sam Zakład przyznaje, że "ma mnóstwo interwencji związanych z zasiłkiem chorobowym". Tłumaczy jednak, że musi przestrzegać ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Mówi ona, że na zasiłek mogą liczyć tylko ci przedsiębiorcy, którzy przez ostatnie pół roku od zachorowania regularnie płacili składki chorobowe. Jeśli spóźnią się choćby o jeden dzień, umowa wygasa i składki przepadają. ZUS nie ma też obowiązku informować firmy, że umowa się skończyła. - My tylko wypełniamy przepisy - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.
Pani Anna razem z kilkunastoma innymi warszawskimi biznesmenami grozi, że wyśle pozew do sądu. - Wszyscy będziemy domagać się ukrócenia samowoli ZUS. Chcemy albo zwrotu naszych składek, albo wypłaty zasiłku proporcjonalnie potrąconego. Nie może być tak, że jeśli Zakład uzna, iż doszło do spóźnienia w danym miesiącu, to pieniądze wpłacane w kolejnych przepadają - mówi.
Biznesmeni przyznają, że spóźniali się z zapłatą ze zwykłego gapiostwa. Niektórzy czekali na wpłatę pieniędzy od kontrahentów.
W ZUS nie słyszeli do tej pory o podobnym pozwie. Przedstawiciele Zakładu mówią, że przedsiębiorcy mają małą szansę na wygraną.
- Przedstawimy w sądzie obowiązujące przepisy i spokojnie będziemy czekać na wyrok. - usłyszeliśmy wczoraj w ZUS. Po interwencji "Gazety" Zbigniew Chlebowski, poseł PO, zapowiada, że parlamentarzyści z jego klubu zgłoszą projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych. - Przepisy z zasiłkiem chorobowym są niesprawiedliwe, cierpi przez nie 1,5 mln firm - mówi Chlebowski i dodaje: - Zaproponujemy wykreślenie przepisu, który pozwala ZUS nie płacić ani złotówki zasiłku, jeśli przedsiębiorca przez ostatnie pół roku spóźnił się z przelewem.
Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski zapewnia, że jego partia również będzie chciała ułatwić życie przedsiębiorcom. - Będziemy rozważać możliwość niepozbawiania przedsiębiorców wypłat zasiłku. Przy spóźnieniu możliwe jest odpowiednie zmniejszenie zasiłku.
Ile na składkę?
Przedsiębiorca musi do 10. dnia każdego miesiąca przelać na konto ZUS składkę chorobową, która wynosi minimum 2,45 proc. od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie to 34,5 zł.
Gdy zachoruje, ZUS wypłaca zasiłek chorobowy, którego wysokość to 80 proc. dotychczasowej pensji przedsiębiorcy. Osoby, które leżą w szpitalu, dostaną jedynie 70 proc. wynagrodzenia.
Pełny zasiłek (100 proc. pensji) należy się jedynie kobietom w ciąży. Zasiłek przedsiębiorca może pobierać maksymalnie przez 182 dni. Później albo wraca do pracy, albo dostaje rentę.

Leszek Kostrzewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA