| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ostatni dzień na PIT-16A

Ostatni dzień na PIT-16A

Podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej nie mają obowiązku składania zeznania rocznego. Nie mogą jednak zapominać, że do 31 stycznia muszą złożyć w urzędzie skarbowym deklarację o odliczonych w ciągu roku składkach zdrowotnych.

 

W ciągu roku podatnicy mogą obniżyć podatek płacony w formie karty podatkowej o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

W związku z tym do 31 stycznia następnego roku podatnicy muszą złożyć deklarację PIT-16A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. W deklaracji tej wpisuje się kwotę zapłaconej składki oraz w oddzielnej rubryce kwotę składki odliczonej. Będą to dwie różne kwoty. Wynika to z tego, że faktycznie opłacana kwota składki zdrowotnej w 2005 roku stanowiła 8,50 proc. podstawy jej wymiaru. Odliczeniu składka podlega tylko do wysokości 7,75 proc. podstawy jej wymiaru. O sposobie wypełnienia deklaracji PIT-16A pisaliśmy obszernie w Gazecie Prawnej z 2 stycznia w dodatku „Księgowość i podatki”.

Przypominamy też, że niezłożenie deklaracji w terminie stanowi wykroczenie skarbowe. Kodeks karny skarbowy określa, że karze za wykroczenie skarbowe w postaci grzywny podlega podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia. Karą za wykroczenie jest grzywna określona kwotowo, której dolna granica wynosi 1/10 minimalnego wynagrodzenia. Od tego roku minimalne wynagrodzenie stanowi kwotę 899,10 zł, co oznacza, że najniższa kara za niezłożenie w terminie deklaracji PIT-16A będzie wynosiła 89,90 zł.
Bogdan Świąder

  

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »