| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy winią biurokratów

Przedsiębiorcy winią biurokratów

Wysokie koszty pracy, częste zmiany prawa oraz biurokracja to najpoważniejsze przeszkody w prowadzeniu biznesu. Przedsiębiorcom życia nie ułatwiają też instytucje finansowe - trudno o dobry i tani kredyt - oraz niewydolne sądownictwo.

Rozwijamy się coraz szybciej – tempo wzrostu gospodarczego może w tym roku sięgnąć nawet 4,5 proc. Triumfują rodzime przedsiębiorstwa, podbijając unijne rynki – eksportu nie jest w stanie zdusić nawet silny złoty. Nie narzekamy też na inwestorów – w minionym roku ulokowali oni w Polsce ponad 8 mld dolarów. W tym roku może być jeszcze lepiej. Tylko czy będzie? Koniunktura bowiem to jedno, a ograniczenia prawne – biurokratyczne – drugie. A tych ostatnich nie brakuje – zamiast znikać, mają się jak najlepiej. Potwierdza to ankieta przeprowadzona przez Gazetę Prawną wśród przedstawicieli z 350 różnorodnych firm, zarówno ze 100-proc. kapitałem polskim, jak i mieszanym oraz wyłącznie zagranicznym.
Przedsiębiorcy są zgodni – politycy nie likwidują barier, które z roku na rok coraz bardziej krępują prowadzenie działalności gospodarczej i nie pozwalają na szybkie ograniczenie dramatycznie wysokiego bezrobocia.

DROGI PRACOWNIK

Na pierwszym miejscu listy barier ograniczających rozwój biznesu znalazły się wysokie koszty pracy. Wskazało na nie 32,8 proc. ankietowanych przedsiębiorców. Najczęściej narzekali na nie ankietowani z małych i średnich firm oraz przedsiębiorstw z wyłącznie polskim kapitałem.
Problem jest poważny. Pracownik zarabiający tzw. średnią krajową, tj. 2360 zł brutto miesięcznie, otrzymuje na rękę niewiele ponad 1600 zł. Natomiast całkowity koszt jego zatrudnienia, który ponosi firma, to 2851 zł. Obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne wpłacane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe), fundusze (Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy i Narodowy Fundusz Zdrowia) i podatki pochłaniają 41,9 proc. wynagrodzenia pracownika. Polska plasuje się na 11 miejscu spośród 30 krajów zrzeszonych w OECD pod względem wysokości danin nakładanych na wynagrodzenia.
– Praca w Polsce jest opodatkowana zdecydowanie za wysoko – podkreśla Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Uważa on, że wysokie koszty wynikające z zatrudnienia pracownika zniechęcają pracodawców do tworzenia miejsc pracy.
Podobnie uważa Marcin Sasin z Banku Światowego. Jego zdaniem wysokie narzuty na pracę powodują, że pracownik, zwłaszcza o niższych kwalifikacjach, nie jest w stanie zapracować na swój etat, bo jest dla firmy za drogi.
Rafał Antczak, ekspert Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, podkreśla, że kraje, którym udało się obniżyć bezrobocie, zredukowały, i to radykalnie, wysokość pozapłacowych kosztów pracy. Uważa on, że tą drogą powinna też pójść Polska.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »