| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska przoduje w biurokracji

Polska przoduje w biurokracji

Regulacje rynkowe w Polsce należą do najbardziej restrykcyjnych w krajach OECD, nieco lepiej wypadamy, jeśli chodzi o ograniczenia dla obcych inwestycji, natomiast bariery celne w handlu wciąż mamy stosunkowo wysokie.

Mimo wyraźnej liberalizacji swoich gospodarek, kraje OECD utrzymują jeszcze szereg ograniczeń, które hamują aktywność przedsiębiorców. Dotyczy to zwłaszcza handlu, inwestycji zagranicznych i konkurencyjności. Według organizacji, która skupia 30 najbardziej rozwiniętych i wschodzących gospodarek świata, w tym Polskę, obniżenie barier w tych dziedzinach może zapewnić wzrost PKB na głowę w granicach 2-5 proc. To tak, jakby w ciągu czterdziestu lat aktywności zawodowej przeciętny pracownik otrzymał dodatkowe wynagrodzenie za cały rok lub nawet dwa lata – wyliczyli eksperci OECD. Jest więc o co zabiegać.
Gorzej niż Turcja i Meksyk

Według OECD Polska ma biurokrację najbardziej rozbudowaną w całej organizacji. Potwierdza to specjalnie opracowany przez organizację wskaźnik regulacji rynku (patrz wykres). Wysoka punktacja oznacza, że dany kraj ma stosunkowo restrykcyjne środowisko, a niska sugeruje funkcjonowanie otoczenia sprzyjającego konkurencyjności. Niskie bariery dla konkurencyjności mają głównie kraje anglojęzyczne i skandynawskie, wysokie – kraje o niższych dochodach (Meksyk, Turcja), państwa Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Wegry, Czechy) oraz regionu południowej Europy. Restrykcje w gospodarce zależą od tego, jak duży jest udział własności publicznej oraz ingerencja państwa w operacje biznesowe (chodzi m.in. o dekretowanie czasu pracy placówek handlowych lub wymagań dotyczących funkcjonowania linii lotniczych i sieci kolejowych).

W miarę dobrze Polska wypada w niektórych usługach. W sektorze usług pocztowych jesteśmy bardziej liberalni niż USA, Kanada, Meksyk, Turcja, Węgry, Włochy i Czechy, a w kolejnictwie – najbardziej łagodni w całej OECD, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, która jest liderem liberalizmu we wszystkich dziedzinach. Polskie regulacje dotyczące transportu lotniczego są prawie dwa razy ostrzejsze niż przeciętna w OECD, jednak jeszcze surowsze przepisy obowiązują na Węgrzech, w Czechach, Grecji, Irlandii, Słowacji i Turcji. W drogownictwie pod względem restrykcyjności wyprzedzają nas tylko Grecy, Włosi, Czesi i Węgrzy.

Otwartość dla inwestorów

Mimo wciąż występujących utrudnień dla obcych inwestorów, Polska jest właściwie równie otwarta, jak większość krajów OECD, wśród których zarysowują się wyraźnie różnice. Na przykład w USA i kilku krajach UE obowiązują limity określające własność obcokrajowców w liniach lotniczych. Podobne zasady stosuje Japonia w sektorze telekomów, a Amerykanie wobec firm transportu morskiego. Gorzej w tym rankingu wypadamy, jeśli chodzi o przeciętny poziom taryf celnych, które w państwach OECD są stosunkowo niskie. Ale nie licząc Meksyku, zaliczamy się do krajów, które najbardziej strzegą swego rynku.

Tadeusz Barzdo

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK