| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS podał dane o produkcji przemysłowej

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu po wyeliminowaniu wpływu zmian cen (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była we wrześniu br. o 5,5% wyższa niż przed rokiem i o 9,8% większa w porównaniu z sierpniem br.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana ukształtowała się na poziomie o 5,1% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,5% większym w porównaniu z sierpniem br.

W stosunku do września ub. roku wzrost produkcji sprzedanej przemysłu odnotowano w 16 (spośród 29) działach przemysłu m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 23,9%, wyrobów z metali - o 16,8%, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych - o 16,4%, drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny - o 15,9%, wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych - o 12,8%, wyrobów chemicznych - o 7,8%, artykułów spożywczych i napojów - o 6,7%, Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku, wystąpił m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 15,5%, skór wyprawionych i wyrobów z nich - o 13,8%, odzieży i wyrobów futrzarskich - o 12,3%, w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego; wydobywaniu torfu - o 5,1%, w produkcji metali - o 4,7%.

W okresie styczeń-wrzesień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,5% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była we wrześniu br. wyższa o 10,5% niż przed rokiem i o 13,3% - w porównaniu z sierpniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 12,7% niż we wrześniu ub. roku i o 2,6% - w porównaniu z sierpniem br.

W stosunku do września ubiegłego roku wyższy poziom zrealizowanych robót odnotowano we wszystkich grupach przedsiębiorstw (największy - blisko dwukrotny w przedsiębiorstwach przygotowujących teren pod budowę, a najmniejszy - o 2,3% w podmiotach wykonujących roboty budowlane wykończeniowe).

Wzrost poziomu produkcji, w porównaniu z sierpniem br. wystąpił w jednostkach zajmujących się przygotowaniem terenu pod budowę - o 17,3%, wznoszeniem budynków i budowli; inżynierią lądową i wodną - o 13,8% oraz wykonywaniem instalacji budowlanych - o 11,6%. W podmiotach wykonujących roboty budowlane wykończeniowe produkcja zmniejszyła się - o 2,2%.

Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w okresie styczeń-wrzesień br. był o 8,0% wyższy niż w analogicznym okresie ub. roku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »