Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu po wyeliminowaniu wpływu zmian cen (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była we wrześniu br. o 5,5% wyższa niż przed rokiem i o 9,8% większa w porównaniu z sierpniem br.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana ukształtowała się na poziomie o 5,1% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,5% większym w porównaniu z sierpniem br.

W stosunku do września ub. roku wzrost produkcji sprzedanej przemysłu odnotowano w 16 (spośród 29) działach przemysłu m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 23,9%, wyrobów z metali - o 16,8%, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych - o 16,4%, drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny - o 15,9%, wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych - o 12,8%, wyrobów chemicznych - o 7,8%, artykułów spożywczych i napojów - o 6,7%, Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku, wystąpił m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 15,5%, skór wyprawionych i wyrobów z nich - o 13,8%, odzieży i wyrobów futrzarskich - o 12,3%, w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego; wydobywaniu torfu - o 5,1%, w produkcji metali - o 4,7%.

W okresie styczeń-wrzesień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,5% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była we wrześniu br. wyższa o 10,5% niż przed rokiem i o 13,3% - w porównaniu z sierpniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 12,7% niż we wrześniu ub. roku i o 2,6% - w porównaniu z sierpniem br.

W stosunku do września ubiegłego roku wyższy poziom zrealizowanych robót odnotowano we wszystkich grupach przedsiębiorstw (największy - blisko dwukrotny w przedsiębiorstwach przygotowujących teren pod budowę, a najmniejszy - o 2,3% w podmiotach wykonujących roboty budowlane wykończeniowe).

Wzrost poziomu produkcji, w porównaniu z sierpniem br. wystąpił w jednostkach zajmujących się przygotowaniem terenu pod budowę - o 17,3%, wznoszeniem budynków i budowli; inżynierią lądową i wodną - o 13,8% oraz wykonywaniem instalacji budowlanych - o 11,6%. W podmiotach wykonujących roboty budowlane wykończeniowe produkcja zmniejszyła się - o 2,2%.

Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w okresie styczeń-wrzesień br. był o 8,0% wyższy niż w analogicznym okresie ub. roku.

Według wstępnych danych, we wrześniu 2005 r., ceny produkcji sprzedanej przemysłu ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. W przetwórstwie przemysłowym oraz w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę ceny nie uległy zmianie w porównaniu z sierpniem, a w górnictwie spadły o 0,1%. W sekcji przetwórstwo przemysłowe najbardziej podniesiono ceny produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 2,7%). Wzrosły również ceny produkcji skór wyprawionych i wyrobów z nich (o 0,7%), działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji, produkcji instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków (o 0,4%) oraz maszyn i aparatury elektrycznej (o 0,3%). Obniżono natomiast ceny produkcji maszyn i urządzeń, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych, masy włóknistej oraz papieru, wyrobów tytoniowych (o 0,4%), mebli; pozostałej działalności produkcyjnej, sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (o 0,5%), produkcji wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych, drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny (o 0,6%), a także pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,9%).

W okresie styczeń-wrzesień br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 1,2%. Najbardziej podniesiono ceny w górnictwie (o 5,3%), w wyniku wzrostu cen w górnictwie rud metali (o 24,3%). Wzrosły również ceny wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, wodę (o 4,2%). Ceny w przetwórstwie przemysłowym podniesiono o 0,4%, w tym najbardziej produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 31,4%. Wzrosły także ceny produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 4,7%), skór wyprawionych i wyrobów z nich (o 1,7%), działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 1,4%), produkcji wyrobów tytoniowych (o 1,0%) oraz maszyn i aparatury elektrycznej (o 0,7%). Spadły natomiast ceny produkcji mebli; pozostałej działalności produkcyjnej (o 1,0%), drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny (o 1,1%), odzieży i wyrobów futrzarskich (o 1,3%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, wyrobów chemicznych, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (o 1,4%), artykułów spożywczych i napojów (o 1,5%), wyrobów z metali (o 1,8%). Obniżono również ceny produkcji wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (o 2,0%) oraz w dziale włókiennictwo (o 2,4%). Producenci masy włóknistej oraz papieru obniżyli ceny o 2,8%, instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków - o 3,1%, sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych - o 6,3%, maszyn biurowych i komputerów - o 7,5%. Najbardziej spadły ceny produkcji metali (o 9,5%).

We wrześniu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 0,2% niższe niż przed rokiem. Spadły ceny w przetwórstwie przemysłowym (o 1,1%). Podniesiono natomiast ceny w górnictwie (o 2,3%) oraz w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę (o 4,2%).

Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej we wrześniu 2005 r. były o 0,2% wyższe niż w poprzednim miesiącu. Najbardziej wzrosły ceny wynajmu sprzętu budowlanego i burzącego z obsługą operatorską (o 1,3%). Podniesiono również ceny wykonywania robót budowlanych wykończeniowych (o 0,6%), przygotowania terenu pod budowę (o 0,5%), wykonywania instalacji budowlanych (o 0,4%) oraz wznoszenia budynków i budowli; inżynierii lądowej i wodnej (o 0,2%).

W okresie styczeń-wrzesień br. ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 1,9%. Najbardziej podniesiono ceny wynajmu sprzętu budowlanego i burzącego z obsługą operatorską (o 6,1%). Wzrosły również ceny przygotowania terenu pod budowę (o 4,8%), wykonywania robót budowlanych wykończeniowych (o 4,0%), wykonywania instalacji budowlanych (o 3,1%) oraz wznoszenia budynków i budowli; inżynierii lądowej i wodnej (o 1,9%).

We wrześniu br. wzrost cen w stosunku do analogicznego miesiąca ub. roku wyniósł 2,3%.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: GUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
  Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023. Nowe stawki!
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023 jest już znana. Po 1 stycznia kierowcy mogą się spodziewać... podwyżek. Sprawdźmy jak duże będą.
  Szansa Polski na miękkie lądowanie w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego
  Silny rynek pracy w Polsce daje szansę na miękkie lądowanie naszej gospodarki w obliczu globalnego spowolnienia - wynika z wtorkowego komentarza gospodarczego głównego ekonomisty PZU Dawida Pachuckiego. Stopniowo zaczyna u nas spadać presja inflacyjna - dodał.
  Inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością - hakerzy też mają słabe punkty
  Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec skutecznemu włamaniu, ale wiedzą też, że ograniczanie dostępu do zasobów organizacji jest zupełnie niepraktyczne. Największym przełomem ostatnich lat jest wykorzystanie uczenia maszynowego do wykrywania, kiedy próba naruszenia zabezpieczeń zakończyła się sukcesem.
  Czy euro zostanie polską walutą, aby zatrzymać inflację?
  Kwestia przyjęcia euro nie znajduje się wśród najważniejszych politycznych tematów. Jednak inflacja sprawiła, że postulat zmiany waluty przybiera na sile. Czy to jest sposób na zahamowanie wzrostu cen?
  Co zrobić, gdy klient prosi o dłuższy termin płatności?
  Co zrobić, gdy klient chce zapłacić później? Jakie środki stosują polskie przedsiębiorstwa, by chronić się przed opóźnionymi płatnościami?
  Rejestracje przedsiębiorstw w II kw. 2022 r. - dane GUS
  W II kwartale 2022 roku odnotowano 93 tys. 660 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 1,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, oraz 80 upadłości, tj. o 4,8 proc. mniej niż w II kwartale 2021 roku – podał GUS we wtorek.
  Jakie sklepy obejmie system kaucyjny?
  Na jakim etapie obecnie są prace nad projektem ustawy, mającej wdrożyć system kaucyjny w Polsce? Czy zwiększy się powierzchnia sklepów, które będą zobowiązane do odbierania opakowań od klientów?
  Rozbieżne stawki podatku od podziemnych miejsc garażowych. MF nie planuje zmian
  Nadal wpływają skargi do RPO na odmienne stawki podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych. Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Marcin Wiącek zwraca uwagę na ten problem minister finansów Magdalenie Rzeczkowskiej.
  Najważniejsze języki świata - teraz i w przyszłości
  O ile w czasach starożytnego Rzymu łacina jako lingua franca używana była w kulturze i biznesie, to teraz angielski zajął jej miejsce, mimo że jest na trzecim miejscu pod względem ilości native speakerów. Ale czy zawsze tak będzie? Jakie języki będą dominować w 2050 roku?
  Handel w niedzielę przywrócony na jasnych zasadach?
  W opinii Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie należy wrócić do tematu przywrócenia handlu w niedzielę na pełnych zasadach. Co z omijaniem prawa?