Kategorie

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu po wyeliminowaniu wpływu zmian cen (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była we wrześniu br. o 5,5% wyższa niż przed rokiem i o 9,8% większa w porównaniu z sierpniem br.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana ukształtowała się na poziomie o 5,1% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,5% większym w porównaniu z sierpniem br.

W stosunku do września ub. roku wzrost produkcji sprzedanej przemysłu odnotowano w 16 (spośród 29) działach przemysłu m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 23,9%, wyrobów z metali - o 16,8%, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych - o 16,4%, drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny - o 15,9%, wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych - o 12,8%, wyrobów chemicznych - o 7,8%, artykułów spożywczych i napojów - o 6,7%, Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku, wystąpił m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 15,5%, skór wyprawionych i wyrobów z nich - o 13,8%, odzieży i wyrobów futrzarskich - o 12,3%, w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego; wydobywaniu torfu - o 5,1%, w produkcji metali - o 4,7%.

W okresie styczeń-wrzesień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,5% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Reklama

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była we wrześniu br. wyższa o 10,5% niż przed rokiem i o 13,3% - w porównaniu z sierpniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 12,7% niż we wrześniu ub. roku i o 2,6% - w porównaniu z sierpniem br.

W stosunku do września ubiegłego roku wyższy poziom zrealizowanych robót odnotowano we wszystkich grupach przedsiębiorstw (największy - blisko dwukrotny w przedsiębiorstwach przygotowujących teren pod budowę, a najmniejszy - o 2,3% w podmiotach wykonujących roboty budowlane wykończeniowe).

Wzrost poziomu produkcji, w porównaniu z sierpniem br. wystąpił w jednostkach zajmujących się przygotowaniem terenu pod budowę - o 17,3%, wznoszeniem budynków i budowli; inżynierią lądową i wodną - o 13,8% oraz wykonywaniem instalacji budowlanych - o 11,6%. W podmiotach wykonujących roboty budowlane wykończeniowe produkcja zmniejszyła się - o 2,2%.

Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w okresie styczeń-wrzesień br. był o 8,0% wyższy niż w analogicznym okresie ub. roku.

Reklama

Według wstępnych danych, we wrześniu 2005 r., ceny produkcji sprzedanej przemysłu ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. W przetwórstwie przemysłowym oraz w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę ceny nie uległy zmianie w porównaniu z sierpniem, a w górnictwie spadły o 0,1%. W sekcji przetwórstwo przemysłowe najbardziej podniesiono ceny produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 2,7%). Wzrosły również ceny produkcji skór wyprawionych i wyrobów z nich (o 0,7%), działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji, produkcji instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków (o 0,4%) oraz maszyn i aparatury elektrycznej (o 0,3%). Obniżono natomiast ceny produkcji maszyn i urządzeń, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych, masy włóknistej oraz papieru, wyrobów tytoniowych (o 0,4%), mebli; pozostałej działalności produkcyjnej, sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (o 0,5%), produkcji wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych, drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny (o 0,6%), a także pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,9%).

W okresie styczeń-wrzesień br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 1,2%. Najbardziej podniesiono ceny w górnictwie (o 5,3%), w wyniku wzrostu cen w górnictwie rud metali (o 24,3%). Wzrosły również ceny wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, wodę (o 4,2%). Ceny w przetwórstwie przemysłowym podniesiono o 0,4%, w tym najbardziej produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 31,4%. Wzrosły także ceny produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 4,7%), skór wyprawionych i wyrobów z nich (o 1,7%), działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 1,4%), produkcji wyrobów tytoniowych (o 1,0%) oraz maszyn i aparatury elektrycznej (o 0,7%). Spadły natomiast ceny produkcji mebli; pozostałej działalności produkcyjnej (o 1,0%), drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny (o 1,1%), odzieży i wyrobów futrzarskich (o 1,3%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, wyrobów chemicznych, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (o 1,4%), artykułów spożywczych i napojów (o 1,5%), wyrobów z metali (o 1,8%). Obniżono również ceny produkcji wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (o 2,0%) oraz w dziale włókiennictwo (o 2,4%). Producenci masy włóknistej oraz papieru obniżyli ceny o 2,8%, instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków - o 3,1%, sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych - o 6,3%, maszyn biurowych i komputerów - o 7,5%. Najbardziej spadły ceny produkcji metali (o 9,5%).

We wrześniu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 0,2% niższe niż przed rokiem. Spadły ceny w przetwórstwie przemysłowym (o 1,1%). Podniesiono natomiast ceny w górnictwie (o 2,3%) oraz w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę (o 4,2%).

Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej we wrześniu 2005 r. były o 0,2% wyższe niż w poprzednim miesiącu. Najbardziej wzrosły ceny wynajmu sprzętu budowlanego i burzącego z obsługą operatorską (o 1,3%). Podniesiono również ceny wykonywania robót budowlanych wykończeniowych (o 0,6%), przygotowania terenu pod budowę (o 0,5%), wykonywania instalacji budowlanych (o 0,4%) oraz wznoszenia budynków i budowli; inżynierii lądowej i wodnej (o 0,2%).

W okresie styczeń-wrzesień br. ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 1,9%. Najbardziej podniesiono ceny wynajmu sprzętu budowlanego i burzącego z obsługą operatorską (o 6,1%). Wzrosły również ceny przygotowania terenu pod budowę (o 4,8%), wykonywania robót budowlanych wykończeniowych (o 4,0%), wykonywania instalacji budowlanych (o 3,1%) oraz wznoszenia budynków i budowli; inżynierii lądowej i wodnej (o 1,9%).

We wrześniu br. wzrost cen w stosunku do analogicznego miesiąca ub. roku wyniósł 2,3%.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: GUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  30 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.