reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spadki inflacji już za nami

Spadki inflacji już za nami

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w sierpniu o 0,1 proc. w porównaniu z lipcem. Jednak inflacja liczona w ujęciu rocznym wzrosła do 1,6 proc., z 1,3 proc. w poprzednim miesiącu - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wzrost cen detalicznych jest zbliżony do oczekiwań ekonomistów.

W sierpniu podobnie jak w poprzednich dwóch miesiącach mieliśmy deflację – towary i usługi były tańsze o 0,1 proc. Potaniała żywności, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, których ceny spadły w sierpniu o 0,4 proc. Istotny udział w presji na wzrost inflacji miał wzrost ceny paliw, które podrożały o 2,3 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku za paliwa płaciliśmy w sierpniu o 14,7 proc. więcej.
Poza tym największy wzrost w ujęciu rocznym dotyczył ceny transportu (6,3 proc.), edukacji (3,7 proc.). Najbardziej potaniała odzież i obuwie (5,8 proc.).
Analitycy prognozowali, że inflacja w ujęciu rocznym wyniesie 1,5 proc. Ministerstwo Finansów szacowało wskaźnik rocznej inflacji w sierpniu na 1,6 proc. Zdaniem Ministerstwa Finansów inflacja we wrześniu pozostanie na stabilnym poziomie 1,6 proc.
Oczekiwania analityków na najbliższe miesiące nie są jednoznaczne. Nie wszyscy ekonomiści podzielają zdanie, że obniżka akcyzy na benzynę o 25 groszy na litrze zmniejszy presję na ceny paliw, a co za tym idzie wpłynie na zahamowanie wzrostu inflacji.
Analitycy prognozują, że do końca roku inflacja powinna się utrzymać poniżej poziomu 2 proc.
Julita Wróbel


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama