REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pole do obniżek stóp wyczerpało się 

REKLAMA

Inflacja we wrześniu przekroczy 1,5 proc. i będzie zbliżać się systematycznie do środka celu inflacyjnego - uważa Dariusz Filar z RPP.
Jego zdaniem także obecnie bardziej uzasadnione są rozważania, czy zmienić nastawienie, a nie, czy obniżać stopy.

"Sądzę, że patrząc na to, co zostało zaprezentowane do tej pory, to nadchodzi czas, żeby rozmyślać o tym, czy zmieniać nastawienie na neutralne i odchodzić od nastawienia łagodnego, a nie o tym, żeby myśleć o dalszych obniżkach" - powiedział Filar w środę w radiu PiN.

Na pytanie, czy zmniejszyła się przestrzeń do obniżek stóp, Filar odpowiedział: "W moim przekonaniu uległa ona wyczerpaniu". Zdaniem Filara inflacja we wrześniu odbije i przekroczy dolny próg celu inflacyjnego - 1,5 proc.

"Wiemy ze sporym prawdopodobieństwem, że we wrześniu wskaźnik CPI pójdzie znacząco do góry (...). Do pasma celu 1,5-3,5 proc. wrócimy we wrześniu" - prognozuje Filar. "Do środka celu będziemy się systematycznie zbliżać (...). Zagrożenia wyjścia inflacji poza górną granicę celu inflacyjnego w tej chwili nie widać" - dodał.

Filar uważa także, że "ryzyko zwiększonej presji inflacyjnej związanej z rewizją prognoz cen ropy i gazu" pojawiło się już w tej chwili. Dodatkowo, jego zdaniem, sytuacja na rynku żywności nie jest dobra.

"Mechanizm, który będzie działać w dłuższym horyzoncie, zaczął działać już teraz (...). Również ceny żywności spadły mniej niż oczekiwał rynek. Okazuje się, że sytuacja na rynku żywności też wcale łatwa nie jest" - powiedział.

Dodał także, że inflacja bazowa netto wskazuje na stabilizację. "Bank swoich oficjalnych danych jeszcze nie podał (...), ale wygląda na to, że trzeci miesiąc z rzędu inflacja bazowa netto stabilizuje się, nie spada" - zaznaczył.

Wszystkie pięć miar inflacji bazowej spadło w czerwcu do 0,7-1,8 proc. z 1,5-2,4 proc., a inflacja netto spadła do 1,4 proc. z 1,5 proc. NBP poda dane za lipiec w środę 24 sierpnia.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA