REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dziecko poczęte nabędzie uprawnienia

REKLAMA

Nie jest trafny pogląd wojewódzkiego sądu administracyjnego, że dziecko poczęte nienarodzone nie korzysta na gruncie ustawy o kombatantach ze statusu osoby, która podlegała represjom - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich w kasacji przesłanej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Jacek P. złożył wniosek do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o przyznanie mu uprawnień kombatanckich. W uzasadnieniu podał, że jego matka, będąc z nim w ciąży, była więźniem obozu koncentracyjnego na Majdanku w okresie od 19 lutego 1943 r. do 11 maja 1943 r. a on urodził się 26 września 1943 r. Urząd odmówił przyznania skarżącemu uprawnień kombatanckich.

Wprawdzie, zdaniem organu, fakt pobytu w obozie ciężarnej kobiety nie budzi wątpliwości, jednakże fakt ten nie jest wystarczający do nabycia uprawnień, gdyż Jacek P. nie był w tym czasie osobą fizyczną posiadającą zdolność do czynności prawnych.

Również wojewódzki sąd administracyjny oddalił skargę Jacka P. Sąd ten podzielił pogląd organu administracji, że osoba poczęta, lecz nienarodzona, może stać się podmiotem praw i obowiązków wyłącznie w zakresach niewykraczających poza te przypadki, które wynikają wprost z przepisów szczególnych. Taką możliwość dopuszczają np. art. 927 par. 2 kodeksu cywilnego czy art. 2 ust. 1 ustawy z 6 stycznia 2000 r. o Rzeczniku Praw Dziecka.

Z takim stanowiskiem prawnym nie zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w opisanej sprawie wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jego zdaniem wyrok sądu narusza przepisy prawa materialnego, a w szczególności art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o kombatantach w związku z art. 1 ustawy o planowaniu rodziny. Zdaniem RPO w świetle obowiązujących przepisów nie można odpowiedzialnie twierdzić, że dziecko poczęte nienarodzone nie może korzystać ze statusu osoby, która podlegała represjom.

Żaden z przepisów ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach nie wprowadza kryteriów ograniczających pojęcie osoby podlegającej represjom. Obowiązujące przepisy nie wyłączają w szczególności dzieci poczętych z zakresu stosowania tej ustawy – twierdzi rzecznik w uzasadnieniu skargi kasacyjnej.

RPO, powołując się na orzecznictwo Sądu Najwyższego, uważa, że uprawnienia kombatanckie należy zakwalifikować jako specyficzną kategorię społecznego odszkodowania, odrębną od odszkodowań uregulowanych przez prawo pracy oraz prawo cywilne. Uprawnienia kombatanckie, zdaniem autora skargi kasacyjnej, można zaliczyć do instytucji szeroko rozumianego prawa socjalnego.

Andrzej Jankowski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA