REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarzuty wobec MSP przy prywatyzacji Polmosu Białystok

REKLAMA

Sobieski Dystrybucja twierdzi, że resort skarbu dopuścił się nieprawidłowości przy prywatyzacji Polmosu Białystok i złożył w prokuraturze wniosek w tej sprawie. Ministerstwo odpiera zarzuty spółki i utrzymuje, że wszelkie procedury zostały zachowane.
 MSP zdecydowało w poniedziałek, że inwestorem branżowym w Polmosie Białystok zostanie Central European Distribution Corporation. Wcześniej przez kilka tygodni negocjacje o zakupie 61 proc. Polmosu Białystok prowadziły, oprócz CEDC, spółki: Sobieski Dystrybucja i Polmos Lublin. Sobieski Dystrybucja w pewnym momencie otrzymał wyłączność, ale resort skarbu nie zdecydował się na podpisanie z nim ostatecznej umowy.

"Uważamy, że proces sprzedaży 61 proc. akcji Polmosu Białystok nie jest przejrzysty. Procedura nie jest zachowana. Dotąd nie odpowiedziano nam na bardzo istotne kwestie z nią związane" - powiedział Waldemar Rudnik, wiceprezes spółki Sobieski Dystrybucja. "Pierwszego lipca skierowaliśmy do prokuratury wniosek w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez urzędników resortu" - dodał.

Wiceminister skarbu Dariusz Witkowski w rozmowie odrzucił zarzuty przedstawicieli firmy.

"Wszelkie procedury zostały dopełnione. Minister skarbu z ogromną skrupulatnością podchodził do wszystkich czynności w ramach tego procesu" - powiedział.

Sobieski Dystrybucja zarzuca m.in., że nie doszło do negocjacji cenowych w trakcie okresu wyłączności dla tej firmy, mimo że negocjacje te były w ramach wyłączności zagwarantowane.

"Inwestor złożył ostateczną ofertę cenową, a następnie potwierdził w trakcie rozmów, że to jest cena ostateczna" - opowiada na zarzuty Witkowski. Sobieski Dystrybucja poinformował, że nie otrzymał wystarczających odpowiedzi od resortu, wyjaśniających wątpliwości spółki.

"Twierdzimy też, że oferta cenowa, którą złożyliśmy ostatnio, do dziś nie została otwarta" - powiedział Rudnik. "Stoimy na stanowisku, że powinna być nam przywrócona wyłączność negocjacji, w ramach której będzie negocjowana cena, ponieważ przepisy obowiązujące w Polsce nie dopuszczają w takim procesie uwzględniania ceny niższej od najwyższej proponowanej" - dodał.

Resort poinformował w poniedziałek, że okres wyłączności CEDC upłynął skutecznie, co oznacza, że uzgodniono parametry umowy, pakietu inwestycyjnego i ceny.

"W tej chwili trwają czynności techniczne związane z przygotowaniem, zgodnie z procedurami, umowy. Po jej podpisaniu przestawimy podstawowe parametry transakcji" - powiedział wiceminister Witkowski.

W poniedziałek przedstawiciele Skarbu Państwa informowali, że podpisanie umowy z CEDC powinno nastąpić w ciągu tygodnia. Niedawno wiceprezes Polmosu Lublin Waldemar Wasiluk, mówił, że pojawiające się na rynku opinie, iż minister skarbu może uzyskać około 1 mld zł za sam pakiet 61 proc. akcji Polmosu Białystok, są bardzo prawdopodobne.

"Ta kwota nie jest daleka od racjonalnej" - ocenia wiceprezes Sobieskiego Dystrybucji.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA