REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przymusowa wspólność jest zgodna z prawem

REKLAMA

Obowiązująca do 14 stycznia 2003 r. w prawie spółdzielczym instytucja małżeńskiej przymusowej wspólności spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa do domu jednorodzinnego okazała się zgodna z konstytucją.
Przymusowa wspólność ustawowa między małżonkami w stosunku do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz prawa do domu jednorodzinnego wynikała z art. 215 i 232 par. 4 prawa spółdzielczego. Istniała ona zarówno wtedy, gdy lokal (dom) przydzielony był obojgu małżonkom, a także jednemu z nich w trakcie trwania związku małżeńskiego, niezależnie od istniejących pomiędzy małżonkami stosunków majątkowych. Nawet gdyby więc w małżeństwie istniała rozdzielność majątkowa, a fundusze na lokal wyłożyłoby jedno z małżonków, prawo nabyte w trakcie małżeństwa przysługiwało obojgu małżonkom.

Regulacje te obowiązywały do 14 stycznia 2003 r. Obecnie powoływane prawa spółdzielcze nie są objęte przymusem małżeńskiej wspólności majątkowej, a decyzja w tym zakresie należy do zainteresowanych stron. Poprzednie unormowania zaskarżyła do Trybunału Barbara B. 28 stycznia 1994 r. wystąpiła do sądu rejonowego o podział wspólnego majątku dorobkowego po rozwodzie z mężem. Najważniejszym przedmiotem sprawy stał się dom jednorodzinny należący do zasobów spółdzielni mieszkaniowej.

Dom ten został wybudowany w systemie spółdzielczym. Przydział nastąpił w 9 dni po zawarciu związku małżeńskiego, na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Barbara B. utrzymywała, że koszty budowy domu jednorodzinnego, wkład budowlany zostały pokryte w całości przez nią ze środków własnych należących do majątku odrębnego. Wnosiła zatem o przyznanie jej wyłącznych praw do domu. Sąd Rejonowy dla Krakowa Krowodrzy zgodnie z regulacjami prawa spółdzielczego przyjął, że spółdzielcze prawo do domu jednorodzinnego wchodzi w skład majątku wspólnego.

Barbara B. uważa, że art. 215 par. 2 i 4 w zw. z art. 232 par. 4 naruszały konstytucyjną zasadę równej ochrony praw majątkowych. Na rozprawie przed Trybunałem reprezentował ją prof. Wacław Uruszczak, który dowodził, że zaskarżone regulacje wprowadziły nieuzasadniony priorytet własności wspólnej nad indywidualną.

Trybunał nie podzielił tych argumentów. Sędziowie przypomnieli, że równa ochrona z art. 64 konstytucji dotyczy obojga małżonków. Złagodzeniu reżimu przymusowej wspólności miało służyć wprowadzenie możliwości domagania się, przy podziale majątku, zwrotu wydatków i nakładów poczynionych na majątek wspólny przez jednego z małżonków z jego majątku odrębnego.
Wyrok TK z 10 maja 2005 r., sygn. akt SK 40/02
Agnieszka Wyszomirska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA