REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost PKB 2,5 proc.

REKLAMA

Wzrost PKB w I kw. tego roku w porównaniu z I kw. 2004 roku Ministerstwo Finansów szacuje na około 2,5 proc. wobec 3,9 proc. w IV kwartale 2004 roku - wynika z kwietniowego przeglądu makroekonomicznego MF.
"Uwzględniając wyniki aktywności gospodarczej w głównych sektorach gospodarki szacuje się, że wzrost PKB w I kw. 2005 r. w porównaniu do analogicznego kwartału w ub. roku wyniesie ok. 2,5 proc. wobec 3,9 proc. w IV kw. 2004 r. Spowolnienie rocznego indeksu wzrostu jest w głównej mierze efektem statystycznym wysokiej bazy w analogicznym kwartale ubiegłego roku" - napisali pracownicy Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki w MF w przeglądzie.

W I kwartale ubiegłego roku PKB wzrósł aż o 6,9 proc. MF zaznacza, że analiza danych oczyszczonych z wahań sezonowych pokazuje, że w I kwartale 2005 roku "mieliśmy nawet do czynienia z nieznacznym przyspieszeniem tempa wzrostu kwartalnego".

MF prognozuje kontynuację ożywienia inwestycji w I kwartale tego roku. "Oczekujemy kontynuacji zapoczątkowanego w ubiegłym roku ożywienia aktywności inwestycyjnej, a wzrost produkcji budowlano- montażowej o 5,7 proc. pozwala optymistycznie patrzeć na dynamikę inwestycji w I kw." - napisano w raporcie. W IV kwartale nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 7,2 proc.

"Optymistyczne informacje dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorstw, (...) wzrost popytu na pracę oraz ożywienie w budownictwie (wzrost o 7,6 proc. w I kwartale 2005 r.) pozwalają oczekiwać przyspieszenia tempa wzrostu nakładów brutto na środki trwałe w roku bieżącym" - napisali autorzy przeglądu.

"To, że inwestycje wyraźnie wrosną, potwierdzają dane GUS, gdyż w I kwartale br. firmy wytwarzające głównie dobra inwestycyjne zwiększyły sprzedaż aż o 9 proc.(...) Dodatkowo spodziewamy się, że zgromadzone przez przedsiębiorstwa środki finansowe wpłyną pozytywnie na zwiększenie działalności inwestycyjnej, gdyż utrzymana została wysoka dynamika depozytów sektora przedsiębiorstw, ok. 24,2 proc. w I kwartale br." - dodają.

Ponadto, jeżeli dobre wyniki w handlu zagranicznym będą kontynuowane, to - według MF - w I kwartale tego roku możemy po raz kolejny odnotować pozytywny wkładu eksportu netto we wzrost PKB.

"Obserwowane w marcu osłabienie złotego, który tak jak inne waluty regionu uległ deprecjacji w wyniku wzrostu stóp procentowych w USA i ograniczenia atrakcyjności tzw. emerging markets, powinno korzystnie wpłynąć na opłacalność działalności eksportowej" - uważa MF. Raport MF wskazuje na wyraźne spowolnienie wzrostu produkcji przemysłowej (w pierwszych trzech miesiącach roku wzrosła ona zaledwie o 0,7 proc.), co w połączeniu z informacją o spadku sprzedaży detalicznej o 0,4 proc. sugeruje, że popyt wewnętrzny w I kwartale był stosunkowo niski.

"Ponadto oczekiwany jest bardzo duży negatywny wkład zmiany stanu zapasów we wzrost PKB, co jest kolejnym czynnikiem sugerującym, że tempo wzrostu PKB w ujęciu rdr będzie niższe niż w poprzednich kwartałach. Szacujemy, że będzie ono o ok. 1,5 pkt. proc. niższe od zanotowanego w IV kw. 2004 r., co jest nienajgorszym wynikiem, jeżeli uwzględnimy wysoką bazę" - napisano w raporcie.

Na podstawie tempa wzrostu wartości dodanych w usługach rynkowych, przemyśle i budownictwie MF szacuje, że wartość dodana brutto w całej gospodarce w I kwartale 2005 roku wzrosła realnie rdr o 2,5 proc. "W oparciu o kształtowanie się wspomnianych kategorii ekonomicznych oszacowano, że w I kw. br. realny wzrost wartości dodanej w usługach rynkowych wyniósł 3,1 proc., a wartość dodana w przemyśle wzrosła o 0,9 proc. (...) Szacuje się, że w I kw. 2005 r. wartość dodana w budownictwie wzrosła realnie o 7,8 proc. w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego" - pisze MF.

MF szacuje, że wkład realnego tempa wzrostu popytu krajowego w I kwartale 2005 roku wyniesie ok. 2 pkt. proc., a wkład eksportu netto we wzrost będzie kształtować się na poziomie ok. 0,5 pkt. proc. Wkład popytu konsumpcyjnego ogółem wyniesie ok. 1,3 pkt. proc., z kolei wkład nakładów brutto na środki trwałe inwestycji ukształtuje się na poziomie ok. 1,5 pkt. proc. Według autorów przeglądu, w I kwartale wystąpił negatywny wpływ zapasów na wzrost PKB, a wkład akumulacji we wzrost PKB wyniósł ok. 0,7 pkt. proc.

Szacunki MF wskazują, że w I kwartale tendencja niskiego realnego tempa wzrostu spożycia indywidualnego (w IV kw. 2004 roku wynoszące zaledwie 1,8 proc. rdr wobec ponad 3,5 proc. w poprzednich trzech kwartałach 2004 roku) zostanie utrzymana w I kwartale 2005 roku.

"O niskim popycie konsumpcyjnym gospodarstw domowych świadczą z jednej strony dane o sprzedaży detalicznej, z drugiej zaś brak jednoznacznych sygnałów o poprawie sytuacji dochodowej gospodarstw domowych" - uważa MF.

Resort finansów oczekuje wzrostu konsumpcji w kolejnych kwartałach w wyniku wzrostu wynagrodzeń.

"Wzrost zatrudnienia może oznaczać, że przedsiębiorstwa optymistycznie oceniają perspektywy sprzedaży swoich towarów i usług w kolejnych miesiącach. Należy oczekiwać, że wraz ze spadkiem inflacji nastąpi wzrost wynagrodzeń w ujęciu nie tylko nominalnym, ale również realnym, co powinno przyczynić się do wzrostu konsumpcji w kolejnych kwartałach" - pisze MF.

"W drugiej połowie roku znacznie niższa będzie również baza odniesienia. Będzie więc wówczas możliwe osiągnięcie stosunkowo wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w ujęciu rocznym" - dodaje.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA