REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty zyskuje przed głosowaniem nad skróceniem kadencji Sejmu

REKLAMA

Zmniejszone ryzyko polityczne oraz poprawa nastroju na rynkach wschodzących powoduje dalsze umocnienie polskiej waluty i polskich obligacji.
W czwartek około 9.20 za euro płacono 4,17 zł wobec 4,205 zł w środę, a za dolara 3,215 zł wobec 3,250 zł. Odchylenie od dawnego parytetu wyniosło 12,6 proc. po jego mocnej stronie. Natomiast euro wyceniano na 1,2960 dolara, wobec 1,2950 dolara w środę.

W opinii dealerów wpływ czwartkowego głosowanie w Sejmie na kwotowania będzie ograniczony, gdyż rynek nie spodziewa się, aby doprowadziło ono do samorozwiązania Izby. "Złoty nadal się umacnia. Decyzja Sejmu jest już dyskontowana, a przewidywany wynik głosowania przesuwa ryzyko polityczne o kilka miesięcy. Jest to odreagowanie ostatnich spadków - powiedział Marcin Poczobut, dealer walutowy w TMS.

W czwartek około godz. 13.00 odbędzie się głosowanie nad skróceniem kadencji Sejmu. Komentatorzy polityczni są zgodni, że opozycja ma znikome szanse na przegłosowanie samorozwiązania parlamentu. Przeciwko temu wnioskowi będą głosować posłowie SLD i UP oraz prawdopodobnie posłowie niezrzeszeni.

To wystarczy, aby zwolennicy skrócenia kadencji Sejmu nie zebrali potrzebnych im 307 głosów. Wcześniej w środę Belka podtrzymał swoje wcześniejsze deklaracje, że w przypadku porażki wniosku o samorozwiązanie, poda rząd do dymisji. Jednak Prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że rezygnacji Belki nie przyjmie. Belka wyraził w środę jednocześnie gotowość do kontynuowania pracy na stanowisku szefa rządu do jesiennych wyborów.

Wzrosty odnotowują także ceny obligacji. Na rynku wtórnym około 9.30 rentowność dwuletnich papierów wynosiła 5,32 proc. wobec 5,35 proc. w środę, pięcioletnich 5,44 proc. wobec 5,47 proc., a dziesięcioletnich 5,47 proc. wobec 5,50 proc.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA