reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zatrudnienie niepełnosprawnych. Zła rządowa autopoprawka

Zatrudnienie niepełnosprawnych. Zła rządowa autopoprawka

Pracodawcy i związkowcy zgodnie orzekli, że przyjęta przez rząd autopoprawka do projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych nie spełnia oczekiwań środowiska.

Celem wprowadzenia nowego systemu zatrudniania osób niepełnosprawnych jest zwiększenie ich zatrudnienia, przede wszystkim dzięki zrównaniu wszystkich pracodawców w dostępie do podstawowych sposobów wspierania zatrudnienia takich osób. Projekt autopoprawki przewiduje funkcjonowanie chronionego rynku pracy w obecnej formie do końca 2005 r. oraz wprowadzenie nowych, bardziej korzystnych niż obecnie stosowane metod wspierania osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Zaproponowano w nim również ustabilizowanie systemu wsparcia dla pracodawców docelowo do 2008 r. W nowym systemie zatrudniania osób niepełnosprawnych zachętą do przyjmowania ich do pracy mają być nie tylko dopłaty do wynagrodzeń tych osób, ale również m.in. ulgi i zwolnienia podatkowe, refundacja kosztów szkoleń oraz przystosowanie stanowisk pracy do potrzeb takich pracowników.
Poza tym w autopoprawce znalazły się przepisy wprowadzające zmiany w definicjach stopni niepełnosprawności i w funkcjonowaniu systemu orzecznictwa. Za kryterium wieku stanowiące granicę między orzekaniem dla dzieci i dorosłych przyjęto 18 rok życia. W nowym systemie rehabilitacji mają być podejmowane dodatkowe działania mające na celu wyrównywanie szans dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Marzena Jurczewska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama