REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zyski przedsiębiorstw. Krajowe firmy bija rekordy

REKLAMA

W ubiegłym roku krajowe przedsiębiorstwa zarobiły na czysto ponad 60,7 mld zł, czyli ponad trzy razy więcej niż w 2003 r. Najlepiej wiodło się eksporterom.
W 2004 r. przedsiębiorstwa uzyskały wyniki finansowe zdecydowanie lepsze niż w roku poprzednim. Przychody przedsiębiorstw z całoształtu działalności wzrosły o 16,5 proc., a koszty ich uzyskania rosły wyraźnie wolniej i zwiększyły się o 12,9 proc. Poprawie wskaźników firm z ich podstawowej działalności towarzyszyły korzystniejsze wyniki z działalności finansowej przedsiębiorstw (operacje związane m.in. z zakupem i sprzedażą papierów wartościowych, prowizje od lokat w bankach, odsetki od pożyczek i kredytów). W ubiegłym roku na tej działalności przedsiębiorstwa straciły 0,2 mld zł, a więc o 17,3 mld zł mniej niż w 2003 r.
Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2004 r. prawie 15,4 tys. badanych przedsiębiorstw wypracowało wynik finansowy brutto w wysokości 75,4 mld zł, czyli o 45,2 mld zł wyższy niż w roku poprzednim. Natomiast wynik finansowy netto przekroczył 60,7 mld zł (w 2003 r. wyniósł 18 mld zł). Bardzo ważne jest to, że zysk netto wykazało 77,4 proc. ogółu badanych przedsiębiorstw – o 6,8 pkt proc. więcej niż w 2003 r. Przy tym sytuacja finansowa eksporterów była korzystniejsza niż ogółu firm. Zysk netto wykazało bowiem 82,1 proc. przedsiębiorstw sprzedających swoje wyroby na zagranicznych rynkach (w roku poprzednim 73,7 proc.). W 2004 r. znacznie lepsze niż w 2003 r. były wszystkie wskaźniki obrazujące sytuację ekonomiczno-finansową firm. Koszty stanowiły średnio 94,3 proc. przychodów, podczas gdy przed rokiem 97,2 proc. Ponadto wzrosły wskaźniki rentowności: obrotu brutto (do 6 proc. z 2,8 proc. przed rokiem) i obrotu netto (do 4,8 proc. z 1,7 proc.). Poprawił się wyraźnie wskaźnik płynności finansowej I stopnia. Wzrósł on średnio do 30,3 proc., z 23,6 proc. w 2003 r. Jego poziom powyżej 20 proc. uznawany jest przez banki za bezpieczny – w 2004 r. uzyskało go 39,9 proc. przedsiębiorstw. W firmach, w których wskaźnik płynności finansowej I stopnia jest poniżej 20 proc., sygnalizuje, że tym przedsiębiorstwom brakuje gotówki do m.in. terminowego spłacania bieżących zobowiązań.

Janusz K. Kowalski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA