REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne: opublikowano rozporządzenie

REKLAMA

Nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie kas rejestrujących ukazało się w Dzienniku Ustaw nr 273, poz. 2706. Wchodzi o­no w życie 1 stycznia 2005 r.
W opublikowanym właśnie rozporządzeniu ministra finansów w sprawie kas rejestrujących określono m.in. zwolnienia od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tych urządzeń na 2005 r.

Ze zwolnienia podmiotowego korzystają co do zasady ci podatnicy, u których w poprzednim roku podatkowym obroty nie przekroczyły 40 tys. zł. W przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego wielkość obrotów umożliwiających korzystanie ze zwolnienia wynosi 20 tys. zł – poinformowało Ministerstwo Finansów. Przepisy rozporządzenia określają również szczegółowo moment utraty prawa do korzystania ze zwolnienia w związku z przekroczeniem tych obrotów.

W większości utrzymane zostały na 2005 r. zwolnienia od ewidencjonowania dla niektórych podatników rozliczających podatek dochodowy w formie karty podatkowej (na analogicznych warunkach jak w 2004 r., czyli niezatrudniania pracowników poza małżonkiem).

W stosunku do 2004 r. ze zwolnienia tego typu nie mogą korzystać: lakiernicy, introligatorzy, tapicerzy, pozłotnicy. Oznacza to, że w 2005 r. mogą oni korzystać ze zwolnienia od ewidencji przy zastosowaniu kas na ogólnych zasadach, tj. uwzględniając kryterium obrotów.

Nowe rozporządzenie zawiera również zwolnienia przedmiotowe, odnoszące się do czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W stosunku do stanu w 2004 r. w załączniku do rozporządzenia nie zostały wymienione m.in: wykonywanie zdjęć i obróbki fotograficznej i inne usługi fotograficzne, usługi związane z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, usługi parkingowe, utrzymanie ulic i placów. Dla podatników świadczących wymienione usługi obowiązuje kryterium obrotów do rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kas. Nowe  rozporządzenie określa terminy obowiązywania  zwolnienia od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas.

Rozporządzenie przewiduje zwolnienie:
• do 30 kwietnia dla czynności objętych zwolnieniem do końca 2004 r.,
• do 30 września dla czynności w zakresie wyświetlania filmów i taśm wideo,
• do 31 grudnia dla czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
Powyższe terminy, a także wielkość obrotów jako kryterium zwolnienia nie dotyczą:
• podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego,
• przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w komunikacji samochodowej, z wyjątkiem określonych w poz. 6 i 7 załącznika (przewozy rozkładowe, za które pobierane są ceny urzędowe ustalone przez gminę),
• przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami.

Wszystkie wymienione czynności od początku 2005 r. podlegają ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas, a w przypadku podatników sprzedających gaz cała ich sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzących taką działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA