REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne: opublikowano rozporządzenie

REKLAMA

Nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie kas rejestrujących ukazało się w Dzienniku Ustaw nr 273, poz. 2706. Wchodzi o­no w życie 1 stycznia 2005 r.
W opublikowanym właśnie rozporządzeniu ministra finansów w sprawie kas rejestrujących określono m.in. zwolnienia od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tych urządzeń na 2005 r.

Ze zwolnienia podmiotowego korzystają co do zasady ci podatnicy, u których w poprzednim roku podatkowym obroty nie przekroczyły 40 tys. zł. W przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego wielkość obrotów umożliwiających korzystanie ze zwolnienia wynosi 20 tys. zł – poinformowało Ministerstwo Finansów. Przepisy rozporządzenia określają również szczegółowo moment utraty prawa do korzystania ze zwolnienia w związku z przekroczeniem tych obrotów.

W większości utrzymane zostały na 2005 r. zwolnienia od ewidencjonowania dla niektórych podatników rozliczających podatek dochodowy w formie karty podatkowej (na analogicznych warunkach jak w 2004 r., czyli niezatrudniania pracowników poza małżonkiem).

W stosunku do 2004 r. ze zwolnienia tego typu nie mogą korzystać: lakiernicy, introligatorzy, tapicerzy, pozłotnicy. Oznacza to, że w 2005 r. mogą oni korzystać ze zwolnienia od ewidencji przy zastosowaniu kas na ogólnych zasadach, tj. uwzględniając kryterium obrotów.

Nowe rozporządzenie zawiera również zwolnienia przedmiotowe, odnoszące się do czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W stosunku do stanu w 2004 r. w załączniku do rozporządzenia nie zostały wymienione m.in: wykonywanie zdjęć i obróbki fotograficznej i inne usługi fotograficzne, usługi związane z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, usługi parkingowe, utrzymanie ulic i placów. Dla podatników świadczących wymienione usługi obowiązuje kryterium obrotów do rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kas. Nowe  rozporządzenie określa terminy obowiązywania  zwolnienia od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas.

Rozporządzenie przewiduje zwolnienie:
• do 30 kwietnia dla czynności objętych zwolnieniem do końca 2004 r.,
• do 30 września dla czynności w zakresie wyświetlania filmów i taśm wideo,
• do 31 grudnia dla czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
Powyższe terminy, a także wielkość obrotów jako kryterium zwolnienia nie dotyczą:
• podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego,
• przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w komunikacji samochodowej, z wyjątkiem określonych w poz. 6 i 7 załącznika (przewozy rozkładowe, za które pobierane są ceny urzędowe ustalone przez gminę),
• przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami.

Wszystkie wymienione czynności od początku 2005 r. podlegają ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas, a w przypadku podatników sprzedających gaz cała ich sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzących taką działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA

  Co można sfinansować kredytem inwestycyjnym?
  Kredyt inwestycyjny to jedno z najważniejszych narzędzi, które przedsiębiorcy mogą wykorzystać do rozwoju swojego biznesu. Pozwala on na sfinansowanie różnych rodzajów inwestycji, które mogą przyczynić się do wzrostu firmy. Na co dokładnie możemy przeznaczyć kredyt inwestycyjny?
  Polacy coraz rzadziej chodzą do restauracji. Czego obawiają się właściciele lokali? Najbardziej podwyżek płacy minimalnej

  Polacy coraz rzadziej jedzą poza domem a jeśli już pójdą do restauracji to zostawiają mniejsze napiwki albo dzielą porcje. Tak wynika z obserwacji większości restauratorów. Czy sezon okołoświąteczny i pojawiające się w branży nowe trendy przywrócą klientów? 

  REKLAMA