| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS. Coraz mniej barier w biznesie

GUS. Coraz mniej barier w biznesie

Z badań GUS wynika, że w przemyśle dwukrotnie zwiększyła się grupa przedsiębiorców, którzy przyznają, że nie napotykają barier w bieżącej działalności gospodarczej.

W prowadzeniu biznesu występuje jednak nadal dużo przeszkód.Wśród kilku tysięcy przedsiębiorców z przemysłu przetwórczego, ankietowanych w październiku, 4,4 proc. stwierdziło, że nie napotyka barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Nastąpiła więc znaczna poprawa w ocenie warunków działalności firm.Jeszcze w pierwszych trzech miesiącach tego roku tylko 2,9 proc. szefów przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego deklarowało, że nie napotyka barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Natomiast przed rokiem wskaźnik ten wyniósł zaledwie 2 proc., był więc ponaddwukrotnie mniejszy niż obecnie.Jednak grupa przedsiębiorców, którzy nie widzą przeszkód w prowadzeniu biznesu, jest nadal mała. Bariery napotyka bowiem ponad 95,6 proc. badanych firm. Wśród nich najbardziej uciążliwy jest niedostateczny popyt krajowy. Wskazuje na niego 58 proc. przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego (przed rokiem 66 proc.). Natomiast na wysokie obciążenia na rzecz budżetu narzeka dziś 57 proc. biznesmenów (przed rokiem 62 proc.).Niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej utrudnia bieżącą działalność połowie przedsiębiorstw – jeszcze w pierwszym kwartale tego roku była to główna bariera ograniczająca działaność firm, wskazywało na nią 61 proc. badanych firm. Niejasne i niespójne przepisy prawne są obecnie uciążliwe dla połowy szefów firm, podczas gdy przed rokiem była to istotna przeszkoda dla 46 proc. przedsiębiorców.Zmniejszyła się uciążliwość bariery wynikającej z problemów finansowych firm – w październiku wskazuje na nią 21 proc. przedsiębiorstw, a przed rokiem informowało o niej 29 proc. zakładów.Według GUS, w październiku 2,5 proc. firm budowlanych nie odczuwało barier w prowadzeniu swojej działalności, podczas gdy w kwietniu taką opinię wyrażało 1,8 proc. ankietowanych dyrektorów przedsiębiorstw, a przed rokiem 1,6 proc.


W październiku tylko 2 proc. badanych firm handlowych deklarowało, że nie napotyka barier w prowadzeniu bieżącej działalności.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »