REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NIK o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą

REKLAMA

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła na przełomie 2003 i 2004 roku – z własnej inicjatywy – kontrolę rozliczania osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą z podatku dochodowego od osób fizycznych.
NIK oceniła, że podejmowane przez  Ministerstwo Finansów działania na rzecz likwidacji zaległości we wpłatach podatku dochodowego od osób fizycznych – nie były skuteczn
 Kontrola NIK wykazała, że do realizacji planu dochodów zabrakło 9,6 proc. łącznej kwoty planowanych wpływów z tego podatku, czyli  4575,9 mln zł.
Udział wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych w łącznych wpływach podatkowych (130.474,8 mln zł w 2001 r. i 140.209,9 mln zł w 2002 r.) wyniósł odpowiednio 25,4% i 24,1%. D
Przyczyną tego były różne czynniki, w tym makroekonomiczne - spadek poziomu zatrudnienia, czy mniejszy od zakładanego poziom inflacji. Istotnym czynnikiem, negatywnie wpływającym na stopień realizacji dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych, był wzrost zaległości we wpłatach tego podatku. Na przestrzeni roku 2001 zaległości te wzrosły o 236,4 mln zł, a w okresie roku 2002 o kolejne 327,1 mln zł, tj. w sumie do poziomu 2.732,3 mln zł. Zaległości te stanowiły 8,1% z 33.805,6 mln zł wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych w roku 2002. W strukturze tych należności dominujący udział miały zobowiązania osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą; wynosiły one odpowiednio: 53,5% i 54,0%.
Spośród skontrolowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą 39% rozliczało się w sposób nierzetelny lub nielegalny z zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wskutek tego ta grupa podatników zwiększyła bezpodstawnie koszty uzyskania przychodów łącznie o 1.008 tys. zł lub zaniżyła przychody o w sumie 600 tys. zł. W konsekwencji wpływy budżetowe uszczuplono o 480 tys. zł, bądź zawyżono stratę finansową łącznie o 275 tys. zł.
Kontrola przeprowadzona została na terenie ośmiu województw (dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego). Objęto nią 72 podmioty: Ministerstwo Finansów, 15 urzędów skarbowych oraz 56 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Najwyższa Izba Kontroli

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA