Straż miejska: interwencja na terenie prywatnym jest możliwa w przypadku tej służby? Sprawdźmy co mówią na ten temat przepisy prawa.
Czy straż miejska może wystawić mandat na osiedlu zamkniętym? No i tu pojawiają się pewne problemy... Zaraz o nich opowiemy.
Strażą miejską zarządzi wojewoda, a nie wójt
15.12.2020
Wojewoda w sytuacji kryzysowej zdecyduje, by straże gminne podlegały dowództwu komendanta policji na danym terenie. – To kolejny ruch ograniczający naszą autonomię, który nie ma uzasadnienia – mówią samorządowcy.
Jeszcze kilka lat temu strażnicy miejscy mogli kontrolować prędkość pojazdów przy pomocy fotoradarów. Dziś ich uprawnienia są dużo węższe i tak naprawdę ograniczają się do dwóch przypadków wykroczeń. Jakich? Zaraz o tym opowiemy.
Codziennie w Polsce kierowcy są zatrzymywani do kontroli drogowej przez policję. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko policja ma takie uprawnienia. Kto może zatrzymać pojazd do kontroli drogowej?
Sytuacja, w której wrak samochodu lub po prostu porzucony przez właściciela pojazd zajmuje jedno z miejsc parkingowych jest znana wielu mieszkańcom polskich miast. Jest jednak sposób, by pozbyć się blokującego miejsce pojazdu.
1 stycznia 2016 r. fotoradary straży miejskich i gminnych zniknęły z ulic w efekcie zmian przepisów. Czy spowoduje to spadek popularności aplikacji pozwalających kierowcom na ostrzeganie się przed kontrolami prędkości? Wygląda na to, że nie.
Straż miejska w w Rudzie Śląskiej pomaga mieszkańcom uruchomić samochody, których akumulatory poddały się na mrozie. Strażnicy pomagają mieszkańcom 24h na dobę, wystarczy zadzwonić do nich pod numer alarmowy 986.
Co zrobić w przypadku, gdy straż miejska wezwie nas w charakterze świadka? Czy można dochodzić zwrotu kosztów dojazdu na wezwanie? Czy można takie wezwanie zignorować?
Straż miejska wysyła kierowcom wezwania, w których m.in. zwraca się z nakazem ujawnienia, kto prowadził samochód w momencie, w którym fotoradar zarejestrował wykroczenie. Okazuje się, że takie wezwania często zawierają błędy i zamiast wskazać sprawcę warto najpierw wskazać błędy.
Działanie Straży Miejskiej - raport NIK
08.12.2014
Do ustawowych obowiązków Straży Miejskiej należy m.in. czuwanie nad spokojem w miejscach publicznych. Mało osób o tym pamięta, bo strażnicy miejscy koncentrują się głównie na innym ich obowiązku - na zastępowaniu policjantów w ściganiu piratów drogowych.
Straż miejska straci możliwość wystawiana mandatów na podstawie zdjęć z przenośnych fotoradarów. W sejmie gotowy jest projekt zmian, które mają ograniczyć obecne uprawnienia straży miejskiej.
Coraz więcej osób unika płacenia mandatów od Straży Miejskiej, przez co ich sprawy kierowane są do sądów. Skąd takie podejście do problemu u polskich kierowców?
Czy straż miejska ma prawo występować do właścicieli pojazdów o wskazanie kierującego pojazdem, który został sfotografowany przez fotoradar? Sąd Najwyższy postanowił się zająć tym problem.
Podróż autem do lasu może zakończyć się dotliwym mandatem. Jakie służby mogą kontrolować kierowcę na terenie lasu? Za jakie przewinienia mogą karać?
Kontrole straży miejskiej są coraz częstsze, ale czy można się od nich jakoś odwołać? Kto kontroluje działania straży miejskiej? Czy jest ona bezkarna?
Straż miejska a kontrola kierowcy
19.02.2014
Czy podczas kontroli kierowcy strażnik miejski ma takie same uprawnienia, jak policjant?
Uprawnienia straży miejskiej wobec kierowców
22.02.2014
Czy straż miejska może używać fotoradarów? Jakie ma uprawnienia w zakresie kontroli drogowej?
Samochód został odholowany - dlaczego?
01.02.2014
Zanim zgłosisz na Policję kradzież auta, zastanów się czy nie mogło zostać one odholowane. Kierowcy często nie zdają sobie bowiem sprawy, że zaparkowali w niedozwolonym miejscu.
Straż miejska karze głównie kierowców
16.12.2013
Straż miejska ma na celu chronić porządek w miejscach publicznych w szerokim spektrum życia publicznego. Jak się okazuje skupia się prawie wyłącznie na kierowcach. Dlaczego?
Sąd najwyższy wydał kontrowersyjny wyrok w sprawie uprawnień straży miejskiej do posługiwania się fotoradarami stacjonarnymi. Zdaniem sądu ma ona prawo karać kierowców mandatami karnymi.
Uprawnienia straży miejskiej
25.11.2013
Straż miejska korzysta z niewiedzy kierowców i często przekracza swoje uprawnienia. Czego tak naprawdę mogą żądać te służby od zmotoryzowanych?
Kto może przeprowadzać kontrolę drogową?
24.10.2013
Nie tylko policja może dokonać kontroli drogowej. Podobne uprawnienia mają także inne służby. Warto o tym pamiętać!
Fotoradry - jakie muszą spełniać warunki?
23.10.2013
Aby pomiar dokonany przez fotoradar można uznać za legalny i prawidłowy, każde urządzenie tego typu musi spełniać określone warunki. Oto co warto wiedzieć o fotoradarach!
Straż miejska – jakie ma uprawnienia?
13.11.2013
Wielu kierowców ma zastrzeżenia do pracy strażników miejskich uważając, że przekraczają oni swoje kompetencje. Postanowiliśmy przybliżyć Wam uprawnienia funkcjonariuszy straży miejskiej.
Kiedy straż miejska może odholować auto?
06.08.2014
Coraz częściej znienawidzona przez wielu polskich kierowców straż miejska odholowuje pojazdy, które zaparkowały w niedozwolonym miejscu lub utrudniają ruch na drodze. Kiedy wolno strażnikom odholować samochód? W jakich przypadkach możemy zawalczyć o swoje prawa?
Służby, które mogą wystawić mandat kierowcy
03.06.2013
Nie tylko policja może kontrolować kierowców i wystawiać im kosztowne mandaty. Warto wiedzieć kto może wystawić kierowcy mandat za nieprzepisową jazdę pojazdem.
Znak T-30 wskazuje sposób parkowania pojazdu względem krawędzi jezdni. Co grozi za jego nieprzestrzeganie?
Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu?
01.02.2016
Istnieją sytuacje, w których warto odmówić przyjęcia mandatu. Zdarza się bowiem, że funkcjonariusze policji lub straży miejskiej niewłaściwie interpretują przepisy prawa. W jakich sytuacjach warto kierować sprawę do sądu?
Blokada na kole i co dalej?
10.01.2013
Nie tylko zdjęcie z fotoradaru może być niemiłym zaskoczeniem dla kierowców. Widok blokady na kole naszego samochodu również może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i stan konta. Co powinien wiedzieć każdy kierowca o blokadzie na koło?
Nowy sposób na uniknięcie mandatu
07.01.2013
Gęsta sieć ponad 300 nowych fotoradarów, nieoznakowane pojazdy ITD oraz policji, kontrole prędkości, odcinkowe pomiary i fotoradary straży miejskiej to narzędzia różnych służb do walki z przekraczaniem prędkości. Jednak kierowcy również mają swoje sposoby, na uniknięcie mandatu. Nie wszystkie jednak są legalne i skuteczne.
Kto ma prawo kontrolować i karać kierowców?
21.12.2012
Nasi prawodawcy upoważniają kolejne służby do kontrolowania i karania kierowców. Obecnie nie tylko Policjanci, ale Inspektorzy transportu drogowego, Strażnicy miejscy, graniczni i celnicy mogą wykazywać się gorliwością w nakładaniu mandatów. Sprawdź kto i za co może wlepić ci mandat.
Od pewnego czasu straż miejska zyskuje coraz więcej uprawnień policji. Kierowców najbardziej irytuje fakt, że najlepiej czują się jako drogówka i najchętniej wykorzystują właśnie te przywileje. Nie ma jednak co się dziwić, gdyż pieniądze które zyskają z takiej działalności, trafiają głównie do kasy miejskiej/gminnej.
Większe uprawnienia Straży Miejskiej
04.01.2012
MSW przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia o kontroli ruchu drogowego, dający strażnikom miejskim nowe uprawnienia.
Nowy sposób na uchylenie się od mandatu
22.11.2011
Do tej pory były różne metody na uniknięcie kary. Podważano zdjęcia na których nie było wyraźnie widać twarzy kierowcy lub takie, które były zrobione przez urządzenia nieprawidłowo oznakowane. Powodem do podważenia decyzji było również nieaktualne świadectwo legalizacji. Okazuje się jednak, że do listy może dojść następny punkt – legalizacja większości fotoradarów następuje niezgodnie z procedurą.
Pojazdy straży miejskiej w nowych barwach
31.10.2011
Auta i motocykle straży miejskiej i gminnej zostaną ujednolicone pod względem kolorystyki. Nowy wzór ma ułatwić ich identyfikację. Srebrne pojazdy z napisem „straż gminna” lub „straż miejska” z odblaskowym pasem w postaci granatowo-żółtej szachownicy pojawią się po 1 lipca 2012 roku.
Zmiany w przepisach: graty znikną z ulic
29.07.2011
Szybkie odholowanie auta będzie możliwe dzięki zmianie w przepisach. Rozporządzenia MSWiA właśnie weszły w życie. Auta wyglądające na porzucone, nieużywane czy zagrażające bezpieczeństwu - zostaną usunięte na koszt właściciela przez policję ub straż gminną.
Zaparkowane w Śródmieściu auta w trakcie wizyty Baracka Obamy w Warszawie zostały odholowane bezprawnie. Ich właściciele mogą domagać się odszkodowań.
Mandat za przekroczenie prędkości dostajemy zwykle w najmniej spodziewanym momencie. Są jednak sposoby, aby kary uniknąć.
Zamiast dbać o bezpieczeństwo i porządek publiczny na osiedlach, strażnicy miejscy zajmują się wlepianiem mandatów kierowcom - tak wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK.
Pierwsze szczegóły nowego rozporządzenia o fotoradarach. Maszty będą pomalowane na żółto, nie będą też mogły być ustawiane zbyt często.
Bałagan w przepisach pomaga piratom drogowym
11.04.2011
Brak odpowiednich rozporządzeń wiąże ręce straży miejskiej i Inspekcji Transportu Drogowego, jak donosi Dziennik Gazeta Prawna. Instytucje te nie mogą karać łamiących przepisy, bo nowa ustawa wciąż pozostaje martwa.
Dokonując kontroli, policjant jest uprawniony do zatrzymania naszego dowodu rejestracyjnego. W jakich przypadkach jest to możliwe? Jakie dokumenty należy złożyć, aby odzyskać zatrzymany dowód?
Przez lukę w nowym kodeksie wykroczeń, od nowego roku straż miejska nie może korzystać z przenośnych fotoradarów, ponieważ nie napisano rozporządzenia, które określałoby jak mają być oznakowane miejsca kontroli.
Świeżo upieczony radny Warszawy Śródmieście chce zrewolucjonizować walkę z nieprzepisowym parkowaniem. Proponuje, aby Straż miejska dzwoniła do właściciela auta i ostrzegać przed odholowaniem, pisze "Gazeta Wyborcza".
W przeprowadzonej niedawno nowelizacji rozszerzono w znacznym stopniu uprawnienia Straży Miejskiej. Są one już bliższe kompetencjom funkcjonariuszy policji, ale nadal dość ograniczone.
Pojazdy straży miejskiej są uprzywilejowane
22.02.2011
W świetle nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, samochody straży miejskiej (obok m.in. policji, straży pożarnej, pogotowia) stały się uprzywilejowane w ruchu. Zmiana ta weszła w życie pod koniec roku 2009.
Samochód pozostawiony w miejscu niedozwolony, zagrażającym, bądź uniemożliwiającym ruch innych samochodów, lub pieszych może zostać odholowany na koszt właściciela.