Czy warto inwestować w fotowoltaikę?
15 lut 2021
Fotowoltaika w Polsce. Boom na fotowoltaikę napędziły m.in. nowelizacja ustawy o OZE zmieniająca definicję prosumenta, spadek cen paneli fotowoltaicznych oraz rządowe programy Energia Plus czy Mój Prąd, który jest największym w Europie programem dofinansowania do prosumenckich instalacji fotowoltaicznych o mocy 2–10 kW. Czy warto inwestować w przydomową fotowoltaikę? Jakie korzyści przynosi instalacja fotowoltaiczna?
Panele słoneczne - czym są i jak działają?
18 sty 2021
Panele słoneczne - czym są? Jak działa fotowoltaika i panele słoneczne? Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych? Jak funkcjonuje technologia paneli słonecznych? Panele słoneczne czy kolektory słoneczne – co wybrać? Jakie są zalety paneli słonecznych?
Dyrektywa ErP (Energy related Products) – zmiany dla użytkowników
23 kwi 2015
Od 26 września 2015 roku każdy producent oraz dystrybutor urządzeń do ogrzewania pomieszczeń, a także urządzeń do podgrzewania wody - będzie miał obowiązek umieszczania na sprzętach etykiety energetycznej, podobnej do tej, które znamy ze sprzętów AGD. W ten sposób osoby planujące zakup przykładowo kotła kondensacyjnego, pompy ciepła lub kolektorów słonecznych będą mogły w prosty sposób dokonać oceny ich efektywności energetycznej. Wymóg ten związany jest z wejściem w życie europejskiej dyrektywy ErP (Energy related Products).
Instalacja fotowoltaiczna i prawo w Polsce
19 sty 2015
Co mówią polskie przepisy na temat ogniw i instalacji fotowoltanicznych? W polskim prawie brak jest jednoznacznej definicji „instalacji fotowoltaicznej”, a roboty budowlane związane z montażem wolnostojących kolektorów słonecznych nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Z tego wynika, że montaż kolektorów nie podlega zgłoszeniu organom.
Kolektory słoneczne – Polacy coraz częściej w nie inwestują
07 lip 2014
Kolektory słoneczne to popularne rozwiązanie do przetwarzania energii słonecznej wykorzystywane w budynkach jednorodzinnych. Dzięki systemom fotowoltaicznym można w ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzać budynek, a także podgrzać wodę użytkową. Dobrze zaprojektowana instalacja solarna, może wytworzyć 300–600 kWh energii z 1 m2 powierzchni roboczej kolektora.
Kolektory słoneczne – rodzaje, zasada działania, montaż
24 wrz 2013
Kolektory słoneczne stają się coraz popularniejszym źródłem energii. Z uwagi na klimat panujący w Polsce mogą stanowić tylko uzupełnienie energii cieplnej, ale mimo to decydujemy się na ich instalację. Jakie są rodzaje kolektorów słonecznych? W jaki sposób działają kolektory i gdzie najlepiej je zainstalować?
Dopłaty do systemu solarnego – różne w zależności od rodzaju kolektora
12 wrz 2013
Wg nowych przepisów dopłaty do systemów solarnych będą różne w zależności od powierzchni kolektora. Dopłata do kolektora płaskiego będzie wyższa o 1400 zł, niż w przypadku kolektora próżniowego.
Kolektory słoneczne – co wiesz na ich temat?
10 maja 2013
Wiele osób myśli o montażu kolektorów słonecznych, ale jednocześnie przyznaje, że niewiele wie na ich temat. Czy kolektory słoneczne działają zimą? Ile kosztują? Czy opłaca się je montować. Zobacz poradnik.
Kolektory słoneczne – dobór i rozmieszczenie na dachu
27 mar 2013
W ciągu dnia energia słoneczna rozkłada się nierównomiernie na powierzchni dachu, dlatego ważne jest aby kolektory słoneczne dobrać do konkretnego dachu, jego kąta nachylenia oraz odpowiedniego miejsca.
Kolektory słoneczne – dotacje na zakup i montaż
30 sty 2012
Kolektory słoneczne to urządzenia służące do bezpośredniej przemiany energii promieniowania słonecznego w ciepło użyteczne (np. służą do podgrzania wody). Ci, którzy chcą je zainstalować, mogą ubiegać się o dotacje na ich zakup i montaż.
Pompa ciepła czy kolektory słoneczne?
19 lip 2011
Pompy ciepła i kolektory słoneczne cieszą się największym zainteresowaniem spośród instalacji grzewczych, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Czy instalując pompy ciepła i kolektory słoneczne, uda nam się wprowadzić do domu oszczędności? Odpowiedzi udziela Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo Sp. z o.o.
Czy warto zdecydować się na zestaw solarny?
12 lip 2011
Wielu producentów instalacji grzewczych ma w swojej ofercie kolektory słoneczne, które wykorzystują energię promieni słonecznych i przetwarzają ją w ciepło. Ta nowoczesna technologia wykorzystuje ciepło promieni słonecznych do ogrzewania wody użytkowej. Choć koszt takiej instalacji nie jest najmniejszy, zwraca się on po kilku latach. Kolektory słoneczne to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym.
Kiedy warto zdecydować się na dachówki solarne?
01 lip 2011
Dachówki solarne to dobre rozwiązanie dla tych, którzy dbają o ekologię. Tego typu dachówki dopiero debiutują na polski rynku, ale doskonale sprawdzają się w domach, w których zdecydowano się na montaż kolektorów słonecznych.
Ekoenergia, czyli jak pozyskać energię słoneczną?
20 maja 2011
Kolektory słoneczne to obecnie jedne z najczęstszych inwestycji w domach, w których liczy się oszczędzanie i ekologia. Dzięki solarom pozyskujemy energię słoneczną, którą możemy wykorzystać do ogrzania domu, czy wody. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie wykorzystuje się dużo energii przez cały rok.
Czym jest ekologiczne ogrzewanie?
28 gru 2010
Ekologiczne ogrzewanie związane jest z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, które jednocześnie ograniczają emisję spalin do atmosfery. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem dostępnym aktualnie na naszym runku są instalacje solarne (kolektory słoneczne) i pompy ciepła.
Co należy wiedzieć przed zakupem kolektora słonecznego?
22 gru 2010
Decydując się na zakup kolektora słonecznego powinniśmy wiedzieć , że prawidłowo dobrany zestaw solarny zapewnia odpowiednią ilość ciepłej wody w ciągu prawie całego roku oraz, że najlepiej instalować go w połączeniu z innym, dodatkowym źródłem energii. Dlatego też, warto się zastanowić nad rodzajem instalacji przed rozpoczęciem budowy swojego domu.
Jakie wymiary powinien mieć kolektor?
02 gru 2010
Działanie instalacji z kolektorami słonecznymi jest różne, zależnie od lokalizacji, rodzaju kolektorów i zużycia ciepła. Nakłady na przygotowanie starannego projektu okażą się na dłuższą metę opłacalne: pozwolą zbudować optymalną instalację. A ponadto wydatki na energię znacznie się zmniejszą.
Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji solarnej?
02 gru 2010
Jeżeli przewidziany jest późniejszy montaż kolektorów solarnych, zalecamy doprowadzenie przewodów do dachu oraz ewentualne zamontowanie zasobnika solarnego dla kolektora słonecznego oraz regulatora solarnego. Zmniejszy to nakład pracy i koszty podczas późniejszej instalacji.
Jak działa instalacja solarna? Objaśnienie budowy i sposobu działania
02 gru 2010
Wyróżnia się instalacje z kolektorami słonecznymi do przygotowania ciepłej wody i instalacje mieszane, które przygotowują ciepłą wodę oraz wspomagają centralne ogrzewanie. Zasadniczo kolektor słoneczny działa wydajnie nawet przy rozproszonym promieniowaniu słonecznym (zachmurzenie).
Dopłata 45% na zakup i montaż kolektorów słonecznych - czy aby na pewno same plusy?
02 gru 2010
Program dopłat na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych ruszył pełną parą. Do banków składane są liczne wnioski o udzielenie kredytu z 45% dopłatą z NFOŚiGW. Niestety, mimo iż program cieszy się dużym zainteresowaniem, problemów formalnych z uzyskaniem kredytu jest bardzo wiele.
Jak starać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?
06 paź 2010
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zakup i montaż kolektorów słonecznych. Aby otrzymać dotację trzeba spełnić szereg warunków, a jest o co się ubiegać – Fundusz przeznaczy na ten cel 300 mln złotych.
Dom energooszczędny – komfortowe warunki życia
01 wrz 2010
Dom energooszczędny jest zaprojektowany z odpowiednich materiałów, dzięki którym możemy osiągnąć pełny komfort przy nieznacznym użyciu energii odnawialnej tj. kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Zmiana domu tradycyjnego na dom energooszczędny jest zawsze możliwa, jednakże zmiany te są znacznie łatwiejsze na etapie rozpoczęcia budowy.