Chcesz wiedzieć ile punktów karnych wlepiła ci policja i kiedy się one niwelują. W takim razie lepiej prowadź własny dzienniczek. Policja przez przestarzałe procedury nie wie ile kierowcy mają punktów karnych na koncie. Opóźnienia w uzupełnianiu bazy danych sięgają około 5 dni.
Jak spędzić weekend na Kielecczyźnie? cz. II
15.02.2011
Podróż samochodem po Kielecczyznie nie może obyć się bez zawitania do Bodzentyna – z przepiękną kolegiatą i ruinami zamku. W rejonie czeka na nas także jeden z najstarszych kościołów romańskich w Polsce oraz opactwo Benedyktynów. Nocleg przewidzieliśmy w jednym z gospodarstw agroturystycznych, zlokalizowanych u stóp Łysicy.
Podczas tej trasy odwiedzimy Górę Zborów, Kroczyce, Morsko oraz skałę Okiennik Duży, znajdującą się niedaleko wsi Piaseczno. Będziemy podziwiać piękne krajobrazy i zabytki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rezerwat Góra Zborów będzie przez nas eksplorowany od ścieżki znajdującej się przy hotelu Ostaniec w Podlesicach.
Usługa najmu średnioterminowego w Polsce dopiero raczkuje. Jest ona atrakcyjnym pośrednikiem pomiędzy najmem krótko- i długoterminowym, łączącym cechy obydwu rodzajów najmu.
Bezpieczne pozostawienie samochodu zimą na dłuższy, nawet kilkudziesięciominutowy postój jest nie lada sztuką, której nie można nauczyć się na kursach dla przyszłych kierowców.
Jak jeździć po mieście zimą?
03.02.2012
Zima to bardzo trudny okres dla kierowców i ich pojazdów. Aby ją przetrwać, trzeba radykalnie zmienić swoje nawyki i dostosować się do całkowicie odmiennych warunków.
Jak poruszać się samochodem nocą?
03.02.2012
Większość ludzi funkcjonuje lepiej podczas dnia i dlatego też, jazda w warunkach nocnych przebiega u nich mniej sprawnie. W warunkach nocnych wzrok człowieka nie działa tak efektywnie jak w dzień. Niektórzy ludzie w czasie jazdy nocą mogą mieć problemy z rozróżnianiem kolorów i oceną odległości.
Województwo Dolnośląskie: Bielawa
14.12.2010
Jednym z bardziej rozpoznawalnych regionów województwa dolnośląskiego jest Bielawa. Stali bywalcy stoków na pewno kojarzą ten region z dobrych warunków narciarskich.
Tata Indica
17.01.2011
Pierwszym wyprodukowanym w całości przez koncert Tata był model Indica. Choć trafił on do sprzedaży w 1997 roku, w Polsce można go kupić dopiero od 2008 roku.
Karta parkingowa dla niepełnosprawnych
03.07.2014
Karta parkingowa jest jedynym dokumentem, który uprawnia osoby niepełnosprawne do parkowania na miejscach specjalnie wydzielonych i przeznaczonych dla nich, czyli tzw. kopertach. Powinna być umieszczona za przednią szybą samochodu w sposób umożliwiający jej odczytanie.
Pomyłka przy tankowaniu. Co zrobić?
15.03.2012
Pistolety od dystrybutorów oleju napędowego i benzyny nieco się różnią: głównie plastikowej osłony i średnicą rury wlewowej. Czasem jednak może dojść do pomyłki przy tankowaniu, co wtedy zrobić?
W Szymbarku w gminie Stężyca dostępnych jest wiele atrakcji muzealnych związanych z kulturą i historią Kaszubów. Nowo otwarta ekspozycja to łakomy kąsek dla wielbicieli historii zarówno Kaszub jak i Kanady.
Kaszuby oferują całą gamę rozrywek turystycznych, które mogą być uskuteczniane zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Zapraszamy na wycieczkę po najpiękniejszych zakątkach województwa pomorskiego.
Pomorze zimą: Dwór Salino
01.12.2010
Pomorze to region atrakcyjny nie tylko latem. Potwierdzeniem tej tezy może być znajdujące się na Kaszubach Centrum Edukacji i Promocji Regionu, które jest bardzo różnorodne pod względem historycznym, przyrodniczym oraz kulturowym. Zapraszamy na wycieczkę po historii dworu Salino.
Muzea Motoryzacji: Gdynia
01.12.2010
W Polsce jest wiele muzeów poświęconych motoryzacji. Jednym z nich jest ekspozycja znajdująca się w Gdyni. W tym miejscu fani motoryzacji będą mogli podziwiać zabytkowe modele mercedesów czy też motocykli.
Pomorze zimą: Stół Noblisty
01.12.2010
Na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w gminie Stężyca mieści się najdłuższa deska na świecie. Dorównać temu rekordowi może jedynie największy stół świata, przy którym może jednocześnie zasiadać 230 osób.
Dużo zmian wniesie po nowym roku znowelizowana ustawa prawa o ruchu drogowym. Co ważne dotyczyć będzie wszystkich pojazdów poruszających się po drogach.
Od 1 stycznia pojedziemy szybciej
25.03.2011
Maksymalna dozwolona prędkość na drodze ekspresowej będzie po nowym roku wynosiła 120km/h, a na autostradzie można będzie jeździć z prędkością do 140km/h. Na te zmiany zgodzili się posłowie.
Prawo jazdy dla niepełnosprawnych
03.12.2010
Choć szkół nauki jazdy jest w Polsce wiele, tylko nieliczne z nich oferują osobom niepełnosprawnym możliwość przeszkolenia wymaganego do zdobycia prawa jazdy. A prawo jazdy, to dla wielu osób z dysfunkcją narządów ruchu, często jest niezbędne do życia.
Jesienią podczas jazdy w złych warunkach pogodowych zaburzona zostaje nasza percepcja. Niekorzystnie na koncentrację wpływają również lekarstwa, których dużo zażywamy w związku z częstymi przeziębieniami.
Jak współdziałać z motocyklistami na drodze?
18.10.2011
Ostatnio coraz częściej słyszy się, że motocykliści to utrapienie kierowców, a kierowcy motocyklistów. Brak porozumienia często jest przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Jak wjeżdżać na krawężniki?
07.03.2011
Oczywiście lepiej unikać wjeżdżania na krawężniki, ale jesteśmy do tego zmuszeni to powinniśmy zrobić tak, aby wytrzymało to zarówno nasze zawieszenie jak i opony i felgi.
Odebranie prawa jazdy po zdanym egzaminie
26.09.2011
Odebranie prawa jazdy zazwyczaj oznacza wielką radość. Podpowiadamy, co należy przygotować i na jakie koszty się nastawić, aby odebrać swój nowy dokument.
Opona napompowana do wartości 2 barów w warunkach garażowych w temperaturze ujemnej straci na wartości ciśnienia nawet 0,5 bara.
Opona napompowana do wartości 2 barów w warunkach garażowych w temperaturze ujemnej straci na wartości ciśnienia nawet 0,5 bara.Opony samochodowe w ujemnych temperaturach potrafią stracić nawet 0,5 bara w stosunku do standardowej wartości 2 barów jaką mają w momencie kiedy auto znajduje się w warunkach garażowych.
Co warto zwiedzić we Włoszech?
24.02.2011
Włochy to kraj o bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Ponadto należą one do państw o ogromnej ilości zabytków, które obejrzymy na terenie Rzymu czy też Watykanu.
Były oficer radiolokacji złożył skargę do rzecznika praw obywatelskich. Uważa, że fotoradary wystawiane przy drogach błędnie mierzą prędkość samochodów.
Baza noclegowa w Europie – porady
24.02.2011
Podróżując samochodem, pociągiem, autostopem mamy możliwość korzystania z taniego noclegu na terenie całej Europy. Przedstawiamy kilka propozycji przewodników oraz pomocnych stron internetowych, które ułatwią nam podróżowanie po Unii Europejskiej.
Jakie przepisy drogowe obowiązują na Łotwie?
01.12.2011
Łotwa jako jeden z krajów nadbałtyckich jest atrakcyjnym miejscem do podróżowania samochodem. Turystów przyciąga tu fenomenalny klimat ryskiej starówki, doskonała aura sosnowych lasów Jurmały, ruiny średniowiecznej rezydencji mistrza Zakonu Inflanckiego, usytuowanego w miejscowości Cesis.
Samochód z automatyczną skrzynią biegów to z pewnością wygoda w miejskich korkach. Prowadząc taki pojazd należy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę.
Jak kontrolować kierownicę?
18.10.2011
Może się wydawać, że kontrola kierownicy to rzecz zupełnie intuicyjna. Niekiedy jednak nie zwracamy uwagi na to, jak ważny jest prawidłowy chwyt. Przybliżamy konsekwencje lekceważenia go.
Zapłacimy za jazdę po obwodnicach?
07.01.2011
Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić opłaty za przejazd obwodnicami. Wpływy z tych opłat mają wynieść 1,2 miliarda złotych, donosi Gazetaprawna.pl
Jazda w słoneczny dzień jest przyjemna wówczas, kiedy słońce znajduje się wysoko nad horyzontem. W przeciwnym wypadku jego blask może oślepić kierowcę, a to może mieć bardzo przykre następstwa.
Jak jechać po zmierzchu w ruchu miejskim?
21.11.2011
Jazda po ulicach miast nie jest łatwą rzeczą nawet w dzień, przy pięknej pogodzie. Jeszcze trudniej jeździ się po zmierzchu, kiedy światła reflektorów innych pojazdów atakują wzrok kierowcy, a piesi nie zawsze są widoczni.
Jak pozbyć się szosowego terrorysty z ogona?
17.10.2011
Jazda samochodem może być zarówno ekscytująca, jak i przyjemna. Poczucie wolności i zadowolenia jednak może nam odebrać kierowca, który będzie jechał niebezpiecznie blisko naszego tylnego zderzaka.
Sprawdź czy jesteś szosowym terrorystą
18.10.2011
Gdy jeździmy samochodem, musimy być świadomi faktu, że na drodze są też inni użytkownicy. Sprawdź czy jesteś postrzegany jako szosowy terrorysta czy wręcz przeciwnie.
Jak wyprzedzać na krętych drogach?
16.02.2011
Wyprzedzanie na krętych, a więc najczęściej górskich drogach, jest manewrem nieprawdopodobnie trudnym i niebezpiecznym.
Jak jeździć ekonomicznie?
28.02.2012
Koncerny naftowe, akcyza i inne podatki wciąż podnoszą cenę paliwa. Do czasu, kiedy alternatywne technologie napędzania pojazdów nie zostaną wprowadzone do użytku na szeroką skalę, musimy na co dzień liczyć się ze sporym wydatkiem na paliwo, jeśli chcemy jeździć samochodem. Jak zatem jeździć ekonomicznie?
Drogi wewnętrzne (osiedlowe, prywatne itd.) są miejscem, gdzie bardzo często dochodzi do wielu wypadków.
W opowieściach kierowców w przydrożnych barach pojawia się czasem motyw „załapania pobocza” i ściągnięcia samochodu z jezdni do rowu lub w pole.
Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy?
18.10.2011
Nie wszyscy kierowcy dbają o własną wygodę za kierownicą. A nie jest to wcale trudne. Po prostu trzeba dopasować do siebie miejsce, w którym każdego dnia spędza się ponad godzinę. Pozycja za kierownicą jest jednym z istotnych elementów bezpiecznej jazdy.
Jak zawracać na wąskich ulicach?
21.11.2011
Zawracanie na wąskich ulicach może być kłopotliwe. Manewr ten należy wykonać tak, aby w żaden sposób nie zagroził on innym użytkownikom drogi.
Sam skręt w lewo w ruchu miejskim to nie łatwy manewr. Gdy na skrzyżowaniu pojawią się także tramwaje, a sygnalizacja nie zarządza ruchem skręcających w lewo lub w prawo, skręt w lewo może być trudny.
„Prędkość bezpieczna” to określenie bardzo nieprecyzyjne. Bez względu na to, z jaką prędkością pojazd się porusza, ruch ten może stwarzać zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.
Jak jechać w kolumnie pojazdów?
21.10.2011
Zwykle pod pojęciem kolumny pojazdów rozumie się zorganizowaną grupę aut, należących często do jednego właściciela, które poruszają się drogą z jednakową prędkością i dążącą do wspólnego celu.
Jak precyzyjnie cofać?
16.02.2011
Bardzo często cofanie wymaga dużej precyzji, np. gdy trzeba wjechać do warsztatu nad kanał rewizyjny, pomiędzy jakieś przedmioty, leżące na drodze itp.
Jak jeździć z przyczepą w mieście?
28.02.2012
Jazda z przyczepą nie należy do łatwych zadań. Jednak prawdziwe problemy zaczynają się pojawiać, gdy trzeba z takim dodatkowym obciążeniem przejechać przez miasto.
Spośród trudnych warunków, jakie mogą nękać kierowcę na drodze do najmniej dokuczliwych należą opady deszczu.
Po poznaniu teoretycznej strony cofania z przyczepą należy przystąpić do ćwiczeń praktycznych. Tylko trening czyni mistrza, sama teoria na temat cofania z przyczepą to o wiele za mało.
Jak rozpoznać kulturalnego kierowcę?
17.10.2011
Brak kultury u prowadzących pojazdy jest jedną z powszechniejszych przyczyn wypadków i kolizji na drogach. Kultura i wyrozumiałość dla innych użytkowników dróg może znacząco zmniejszyć ich liczbę.