Zabytkowe dachy są elementem zabytkowych budynków zasługujących na szczególną ochronę. Niestety często z powodu stosowania przy ich konstrukcji przestarzałych materiałów są znacznie bardziej narażone, m.in. na pożary, czy warunki atmosferyczne. W jaki sposób optymalnie je ochronić?
Dach jest jednym z kluczowych elementów dla energooszczędności budynku, więc jego odpowiednie zaprojektowanie wraz z użyciem najwyższej jakości materiałów przyczynia się do podniesienia standardu obiektu i pomaga w zdobyciu pożądanego świadectwa.
Instalacje fotowoltaiczne. Dachy z instalacją fotowoltaiczną mogą stwarzać zagrożenie pożarowe. Zastosowanie istniejących przepisów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego niweluje to ryzyko. Jak powinno być zabezpieczone poddasze i dach przy instalowaniu paneli fotowoltaicznych?
Blachodachówka - czy warto pokryć nią dach?
09.11.2020
Wiele osób zastanawia się, czy blachodachówka będzie odpowiednim pokryciem dachowym ich domu. Jednak odnośnie właściwości blachodachówek pojawiają się pewne pytania. Czy blacha na przetłoczeniach jest cieńsza, co prowadzi do szybszej korozji? Czy skomplikowane konstrukcje dachów powinny być pokrywane blachodachówką? Czy blachodachówki są mniej szczelne niż dachówki ceramiczne? Czy blachodachówki wystarczająco dobrze wygłuszają dźwięki z zewnątrz? Na te pytania odpowiadają eksperci.
Przegląd dachu po zimie. Poradnik
04.03.2015
Przegląd dachu po zimie to czynność, którą warto wykonać. Może się bowiem okazać, że będziemy musieli przeprowadzić nieplanowany remont. Jak wykonać przegląd dachu z papy lub wykończonego dachówką? Które elementy dachu wymagają szczególnej uwagi? Czy przegląd dachu można wykonać samemu, czy może lepiej wynająć do tego celu specjalistę - radzi ekspert StukPuk.pl.
Dachy i elewacje - najnowsze trendy
19.09.2014
Dachówki na elewacji to najnowsze trendy budowlane dla miłośników nowoczesnej, minimalistycznej estetyki. Dla wielbicieli tradycyjnej, klasycznej architektury - świetnie sprawdzą się cegły o surowej fakturze.
Dlaczego warto zbudować komin z klinkieru?
19.09.2014
Komin powinien być wykonany z materiału najwyższej jakości. Komin, który wystaje ponad dach narażony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego właśnie, mrozoodporny i nienasiąkliwy klinkier świetnie sprawdza się, zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i wykończeniowy komina.
Zielony dach to estetyczne i ekologiczna alternatywa dla budownictwa tradycyjnego. Zielone dachy z roku na rok stają się w Polsce coraz bardziej popularne, a co za tym idzie wpływają pozytywnie na nasze wydatki związane z klimatyzacją i ogrzewaniem.
8 pytań które powinieneś zadać dekarzowi
08.09.2014
Planujesz budowę lub remont dachu? Szukasz dobrego dekarza? Ale jak sprawdzić, czy fachowiec jest godny zaufania? Sprawdź dekarza pod kilkoma względami np. jego doświadczenie, zdobyte wykształcenie i rekomendacje. Zobacz poradnik, jak sprawdzić czy dekarz jest godny zaufania.
Zielony dach to jedno z nowocześniejszych rozwiązań budowlanych. Niestety jego budowa nie jest prosta. Aby wykonać zielony dach musi on spełnić kilka warunków, musimy np. sprawdzić maksymalne obciążenie dachu, może bowiem okazać się, że wykonanie zielonego dachy na już powstałym okaże się niemożliwe.
Bywa, że dach nazywany jest piątą elewacją, a to dlatego, że jest dobrze widocznym elementem domu. Kupując dachówki powinniśmy zwracać uwagę na kolor produktu, który powinien nie tylko pasować do kolorystyki elewacji, ale i dobrze komponować się z dachami otaczających go budynków.
Dzięki co raz bardziej oryginalnym pomysłom architektonicznym, budynki przybierają różne wymyślne kształty. Daje to wysokiej jakości efekt wizualny, ale za to utrudnia zastosowanie tradycyjnych rozwiązań budowlanych. Tak jest również w przypadku dachów. Ich nietypowe kształty wymagają niestandardowych, czasami trudnych i drogich rozwiązań. Dachy o nietypowym kształcie możemy podzielić na zakrzywione w przekroju i zakrzywione w planie.
Specjalne akcesoria dekarskie stosowane przy wykończeniu dachu mogą być wykonane przez producenta pokrycia dachowego lub dekarza na budowie. Ich stosowanie pozwala na szybsze, łatwiejsze i lepsze w użytkowaniu wykończenie dachu. Mogą one stanowić elementy przykrycia jak: gąsiory, wiatrownice, wykończenia kalenicy i koszy. Mogą być to także niezależne elementy wentylacyjne a także stopery śnieżne czy akcesoria kominiarskie.
Krycie domów blachą płaską było powszechnie stosowane kilkadziesiąt lat temu. Blachy dachowe obecnie produkowane, wizualnie nie różnią się od tych stosowanych w przeszłości. Posiadają natomiast lepsze parametry i są odporne na korozję. Ich trwałość jest większa, ale to zależy również od ich prawidłowego montażu.
Kiedy wyremontować dach?
19.01.2011
Czas pozostawia swój ślad na budynkach i jego elementach. Jednym z takich elementów, który najbardziej ulega jego działaniu jest dach. Kilku bądź kilkunastoletni dach będzie wymagał konserwacji, a czasem nawet gruntownego remontu. Kiedy się za niego zabrać i na co zwrócić uwagę?
Jak ocieplić strych?
19.01.2011
Ocieplenie stropu lub dachu to gwarancja zmniejszenia zużycia energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczenia. Należy pamiętać, że ciepłe powietrze unosi się do góry a tym samym ucieka na zewnątrz przez nieocieplony strych.
Jakie są rodzaje okien dachowych?
25.01.2011
Okna dachowe stanowią integralną część budynku, szczególnie z zabudową poddasza. Dzięki swojej formie zapewniają nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza poprzez grę światła. Okna dachowe wyróżniają się kilkoma zaletami.
W prosty sposób możesz policzyć nacisk porywów wiatru prostopadle do połaci dachu dwuspadowego dla budynku posadowionego w terenie otwartym o nachyleniu połaci alfa większa od 20 stopni.
Dachy płatwiowo-kleszczowe oraz wieszarowe
19.01.2011
Pomimo swojej prostoty dachy krokwiowe nie są tak popularne i uniwersalne jak dachy płatwiowo-kleszczowe. Ich wadą jest duży stopień skomplikowania, różnorodność połączeń oraz większa ilość elementów.
Dachy krokwiowe i krokwiowo-jętkowe
27.01.2011
Dachy drewniane, aby mogły spełniać swoją rolę muszą być przede wszystkim geometrycznie niezmienne. Taki stan rzeczy można uzyskać poprzez takie konstruowanie, aby uzyskać dużo elementów trójkątnych.
Jakie są zalety i wady dachówek cementowych?
19.01.2011
Jeśli szukasz trwałego i niedrogiego pomysłu na pokrycie swojego dachu, to śmiało możesz wziąć pod uwagę dachówki cementowe. Powinny wytrzymać około 70 lat i są dużo tańsze, niż na przykład ceramiczne.
Wiele jest materiałów, którymi można pokryć dach. Jednym z nich są dachówki bitumiczne. Tak jak każdy materiał mają swoje wady i zalety. Sprawdź, czy jest to materiał dla Ciebie.
Dachówki ceramiczne są najczęściej w kolorze czerwonym, produkowane są z gliny wypalanej w piecu. Są bardzo popularne, a ich montaż jest prosty dzięki wyprofilowanym zamkom. Zamki poprawiają szczelność dachówki i ułatwiają łączenie.
Kim jest dekarz?
18.08.2011
Dach jest zwieńczeniem budowli, także Twojego domu. Zanim zacznie chronić Twój dom i Ciebie przed warunkami atmosferycznymi będzie wyzwaniem dla dekarza.
Dzisiejsze materiały bitumiczne, gdzie głównym materiałem jest asfalt są zdecydowanie trwalsze niż dawnej. Przy tych gabarytach wytrzymałość i elastyczność zagwarantowane jest dzięki mało odkształcalnej osnowie z włókna szklanego.
Pokrycia dachowe z blachy
19.01.2011
Pokrycia blaszane to pokrycia stosowane od lat. Wcześniej wykonywane jako cynkowe i ołowiane. Dziś wybór jest znacznie większy.
Pokrycia dachowe naturalne
19.01.2011
Pokrycia dachowe naturalne w przeszłości były stosowane w każdym zakątku świata. Różniły się dostępnością materiałów i ich rodzajem. Wszystkie miały za zadanie ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Renesans strzechy trzcinowej
27.01.2011
Wśród pokryć z materiałów naturalnych trzcina dachowa charakteryzuje się najwyższa szczelnością naturalną na działanie czynników atmosferycznych.
Rynny w konstrukcji dachu
19.01.2011
Dobrze wykonany dach powinien się odznaczać dobrym odprowadzaniem wody opadowej. Za taki stan rzeczy odpowiada właściwie zaprojektowany system rynnowy.
Pokrycie dachów stromych w zarysie
19.01.2011
Konstrukcja dachów charakteryzuje się dosyć dużą elastycznością modelowania. Nawet w trakcie wznoszenia może być łatwo zmieniona.
Konstrukcja dachów stromych
27.01.2011
Konstrukcja dachów stromych charakteryzuje się dużą swobodą kształtów i rozwiązań konstrukcyjnych. Jednak nadmierną kreatywność ograniczają warunki zabudowy.
Kilka słów o dachach
21.01.2011
Dachy należą do elementów dominujących w bryle domu. Wielokrotnie stanowią rozbudowane i nowatorskie konstrukcje. Dach często jest elementem wyróżniającym dom spośród okolicznych budynków.
Układanie papy
21.01.2011
Papa ma na dachu dwa zastosowania. Czasem używana jest jako samodzielne pokrycie, a czasem tylko w celu uszczelnienia pod inne pokrycia.
Jak ułożyć dachówki?
19.01.2011
Jeśli chcemy pokrywać dach o nietypowym kącie nachylenia lub oryginalnym kształcie, to dobrym materiałem na pokrycie będą dachówki. Można je układać nawet zimą.
Pokrycie z dachówek bitumicznych
19.01.2011
Dachówki bitumiczne cieszą się coraz większą popularnością, zwykle są nazywane gontami bitumicznymi.