Konkurs architektoniczny „Małe budownictwo – duże korzyści” na najlepsze budynki rekreacyjne
22 lis 2022
W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego trwa konkurs architektoniczny „Małe budownictwo – duże korzyści”. Obejmuje on koncepcję budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 m. kw. i jest dedykowany studentom oraz absolwentom studiów wyższych I lub II stopnia kierunków architektonicznych i inżynierskich.
Projekt budynku o obniżonej energochłonności – ruszył konkurs dla architektów
22 lis 2022
Ruszył konkurs dla architektów na projekt budynku wielorodzinnego o obniżonej energochłonności - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wybrane projekty gminy będą mogły wykorzystać na swoim terenie.
Relacja inwestor – architekt w budownictwie mieszkaniowym wczoraj i dziś [WYWIAD]
28 wrz 2020
Budownictwo mieszkaniowe w ciągu ostatnich trzydziestu lat przeszło ogromną transformację. Wyniknęła ona przede wszystkim z wielu zmian społecznych, technologicznych i kulturowych. O tym, jak zmieniło się projektowanie dużych założeń wielorodzinnych, opowiada architekt Bogdan Kulczyński z renomowanej warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt, działającej na rynku od początku lat 90.
Warunki Techniczne 2021 (WT 2021). Branża budowlana apeluje o wstrzymanie kosztownych zmian
19 sie 2020
Warunki Techniczne 2021 (WT 2021). Dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej dołączyło do apelu o przyznanie architektom, inżynierom i inwestorom dowolności w sposobie, w jaki od 2021 będą osiągać nowe, niższe limity łącznego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej przez budynki bez dalszego zaostrzania szczegółowych parametrów izolacyjności cieplnej poszczególnych materiałów budowlanych. Nowe parametry, które mają obowiązywać od stycznia 2021, będą jednymi z najbardziej rygorystycznych w całej Europie.
Czy można zastąpić architekta – inżynierem lub technikiem budownictwa?
07 sie 2014
Wg przepisów prawa, nie można deregulować jednego zawodu drugim. Umożliwienie takiego „zastępstwa” wprowadziłoby chaos w uprawnieniach, a także w wykonywanej pracy. W praktyce: architekt, inżynier budownictwa i technik budownictwa, posiadają zupełnie odmienne wykształcenie i umiejętności.
Jak dobrze zagospodarować poddasze?
21 wrz 2010
Poddasze mieszkalne to ta część domu, która często kojarzy się z atmosferą intymności, spokoju, relaksu, ciszy. Jest to dobre miejsce na sypialnię czy pokój do pracy – z dala od codziennego zgiełku życia domowego.
Po czym rozpoznać dobrego ogrodnika?
15 wrz 2010
Wraz z mężem przeprowadziłam się do Jabłonny, niedaleko Warszawy. Mamy tutaj dom i dużo miejsca na ogród. Nie wiem tylko, jak wybrać właściwego architekta ogrodów. Po czym można go poznać? Anna z Jabłonny
Jakich zdolności wymaga projektowanie ogrodów krajobrazowych?
15 wrz 2010
Już od jakiegoś czasu interesuje się ogrodami, a teraz coraz bardziej zastanawiam się, czy nie związać swojej przyszłości z tym. Zastanawiam się tylko, jakie umiejętności czy też talenty powinna mieć osoba, która pragnie zostać architektem ogrodów? Kamil z Bydgoszczy
W czym tkwi istota projektowania ogrodów?
15 wrz 2010
Niedawno ukończyłem architekturę krajobrazu. Właśnie otrzymałem swoje pierwsze zlecenie, ale nie za bardzo wiem, jak powinienem się zabrać do pracy. Na czym powinienem się skupić podczas tworzenia projektu? Marek z Nowego Sącza.
Jak projektować ogrody wewnętrzne i podwórkowe?
15 wrz 2010
Zaczynam dopiero pracować jako architekt. Dostałam zlecenie zaprojektowania ogrodu wewnętrznego za przedwojenną kamienicą. Jak powinnam podejść do tego zadania? Od czego muszę zacząć? Magda z Krakowa
Wybór projektu
14 cze 2010
Planując budowę domu, do wyboru mamy projekt indywidualny – stworzony specjalnie dla inwestora, lub też projekt gotowy – z katalogu. Projekty gotowe są powtarzalne ale jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, a co najważniejsze są tanie. Projekty indywidualne są drogie, a różnica w cenie między projektem gotowym a indywidualnym może wynosić od kliku do kilkunastu tysięcy złotych.