| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Konflikt w spółce cywilnej

Konflikt w spółce cywilnej

Umowa spółki cywilnej łączy co najmniej dwie osoby w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Ustawodawca zakłada, że wspólnicy będą zgodnie działać na rzecz spółki. Ale w praktyce niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której wspólnicy przestają się dogadywać i dochodzi między nimi do konfliktów.

Ustępujący wspólnik nie musi się więc martwic o spieniężenie majątku spółki – pozostali wspólnicy są bowiem zobowiązani go spłacić. Z drugiej jednak strony, z dniem doręczenia oświadczenia o wystąpieniu ze spółki wspólnik przestaje przysługiwać prawo własności do majątku spółki. 

2. Sądowe rozwiązanie spółki

Druga droga, która przysługuje wspólnikowi, jest o wiele trudniejsza. Może on bowiem - zamiast decydować się na wypowiedzenie swego udziału - wnieść przeciwko innym wspólnikom sprawę do sądu o rozwiązanie spółki. Taki wspólnik cały czas uczestniczy w spółce, zaś jeśli sąd uwzględni powództwo, to spółka ulegnie rozwiązaniu bez względu na liczbę pozostałych wspólników. 

Skorzystanie z drugiego sposobu oznacza, że po rozwiązaniu spółki dotychczasowi wspólnicy pozostaną współwłaścicielami majątku spółki, który podlega następnie podziałowi sądownemu lub umownemu. Warto jednak pamiętać, że uzyskanie wyroku rozwiązującego spółkę może nie być łatwe – sądy szczegółowo badają, czy w danej sytuacji wspólnik nie powinien raczej wypowiedzieć swego udziału i opuścić spółkę bez jej unicestwienia.

Witold Studziński

Autor jest adwokatem, partnerem w "PRETOR" - Kancelarii Prawnej z Wrocławia,
ul. Ofiar Oświęcimskich 7/13, 50-069 Wrocław, tel. 071 718 15 84.
e-mail: witold.studzinski@adwokatura.pl,
www.kancelaria-pretor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »